Aktuality > 2011

Čtvrtý festivalový víkend přinese barokní hudbu, operu i jazz 

Čtvrtý blok koncertů 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov přinese ve čtvrtek 4. srpna setkání s dobovou interpretací barokní hudby v podání souboru Collegium Marianum, které se uskuteční v Maškarním sále českokrumlovského zámku. V pátek 5. srpna již prostor zámecké zahrady kolem Otáčivého hlediště naplno rozehrají Komedianti za účasti druhého z jubilejních festivalových „třech tenorů" - argentinského pěvce Josého Cury. Komedianti točnu obsadí až do 10. srpna. V sobotu 6. srpna se uskuteční další koncert z cyklu Hvězdy světového jazzu, který přestaví legendárního kubánského trumpetistu Artura Sandovala. V neděli 7. srpna navíc od 14 do 18 hod. proběhne Dětské odpoledne v rytmu energie v Pivovarské zahradě.

BOEMO FURIOSO COLLEGIA MARIANUM

Mezinárodní hudební festival - Collegium Marianum Své místo v programu MHF Český Krumlov má rovněž stará hudba v dobově poučené interpretaci. V letošním roce ji představí domácí soubor Collegium Marianum, který se na festival vrací již potřetí. Po uvedení dvou scénických programů, přichází tentokráte na řadu instrumentální projekt, v němž soubor 4. srpna v Maškarním sále představí mimo jiné i nedávno premiérovaná díla Františka Jiránka v programu Boemo furioso. Program koncertu bude zaměřen na uvedení děl skladatelů, kteří působili v kapele hraběte Morzina.

JOSÉ CURA ZPÁTKY V ČESKÉM KRUMLOVĚ ANEB KOMEDIANTI NA TOČNĚ

Mezinárodní hudební festival - José Cura Koprodukční projekt MHF Český Krumlov a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, jehož výsledkem je každoroční nastudování nového operního titulu, v roce 2011 zažije český operní debut lopské tváře festivalu, proslulého tenoristy Josého Cury v novém nastudování Leoncavallovy opery Komedianti. Po úspěšných inscenacích Verdiho Síly osudu (2008), Dvořákovy Rusalky (2009) a Mozartova Dona Giovanniho (2010) tak zavítáme do syrového světa italského verismu v napínavém dvouaktovém dramatu vášnivé lásky, neodpustitelné zrady a krvavé pomsty, v němž charizmatický José Cura ztvární hlavní úlohu Cania.

Inscenace bude mít premiéru 5. srpna od 21. hodin na Otáčivém hledišti (mokrá varianta představení se uskuteční na Zámecké jízdárně). Druhé obsazení se představí 6. srpna ve stejném čase. Komedianti budou uvádění denně až do 10. srpna. José Cura vystoupí ve všech představení s výjimkou 8. srpna, kdy jej bude alternovat WeiLong Tao. Veřejné generálky se uskuteční 3. a 4. srpna.

HVĚZDA SVĚTOVÉHO JAZZU ARTURO SANDOVAL

Mezinárodní hudební festival - Arturo Sandoval Jazzovou hvězdou první kategorie bude v letošním roce trumpetista a klavírista Arturo Sandoval, fenomenální muzikant pocházející z Kuby. Sandoval začal hrát na trubku, když mu bylo 12 let ve vesnické skupině ve svém rodišti a později vystudoval hru na klasickou trubku na Kubánské národní konzervatoři. Již během studií byl okouzlen jazzem a jeho největšími vzory se staly takové legendy jako Charlie Parker, Clifford Brown nebo Dizzy Gillespie a právě poslední jmenovaný se nakonec stal i Sandovalovým učitelem a kolegou na koncertech po Evropě i Americe. V současné době je Sandoval porovnáván s takovými osobnostmi jako byli Louis Armstrong, Dizzy Gillespie či Miles Davis.
V Českém Krumlově se Arturo Sandoval představí za doprovodu CBC Big bandu vedeného Miroslavem Surkou v sobotu 6. srpna v Pivovarské zahradě.