Info servis > MailFórum > Turista > 2007

KCR-CK: Mezinarodni hudebni festival dnes predstavi hudbu z doby Petra Voka

Datum a čas: 15.8.2007 8:49 hod.

Pozvánka na koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov
v předposledním festivalovém týdnu od 13. do 19. srpna
========================================================================================

Hudba z doby Petra Voka na krumlovském zámku.
--------------------------------------------------------------
Ve středu 15.8. se od 19:30 budete moci v Maškarním sále krumlovského zámku zaposlouchat do renesanční hudby za časů pánů z Růže v podání Rožmberské kapely, která se nejen svým názvem hlásí k odkazu hudebního souboru, který na přelomu 16. a 17. století působil na zdejším šlechtickém dvoře Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Soubor hraje v nejrůznějších kombinacích na pozoruhodné dobové nástroje. Není výjimkou, že každý hráč, stejně jako ve středověku, ovládá hru na několik nástrojů. V Rožmberské kapele se sešli profesionální muzikanti pražských významných hudebních těles, které spojuje záliba ve staré hudbě. Během třiceti let společného koncertování absolvovali mnoho úspěšných domácích i zahraničních turné. Navštívili například Řecko, Švédsko, Španělsko, Maltu, Švýcarsko, Wales a další země a zúčastnili se prestižních festivalů staré hudby.

Znovu objevené skladby z 19. století poprvé zazní na festivalu v Českém Krumlově.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Čtvrteční koncert 16.8. se opět uskuteční od 19:30 v Maškarním sále. Pro návštěvníky je připraven klavírní recitál italského interpreta Roberta Prossedy, jehož velkou zálibou je objevování a představování dosud nepublikovaných skladeb F. Mendelssohona-Bartholdyho. Mladý umělec koncertoval kromě rodné Itálie po celé Evropě a také v Asii, Austrálii, Severní i Jižní Americe. Získal ocenění na významných klavírních soutěžích. Současnou sezónu zasvětil koncertním premiérám znovu objevených Mendelssohnových děl a uslyší je i českokrum­lovské publikum. Podle slov R. Prossedy zůstalo po skladatelově smrti velké množství jeho skladeb nepublikovaných. Některé nevyšly dodnes. První část večera bude umělec věnovat dalšímu svému oblíbenému autorovi F. Schubertovi o jehož tvorbě říká: "Miluji jeho vypravěčský rytmus, který není nikdy drsný, ale plný emotivních změn s okouzleným rozjímáním a poezií. Mimo jiných zahraji jeho neznámou Fantazii, kterou složil podle jedné Mozartovy skladby jako školní práci zadanou jeho učitelem Antoniem Salierim. Je to Schubertova ranná práce, ale už je na ní vidět jeho jedinečný talent." Termín vašeho koncertu ovlivnily rodinné důvody, prozradíte jaké? "To je velice jednoduché. Původní termín 23. srpna je datem, kdy se má narodit má první dcera! Velmi si vážím toho, že organizátoři festivalu pochopili mou situaci. Je to významný okamžik v mém životě a naplňuje mě štěstím a uspokojením. Do Českého Krumlova se těším a doufám, že to všechno vyjde!"

Václav Hudeček propůjčil svou tvář festivalu.
--------------------------------------------------------------
Houslový virtuos Václav Hudeček je uměleckou stálicí, kterou slyšeli hrát posluchači po celém světě. V pátek 17.8. v 19:30 zahraje v zámecké Jízdárně na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov, kterému letos "propůjčil" svou tvář. " Samozřejmě mě to potěšilo," říká se skromností sobě vlastní. "Byl jsem překvapen, kolik lidí mne na plakátech poznalo, protože jsem si původně myslel, že ta fotografie je spíš hezký záběr "nějakého houslisty" a že tam nejsem až tak moc k poznání, takže se nebudu muset alespoň tolik červenat. Festival v Českém Krumlově mám rád nejen pro místo, ve kterém se koná a které patří k nejkrásnějším na světě, ale také kvůli úžasnému publiku a pořadatelům. Rád se do Krumlova vracím. Naposledy jsem zde hrál před šesti lety. Tehdy se mnou spolupracoval Komorní orchestr Bohuslava Martinů a Jiří Stivín." Na pátečním koncertě vystoupí s V. Hudečkem Pražský komorní orchestr a vítěz mezinárodní hudební soutěže Musikwettbewerb der ARD,barytonista Peter Schöne.

Čechomor zahraje s cimbálovkou
--------------------------------------------------------------
Po několika letech se na festival vrátí skupina Čechomor. Na jejich společný koncert s Collegiem filharmoniků v Pivovarské zahradě si vzpomenou mnozí tehdejší posluchači. V sobotu 18.8. od 20:30 budou hrát opět na stejném místě, tentokrát však s nimi vystoupí Horňácká cimbálová muzika Martina Hubáče. "Už jsme spolu vystupovali několikrát a moc se na náš společný festivalový koncert těšíme", říká jeden z leaderů kapely Karel Holas a dodává: "cimbálová muzika Martina Hrbáče má velmi dobrou hudební tradici. Martin Hrbáč je jeden z posledních žijících mistrů staré hudecké školy na Horňácku. Je to úžasný člověk a skvělý muzikant. Zahrajeme průřez všemi alby Čechomoru a připravujeme i několik novinek. Začínáme v půl deváté!"

Festival pokračuje i v neděli.
--------------------------------------------------------------
Ve Farním kostele v Kájově vystoupí 19.8. od 19.30 Schola Gregoriana Pragensis. Soubor založil v roce 1987 David Eben, který v Paříži studoval obor "dirigování gregoriánského sboru" a po té jako zpěvák a dirigent Choeur Grégorien de Paris získal nedocenitelnou praxi v interpretaci nejstarší dochované hudební kultury našeho kontinentu. Soubor Schola Gregoriana Pragensis často koncertuje doma i v zahraničí, jejich nahrávky získaly již celou řadu ocenění. V neděli večer si můžete vyslechnout novodobou premiéru Ars antiqua - Paříž ve 13. století.

Další informace: http://www.ckrumlov.cz/mhf2007

S pozdravem,
Mgr. Lubor Mrázek
správce OIS regionu Český Krumlov
E-mail: mrazek@ckrumlov.cz

--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum