Info servis > MailFórum > Turista > 2007

KCR-CK: Cesky Krumlov a Praha vystavuji dilo Josefa a Frantiska Seidelovych

Datum a čas: 6.3.2007 13:21 hod.

Ojedinělou příležitostí zhlédnout jediné veřejnosti přístupné fotografie pořízené ze skleněných negativů slavného šumavského fotografa Josefa Seidela (1859 - 1935) bude výstava Jižní Čechy známé i zapomenuté, instalovaná v prostorách městského úřadu v Kaplické ulici. Vernisáž se uskuteční VE STŘEDU 7. BŘEZNA OD 16 H za účasti starosty města Ing. Luboše Jedličky, ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu, spol. s r.o. Ing. Miroslava Reitingera a Davida Veise z občanského sdružení TAM-TAM, tedy představitelů výstavu pořádajících subjektů.

Na městském úřadu si bude moci veřejnost prohlédnout jedinečné záběry staré Šumavy, stále existujících i dávno zaniklých obcí i Českého Krumlova před sto lety. Výstavu JIŽNÍ ČECHY ZNÁMÉ A ZAPOMENUTÉ si mohou návštěvníci prohlédnout ve všední dny v pracovní době úřadu. Fotografickou část výstavy doplňují ukázky básní a prózy starých šumavských autorů, dřevorubců a sedláků. Jejich díla sesbíral a přeložil českobudějovický regionalista Jan Mareš v unikátní sbírce Kohoutí kříž.

Další příležitost ke zhlédnutí díla Josefa a Františka Seidelových představuje výstava "ŠUMAVA - TAJEMSTVÍ, NOSTALGIE, PŘÍBĚHY" pořádaná NÁRODNÍM ZEMĚDĚLSKÝM MUZEEM V PRAZE. OD 1. BŘEZNA DO 17. LISTOPADU 2007 nabídne tato expozice pohled na přírodu, historii a život lidí šumavského regionu na česko-německém pomezí konce 19. a začátku 20. století. Významnou součást výstavy tvoří několik desítek snímků z díla Seidelových, které Národně zemědělskému muzeu zapůjčil za účelem prezentace Českokrumlovský rozvojový fond. Samotná expozice je rozdělena do několika tématických bloků, z nichž každý je doprovázen fotografiemi J. Seidela.

Bližší informace o výstavě naleznete na http://www.seidel.ckrumlov.cz/docs/cz/ad2007030501.xml

Josef Seidel se synem Františkem vytvořili a zanechali světově unikátní fotografické dílo, zachycující historii Šumavy od konce 19. století do konce II. světové války. Zachovalo se ve fotoateliéru v Linecké ulici, který před dvěma lety koupil od dědiců Českokrumlovský rozvojový fond. Celé dílo je již uloženo v nových depozitářích a dům je v současné době rekonstruován. V květnu roku 2008 by měl být objekt zpřístupněn široké veřejnosti jako Muzeum Fotoateliér Seidel. Podrobnější informace naleznete na www.seidel.ckrumlov.cz

Jiří Rosenkranz M.A.
Destination Management
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Telefon: +420 380 704 620
E-mail: jiri.rosenkranz@ckrf.ckrumlov.cz, press@ckrumlov.cz

Jana Zuziaková
Městský úřad Český Krumlov
Kancelář starosty, oddělení styku s veřejností a médii nám. Svornosti 1 CZ - 381 01 Český Krumlov
tel: +420 380 766 328
mob: +420 606 635 249
fax: +420 380 766 811
e-mail: jana.zuziakova@mu.ckrumlov.cz


--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum