Aktuality > 2011

Virtuózní housle a vášnivé flamenco na třetím víkendu festivalu

Třetí festivalový víkend 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov otevře ve čtvrtek 28. července recitál německé houslistky Tanji Becker-Bender, který se uskuteční v Maškarním sále českokrumlovského zámku. O den později v sále Zámecké jízdárny vystoupí náš přední houslový virtuóz Václav Hudeček, který do Českého Krumlova přiveze absolventy své Luhačovické akademie a společně se představí v hudebním dialogu čtyřech různých houslových škol. V sobotu 30. července pak Českým Krumlovem zazní vášnivě temperamentní flamenco v podání španělského kytaristy Carlose Piňany a jeho skupiny.

HOUSLOVÝ RECITÁL TANJI BECKER-BENDER

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Tanja Becker-Bender Po dvou letech od svého debutu se na festival vrací vynikající německá houslistka s českými kořeny Tanja Becker-Bender ověnčená řadou prestižních mezinárodních ocenění. Festivalové publikum si dokázala podmanit již při svém krumlovském debutu svým zářivým výkonem v „nehratelných" Paganiniho Capriciích. Dne 28. července bude moci tato mladá profesorka hudby na Hamburské univerzitě své umění plně rozvinout v brilantních Bachových sonátách a partitách a v ukázce ze soudobé hudby skladatele Kurtága.

VÁCLAV HUDEČEK PŘEDSTAVÍ MLADÉ HOUSLISTY

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Václav Hudeček Další z řady návratů domácích umělců, kteří zazářili ve dvacetileté historii festivalu bude i vystoupení předního českého houslového virtuosa Václava Hudečka, který se na festivalu objeví po čtyřech letech. „Jsem strašně rád, že mohu vystoupit na 20. ročníku festivalu, protože jsem jeho fanda od jeho samotného vzniku. Neudělat takovýto krásný festival v Českém Krumlově by byl zločin, město je nádherné a takovýto mladistvý festival, kde se prolínají žánry a má vždycky tu absolutně nejvyšší kvalitu, se mi velice líbí. Rádi na festival jezdíme s moji ženou, i když tam nehraju. Loni jsme byli na zahájení na José Curovi a bylo to nádherné," říká Václav Hudeček.

V letošním roce na svém vystoupení představí mladé umělce, absolventy své Akademie houslisty Josefa Špačka, Jana Mráčka a mladou Rakušanku Marii Isabel Kropfich v programu věnovaném Bachově a Vivaldiho hudbě. Umělce doprovodí Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Koncert s názvem Václav Hudeček představuje mladé umělce se na 20. ročníku MHF Český Krumlov uskuteční dne 29. července v místní Zámecké jízdárně.

CARLOS PIŇANA A FLAMENCO

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - Carlos Piñana V sobotu 30. července se Pivovarská zahrada rozehraje v rytmu flamenca. Představení hudebně-taneční kultury, jejíž kolébkou i současným centrem je španělská Andalusie, se ujme jeden z nejlepších flamencových kytaristů mladé generace Carlos Piñana se svou skupinou. Piñana je všestranným hudebníkem, který vyniká neobyčejnou virtuozitou a citem pro výraz. Kromě flamenca se věnuje i klasické hudbě, jazzu, world music a tanci. Navíc je i zkušeným skladatelem mnoha flamencových kusů, o čemž se přesvědčí i festivalové publikum, neboť v Českém Krumlově společně se svým bratrem, zpěvákem Currou, tanečnicí Nadiou Marquezovou a perkusionistou Miguelem Angelem Orengem představí svůj projekt nazvaný Body and Soul - „mystickou cestu do hlubin flamenca".