Info servis > MailFórum > Turista > 2005

KCR-CK: 10. a 11. 9. 2005 Den s handicapem – Den bez barier Cesky Krumlov

Datum a čas: 7.8.2005 23:54 hod.

"Když už nemůžeme změnit město, změníme alespoň přístup k jeho objevování" - to je hlavní motto DNE S HANDICAPEM - DNE BEZ BARIÉR, který se v Českém Krumlově podruhé zopakuje 10. a 11. září 2005. Smyslem akce je zpřístupnit celé historické centrum města s vybranými kulturními památkami sluchově, zrakově a pohybově postiženým turistům, kteří se tak mohou podívat tam, kam se běžně dostanou jen s obtížemi, nebo vůbec ne.

Pomocí provizorních nájezdů, schodolezů, asistentů a specializovaných prohlídek s výkladem, tlumočníky do znakové řeči a hmatovými zážitky si postižení turisté vychutnají krásy českokrumlovského zámku, barokního divadla, navštíví věhlasné Egon Schiele Art Centrum, zkusí si modelovat z keramické hlíny v International Art Studiu na Fortně, projdou si Regionální muzeum, potěší se loutkami v Pohádkovém domě, neminou Dům fotografie s plakáty Alfonse Muchy a fotografiemi Jana Saudka a jistě nevynechají ani voskové figuríny ve Wax Muzeu.

Speciální prohlídky města s profesionálními průvodci a osobními asistenty jsou určeny tělesně postiženým lidem, ale i neslyšícím a nedoslýchavým, kteří dostanou výklad ve znakové řeči. Zkrátka nepřijdou ani nevidomí, kterým je určena specializovaná prohlídka města s množstvím hmatových vjemů s názvem "Dotkni se Českého Krumlova". Pro zvlášť odvážné je připraven program .Český Krumlov z řeky Vltavy., kdy si i vozíčkáři budou moci vychutnat krásy města z raftu či zvlášť upraveného voru.

Den s handicapem . Den bez bariér nabídne po loňských zkušenostech zážitky i nehandicapovaným návštěvníkům: V rámci odpoledního programu na náměstí s názvem .Zkuste si to na chvíli. je připravena cvičná trasa pro invalidní vozík a zkouška orientace s neprůhlednými brýlemi a slepeckou holí, obojí po "obávané" krumlovské dlažbě.

Novinkou pro návštěvníky Dne s handicapem - Dne bez bariér je možnost návštěvy českokrumlovského plaveckého bazénu, a to v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne. Účastníci akce a jejich doprovod mají vstup do bazénu zdarma.

Letošní program zpestří i nabídka koncertů jazzové hudby, které se uskuteční ve spolupráci s festivalem Jazz na konci léta. Těšit se můžeme na koncert world music v podání Ridiny Ahmedové, české kapely Svítání, nebo hvězdy jazzových pódií Yvonne Sanchez. Milovníci divadla jistě nevynechají návštěvu proslulého otáčivého hlediště v zámecké zahradě, kde se jistě dobře pobaví při muzikálu pro celou rodinu Sněhurka a sedm trpaslíků. Lákadlem nedělního programu může být neobyčejné vystoupení pouličního divadla Kvelb nebo koncert originálního amerického banjo bandu z Kalifornie.

Den s handicapem nechce pouze poukazovat na nelehkou situaci zdravotně postižených a množství překážek, které musí v běžném životě překonávat, ale chce zejména motivovat širokou veřejnost k zamyšlení nad tím, co může každý z nás udělat pro handicapované ve svém okolí. Smyslem akce je i propagovat vše pozitivní, co se v rámci odstraňování bariér udělalo. Jako příklady dopady akce pro trvalé odstranění překážek lze uvést například bezbariérové úpravy Egon Schiele Art Centra, které je plně bezbariérové, vytvoření bezbariérových toalet na čtvrtém zámeckém nádvoří a v Jízdárně zámku, ale i mnoho drobnějších úprav.

Akci Den s handicapem - Den bez bariér pořádá KIWANIS KLUB Český Krumlov ve spolupráci s Městem Český Krumlov a Českokrumlovským rozvojovým fondem. Po loňském prvním ročníku, který měl mezi návštěvníky velký ohlas, se letos organizátoři rozhodli uspořádat program na celý víkend.

Kiwanis International je jedním ze tří největších mezinárodních klubů na světě. Je to servisní klubová organizace sdružující lidi, kteří prostřednictvím vlastních charitativních projektů pomáhají převážně dětem, mladým lidem a handicapovaným spoluobčanům.

Bližší údaje a registrace účastníků: www.ckrumlov.cz/handicap

S pozdravem,
Libor Frýba
prezident Kiwanis Klub Český Krumlov
E-mail: handicap@ckrumlov.cz

--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum