Info servis > MailFórum > Turista > 2005

KCR-CK: Ekofilm 2005 je v plnem proudu

Datum a čas: 7.10.2005 9:20 hod.

Ve čtvrtek 6. 10. se festival přestěhoval z Českých Budějovic do Českého Krumlova, ve kterém potrvá do neděle 9. 10. Dosavadní průběh probíhá ke spokojenosti organizátorů i návštěvníků.

Pondělní večer patřil kontroverznímu filmu Český sen, na jehož promítání přijel osobně jeden z tvůrců, Vít Klusák. Omluvil svého kolegu Filipa Remundu, který v současné době píše diplomovou práci. Není divu, že neměl dříve čas, protože oba pánové poslední dobou obletěli řadu festivalů po celém světě. Český sen sklízel nejen obdiv diváků, ale hlavně získal mnohá ocenění. Pánové byli upřímně překvapeni zájmem zahraničních distributorů, protože byli přesvědčeni, že film nebude jinde než u nás dostatečně srozumitelný. Opak je však pravdou. Co je zajímavé, že se Vít s Filipem domluvili na filmu hned při prvním setkání. Svůj sen však naplnili až několik let po té. Beseda, která proběhla po promítání v kině Kotva, byla podle očekávání dlouhá, diváci byli zvědaví a nikdo si na štěstí nechtěl "vyřizovat účty".

V úterý byl k vidění český film Zdroj. Opět přijel jeden z tvůrců, spoluautor scénáře, Martin Skalský. Snímek vzniknul vlastně náhodou, když chtěl režisér Martin Mareček pořídit jen několik záběrů ropných polí v Ázerbajdžánu. Když ale na místě viděli zdevastovanou krajinu a zjistili, co se kolem těžby ropy děje, jak se staví obří ropovod, zaimprovizovali a pustili se do natáčení materiálu pro celovečerní dokument. Ekofilm je třetím festivalem, na kterém je Zdroj prezentován. I na našem festivalu patří mezi favority na ocenění. Jak to dopadne, uvidíme sobotu večer. Jisté už teď je, že ve stejný termín přebere Martin Skalský cenu na filmovém festivalu v Lipsku.

Ve středu uvedl v kině Kotva Steve Lichtag svého hosta, brazilskou producentku Marii Santos, která letos přivezla několik zajímavých děl z brazilské produkce. Jako první uvedla úspěšný film Estamira, oceněný také na letošním karlovarském filmovém festivalu za nejlepší dokument.

Podobně jako v kině, bylo ve fakultní posluchárně Jihočeské univerzity, kde probíhaly projekce a semináře, stále plno. Zejména pan profesor Jan Šuspa Lepš je mezi studenty velmi populární. A není se čemu divit, vždyť jeho osobité vyprávění o životě na Papui Nové Guineji je velmi zajímavé a obsažné. Od rostlin, přes hory a sopky po život a zvyky obyvatel.

Na Biologické fakultě JU v Č. Budějovicích se ještě ve čtvrtek 6.10. uskutečnilo odpolední promítání filmů o extrémních biotopech s následujícím odborným seminářem "Málo viditelné rostliny . průkopníci života v tropech?". Přednášejícími budou RNDr. Jiří Neustupa, Ph.D., RNDr. Zdeněk Soldán, CSc. a RNDr. Zdeněk Palica, Ph.D.

Další program už probíhá v Českém Krumlově. Ve čtvrtek a v pátek to je dopolední promítání pro školy Kině J&K. Soutěžní filmy a projekce na přání můžete navštívit během dne od čtvrtka do soboty v Mincovně českokrumlovského zámku. Tam také najdete akreditační středisko a potřebné festivalové materiály. Co byste si neměli určitě nechat ujít je čtvrteční večerní promítání "Život v Amazonii". Maria Santos, nám dalším filmem a povídáním blíže představí život v Brazílii.

V pátek 7.10. dopoledne proběhne od 11 hodin v Hotelu u města Vídně vzpomínka na bývalého ministra životního prostředí, Josefa Vavrouška, který před deseti lety tragicky zahynul. Od 15 hodin se na stejném místě uskuteční workshop "Je ekologie ve filmu trvale udržitelné téma? Možná se dozvíme odpovědi na otázky "Mají mladí filmoví tvůrci zájem o ekologické téma? Co dává škola studentovi se zájmem o "ekofilm"?" Pozvání k diskuzi přijali Jan Uhde (Uversity of Waterloo, Kanada), Jan Gogola (Filmová a televizní fakulta AMU Praha), Ján Oparty (Filmová a televizní fakulta VŠMÚ, Bratislava), Ivan Rynda (Fakulta humanitních studií UK) a Miloň Terč (SVOŠF a Filmová akademie Miroslava Ondříčka, Písek). Dílnu moderuje Kateřina Javorská (Akademie umění, Banská Bystrica).

V 18:30 začne v Mincovně vernisáž výstavy "Strašáci" Rudolfa Šmída, kterou je možné shlédnout už od čtvrtka. K vidění budou skuteční strašáci v polích, či zahradách. Možná si někdo myslí, že už jim dávno odzvonilo, fotografie je přesvědčí, že jsou stále s námi.

Následující beseda s tvůrci bude zaměřena na umění a ekologii. Možná, že se do této debaty zapojí i milý, vzácný host Ekofilmu, Jan Tříska, který přiletí z Los Angeles, aby se setkal se svými kolegy a členy štábu filmu, Na samotě u lesa, který se na letošním Ekofilmu dočká slavnostního promítání po 30 letech. Dobře udělali ti, co se už na projekci a besedu akreditovali! Pro velký zájem je kapacita kina již vyčerpána. Diváci, kteří se na akci nedostanou, se mohou těšit na rozhlasový záznam, který bude pořízen. Promítání začíná v sobotu v 11 hodin. Účast přislíbili Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Jan Tříska, Jiří Menzel, Naďa Urbánková, sourozenci Hradílkovi, František Řehák ad.

Večerní slavnostní vyhlášení výsledků a předávání cen letošního ročníku v Zámecké jízdárně letos moderuje Petr Vacek. Festival bude tradičně zakončen nedělní přehlídkou vítězných filmů EKOFILMU 2005, která se uskuteční společně s projekcí na přání v Mincovně.

O průběhu festivalu a o jeho další nabídce se více dočtete v příštím Zpravodaji, nebo na internetových adresách: www.ekofilm.cz, www.auviex.cz.

Změna programu vyhrazena.

Veronika Dušková
tisková mluvčí festivalu Ekofilm 2005
email: duskova@auviex.cz
mobil: +420 775 144 603

--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum