Info servis > MailFórum > Turista > 2005

KCR-CK: Zitra zacina 31. rocnik festivalu EKOFILM

Datum a čas: 30.9.2005 13:10 hod.

31. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví - Ekofilm 2005 se bude v tomto roce konat od 3. do 9. října v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově.

Podrobný program festivalu je k dispozici na internetové adrese: http://www.ckrumlov.cz/ekofilm2005

Vyhlašovatelem festivalu Ekofilm je Ministerstvo životního prostředí, Jihočeský kraj a města Český Krumlov a České Budějovice.

Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek, hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník, primátor statutárního města Česká Budějovice Doc. RNDr. Miroslav Tetter, CSc, starosta města Český Krumlov JUDr. František Mikeš a Česká komise pro UNESCO.

Prezidentem festivalu je Prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Do soutěže je letos přihlášeno rekordních 167 filmů z 34 zemí světa, z toho nejvyšší počet 55 z České republiky. Na druhém místě v počtu 22 přihlášených filmů je Německo a po dvanácti filmech přihlásila Austrálie a Írán. 46 soutěžních snímků bude hodnotit pěti členná mezinárodní porota., do které zasednou architekt Vlado Milunić, režiséři Steve Lichtag, Ján Oparty, Michael Havas a kameraman Toni Laznik.

Všechny přihlášené filmy budou divákům během festivalu k dispozici na přání v projekční místnosti a po jeho skončení si je budou moci školy, nebo jiné organizace vypůjčit z festivalového archivu na Ministerstvu životního prostředí.

Ekofilm je nejstarším Mezinárodním filmovým festivalem svého druhu v Evropě a je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International.

V loňském roce jej navštívilo téměř 5.000 diváků, což je v dosavadní historii festivalu rekordní počet. Na všechny filmy a doprovodný program je vstup zdarma. Pro návštěvníky je na víc připravena kyvadlová doprava EKOBUSEM na zemní plyn mezi Prahou, Budějovicemi a Českým Krumlovem.

Stejně jako předešlé ročníky nabídne Ekofilm, kromě soutěžních filmů, promítání dalších zajímavých snímků, semináře, besedy s našimi i zahraničními hosty a jiné doprovodné akce.

Zvýšený zájem očekáváme o mezinárodně oceněný, kontroverzní film Český sen, jehož tvůrci Filip Remunda a Vít Klusák budou osobně přítomni.

Během festivalu se uskuteční unikátní promítání úspěšné české komedie Na samotě u lesa, po třiceti letech, spojené se setkáním tvůrců a přestavitelů filmu. Svou účast, mimo jiných, přislíbili Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Naďa Urbánková, František Řehák, režisér Jiří Menzel, nebo kameraman Jaromír Šofr.

Steve Lichtag představí několik zajímavých osobností, mezi nimi i brazilskou producentku Mariu Santos, která s sebou přiveze film Estamira oceněný několika mezinárodními cenami, letos i na MFF Karlovy Vary. Dokument režiséra Marcose Prada zachycuje život 63leté Estamiry mezi odpadky na smetišti.

Vzpomeneme na bývalého ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který před deseti lety tragicky zahynul.

Bez zajímavosti jistě nebude ani výstava "Strašáci" fotografa Rudolfa Šmída.

Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen se uskuteční v sobotu 8. října v Jízdárně Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.

Program festivalu a jízdní řád EKOBUSU je uveden na internetových stránkách www.ekofilm.cz a www.auviex.cz

Ekofilm by se neuskutečnil bez finančních a mediálních partnerů, kterým děkujeme za podporu.

Přáním organizátorů je, aby se vám letošní ročník líbil stejně, jako ty předešlé. Těšíme se na vás od 3.do 9. října.

Veronika Dušková, mluvčí Ekofilmu
email: duskova@auviex.cz
mobil: +420775144603


--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum