Aktuality > 2014

MHF Český Krumlov 2014 byl slavnostně zahájen

Slavnostní zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2014 proběhlo za slunečného pátečního podvečera v Pivovarské zahradě. Moderátoři večera Jiří Vejvoda a Jan Čenský přivítali vzácné hosty a poté zaznělo několik projevů.

Jonas Kaufmann podal excelentní výkon

Jonas Kaufmann, MHF Český Krumlov 2014 Charismatický tenorista Jonas Kaufmann má kalendář zaplněný na pět let dopředu, zejména premiérami nových oper; na dva roky má také kalendář plný koncertů a recitálů. Nebylo proto jednoduché jej pro krumlovský festival získat, avšak úsilí se více než vyplatilo. Na operním galakoncertu pod širým nebem v Českém Krumlově Jonas Kaufmann publikum skutečně okouzlil. Během celého večera dokazoval, že patří v současnosti ke světové operní extratřídě. Ve všech hlasových polohách nadchl publikum svou intonační přesností a znělým tónem a Cavaradossimu, Des Grieuxovi, Enzovi Grimaldovi nebo Donu Alvarovi vdechl neobyčejnou osobitost svého projevu. Jonas Kaufmann si však diváky od začátku získal nejen skvělým výkonem, ale i velmi srdečným projevem a pokorou k divákům i kolegům-hudebníkům. Spolehlivým partnerem mu byl Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který hrál pod taktovkou Jochena Riedera a blýskl se například v efektních Verdiho předehrách.Ve velmi dobrém světle se představila i jihokorejská sopranistka Sooyeon Kim, která potěšila českou část publika árií Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy Rusalky s perfektní českou výslovností.

V Zámecké jízdárně zazněla Smetanova Má vlast


Úvodní víkend hudebního festivalu pokračoval sobotním symfonickým koncertem k Roku české hudby. Jeho návštěvníci měli nikoli až tak obvyklou příležitost vychutnat si Smetanův symfonický cyklus Má vlast jako celek, tedy všech jeho šest symfonických básní. Toto erbovní dílo české hudby zaznělo v podání Severočeské filharmonie Teplice a pod taktovkou Tomáše Braunera, který dnes patří k nejvyhledávanějším dirigentům mladé generace. Diváci v Zámecké jízdárně měli při tónech Mé vlasti skutečně pocit, že poslouchají sled romantických obrazů z historie a přírody, ať už vznešených či dramatických.

Koncerty tohoto týdne


Letošní Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově připravil pro své posluchače nabitý program. Příští týden startuje již ve středu 23. července a bude pokračovat v duchu Roku české hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta společně s klavíristkou Terezií Fialovou, den poté pak zahraje čínská klavíristka Shiran Wang společně se Škampovým kvartetem. Pátek bude patřit maďarskému souboru Gypsy Virtuoso Orchestra a v sobotu se na festival po zahajovacím koncertu vrací Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Pod vedením dirigenta Iona Marina s houslistou Ivanem Ženatým vzdají hold Antonínu Dvořákovi prostřednictvím jeho děl.

PROGRAM A VSTUPENKY