Aktuality > 2010

Mezinárodní hudební festival 2010

19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se koná od 16. července do 21. srpna 2010

Hudební paletu 19. ročníku festivalu otevře dne 16. července jedinečné operní galapředstavení, na němž vystoupí slavný argentinský „tenor 21. století" José Cura. Okouzlující hlas, brilantní technika a sugestivní jevištní projev této prvotřídní pěvecké hvězdy slibují nezapomenutelný umělecký zážitek. Partnery tomuto pěvci budou korejská sopranistka In Hye Kim a Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Mario de Rosem.

Na pestrosti přehlídce přidá již třetí díl pokračování veleúspěšného muzikálového projektu Noci na Broadway. Podmanivé melodie z Bídníků, Fantoma opery či aktuálního hitu Mamma Mia rozehraje trio amerických zpěváků přímo z legendární Broadwaye, v čele se sopranistkou Christiane Nollovou, společně s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Randallem Craigem Fleischerem (17.7.).
Do barev operních se opět zahalí krumlovská divadelní točna a nabídne tentokráte Mozartovu operu oper Don Giovanni, a to v koprodukci s Jihočeským divadlem České Budějovice (23.7. - 28.7).
Řadu komorních koncertů rozzáří vystoupení legendárního houslisty Gidona Kremera, jenž patří mezi absolutní světovou špičku ve svém oboru a který do Českého Krumlova zavítá společně se svým orchestrem Kremerata Baltica, jehož je zakladatelem. Do jeho hluboce muzikální a technicky dokonalé interpretace se budete moci zaposlouchat na koncertu dne 31. července v Zámecké jízdárně.
Festival neopomene zahrát ani na tradiční národní struny a nabídne nejen svůdné hispánské rytmy, ale i labužnický zážitek v podobě gastronomických specialit přímo z temperamentního, slunného Španělska (7.8.). Temperament nebude chybět ani koncertu, jenž přinese netradiční spojení klasické houslové hry v podání našeho předního houslového virtuosa Pavla Šporcla a slovenské romské cimbálové kapely Romano Stilo (14.8.).
Hudební paletu dozdobí díla starých mistrů, která do Českého Krumlova přiveze soubor Octopus Pragensis (19.8.) a barokní hudbu českých klášterů představí Capella Regia Musicalis (8.8.).

Závěrečné hudebně-barevné tóny 19. ročníku festivalu rozezvučí dne 21. srpna Symfonický orchestr Českého rozhlasu, jehož taktovky se ujme Manuel Hernandez Silva. Na programu bude Čajkovského Houslový koncert D dur a Symfonie č. 8 zvaná Anglická od Antonína Dvořáka. Sólového partu se ujme významný izraelský houslista Vadim Gluzman.

José Cura     Noc na Broadway     Pavel Šporcl