Aktuality > 2009

18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 17. - 22.8. 2009

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, konaný již tradičně pod záštitou prezidenta republiky, pana Václava Klause, v tomto roce proběhne od 17. července do 22. srpna. Pro návštěvníky je připraveno 21 koncertů a představení, konaných v 7 různých, zajímavých prostředích Českého Krumlova, z toho 13 z nich se uskuteční pod širým nebem. Pestrá nabídka hudebních žánrů, orchestrů a sólistů z domova i zahraničí je určena širokému okruhu milovníků hudby. Klasická hudba bude již tradičně základním programovým kamenem festivalu.

Letošní zahajovací koncert (17. července) na náměstí Svornosti bude uveden na počest 700 let města Český Krumlov. Po letech zde zazní unikátní vokálně - instrumentální dílo, věnované čtyřem vládnoucím šlechtickým rodům - Vodní hudba pro Český Krumlov. Skladatel František Xaver Thuri ji vytvořil před 13 lety na objednávku festivalu k jeho pátému výročí.

Hvězdnou tváří festivalu se pro tento ročník stala světoznámá sopranistka Renée Fleming (USA), která vystoupí v Pivovarské zahradě na Operním galakoncertu (18. července) se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana (USA). Renée Fleming je považována za jednu z nejlepších současných sopranistek světa.

Na otáčivém hledišti bude pokračovat vloni započatá úspěšná spolupráce s Jihočeským divadlem. V přípravách je Dvořákova Rusalka v mezinárodním obsazení. Orchestr bude, stejně jako v loni, řídit dirigent Metropolitní opery v New Yorku, John Keenan. V titulní roli budou alternovat Julie Makerov (USA) a Dana Burešová. Z dalších pěvců budou v cyklu šesti představení k vidění Allan Glassman (USA), Aleš Briscein, Eva Urbanová, Alison Bolshoi (USA) a další.

Z jiných hudebních žánrů bude tentokrát zastoupen folklór, pop a muzikál. Maďarský večer (1. srpna) nabídne v Pivovarské zahradě vedle národní hudby v podání Palya Bea (Maďarsko) s kvartetem i speciality vynikající maďarské kuchyně. Atmosféru bude doplňovat soubor lidových tanců Kéve (Maďarsko). Nevšední propojení světa opery a popu nabídne festivalový koncert pěveckých hvězd, Karla Gotta a Evy Urbanové (8. srpna) v Pivovarské zahradě. Jako host se na něm představí sopranistka, Tereza Mátlová. Účinkující bude doprovázet Boom! Band Jiřího Dvořáka. Do programu je zařazeno druhé pokračování originálních muzikálových melodií v podání broadwayských zpěváků - Noc na Broadway II (15. srpna). Debbie Gravitte (USA), Christiane Noll (USA) a Goug La Brecque (USA) budou doprovázeni opět Moravskou filharmonií Olomouc pod taktovkou zkušeného muzikálového dirigenta, Randalla Craiga Fleischera (USA).

Mezinárodní hudební festival     Mezinárodní hudební festival     Mezinárodní hudební festival

V kostele sv. Víta v Českém Krumlově proběhne ( 25. července) v tomto roce jediný festivalový koncert v sakrálním prostředí. Skladby barokních mistrů a dalších autorů přednesou Vladimír Roubal (varhany), Marek Zvolánek (trubka) a sopranistka, Eva Forejtová.

V Maškarním sále bude mít recitál (30. července) houslová virtuoska Tanja Becker - Bender (Německo), která zahraje Paganiniho 24 capricií, jejichž letošní nahrávka vzbudila mezi recenzenty nadšený ohlas. S Českým komorním orchestrem vystoupí (31. července) kytarista Sungho Chang a violoncellistka Meehae Ryo (oba - J. Korea). Na dalších koncertech v Maškarním sále se představí Kvarteto Martinů (6. srpna), Musica Florea (13. srpna) a Camerata Moravia (21. srpna) s laureáty mezinárodních hudebních soutěží.

Romanticky laděné bývají koncerty s číší vína v zahradě Kooperativy. V příjemné, svícemi osvícené zahradě budou letos koncertovat (7. srpna) u nás i ve světě proslulí umělci, Lubomír Brabec na kytaru, Kateřina Englichová na harfu a Alžběta Vlčková na violoncello.

Další hvězdou Mezinárodního hudebního festivalu bude houslista a dirigent v jedné osobě, Shlomo Mintz (USA). Kritika, kolegové i publikum jej považují za jednoho z nejlepších houslistů současnosti. Umělec se, společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, představí v Zámecké jízdárně (14. srpna) jako houslový virtuos, violista a v druhé části koncertu i jako dirigent. Společně s ním vystoupí i náš přední houslista Pavel Šporcl.

Po letech se do festivalového programu vrací koncert pro rodiny s dětmi (16. srpna), na kterém vystoupí Calgary Youth Orchestra (Kanada) a dětský soubor Hájíček.

Závěrečný koncert se uskuteční v Zámecké jízdárně ( 22. srpna). S Pražskou komorní filharmonií, pod taktovkou Jakuba Hrůši, vystoupí slavný violoncellista Kyrill Rodin (Rusko).

Více informací naleznete zde.