Aktuality > 2018

U příležitosti Mezinárodního dne památek nahlédněte do Paraplíčka či Bellarie

Během víkendu 21. a 22. dubna budou moci návštěvníci Zámku Český Krumlov nahlédnout tam, kam to běžně nejde - do letohrádku Bellaria, expozice Konírny v Českém Krumlově nebo do altánku „Paraplíčko".

V rámci letošního ročníku Mezinárodního dne památek a historických sídel zpřístupní správa hradu a zámku v Českém Krumlově vyhlídku tzv. Paraplíčka v jižním cípu areálu zásobního zahradnictví zámku Český Krumlov. Jedná se o altánek se zdvihacím mechanismem, který je skutečným unikátem, jediným dochovaným v Evropě. Jeho obnovené půdní prostory jsou již připraveny na vytvoření zahradnického muzea. V budoucnu tak budou mít návštěvníci možnost pokochat se nezapomenutelným výhledem na Český Krumlov a navštívit expozici, která se váže k historii místa. V muzeu bude vystaveno historické zahradnické nářadí a různé jiné artefakty a ve sklepních prostorách různé typy květináčů, které naznačí způsob ukládání zahradních produktů a sazenic, podobně jako je tomu v českokrumlovském klášteře klarisek. Na netradiční prohlídku Paraplíčka se vydejte brankou z Důlní ulice.

Současně s vyhlídkou tzv. Paraplíčka bude o víkendu 21. - 22. dubna mimořádně zpřístupněna rovněž poutavá expozice Konírny na V. zámeckém nádvoří a letohrádek Bellaria v zámecké zahradě. 

Nejpřitažlivějším artefaktem Konírny je schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí expozice Konírny jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji. Vystavené jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. 

Letohrádek Bellarie představuje vzácně dochovanou a současně velmi hodnotnou rokokovou zahradní stavbu, k níž můžeme v českých zemích jen těžko hledat obdobu. Letohrádek je situován mezi dvěma stromovými kulisami na západní straně nevelkého parteru disponovaného na příčnou osu zahrady.

Všechny expozice budou po oba dva dny otevřeny od 10:00 do 16:00 hodin.

Více informací k netradičním prohlídkám naleznete zde.