Info servis > MailFórum > Turista > 2005

KCR-CK: Zitra zacina Mezinarodni hudebni festival Cesky Krumlov

Datum a čas: 14.7.2005 11:34 hod.

Mezinárodní hudební festival se uskuteční v malebném, živoucí historií naplněném Českém Krumlově, od 15. července do 27. srpna. Připraveno je 25 koncertů, vedle našich nejlepších umělců i účinkující z deseti států světa. Některé z nich si Vás dovolíme krátce přiblížit.

Program zahajovacího koncertu zahájí předehra k opeře Libuše Bedřicha Smetany. Její slavnostní fanfáry přivítají nejen hosty, ale i sólisty následující skladby: jednoho z nejuznávanějších současných violoncellistů světa Mischu Maiského, partnera sólistů světových jmen, posledního žáka Gregora Piatigorského a korejskou houslistku Min-Jung Suh. Spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu řízeným Petrem Altrichterem přednesou Brahmsův Dvojkoncert. Ve druhé polovině programu uslyšíme osmou symfonii Antonína Dvořáka, "Anglickou".

Jaké to asi bylo na dvoře krále Jiřího I. či vévody z Chandosu se můžeme jen domýšlet, hudbu pro jejich potěchu však komponoval bohatýr barokní hudby Georg Friedrich Händel přenádhernou. Iluzi takové podobné slavnosti navodí Barokní noc s Georgem Friedrichem Händelem. Hudební část vyplní Komorní orchestr Bohuslava Martinů, hostinu připraví naše gastronomická divize – mimochodem, její "Barokní hostina" získala nejvyšší ocenění na soutěžní výstavě Gastro 2004 - a dojde i na souboj (doufáme, že nebudete mít důvod se ho aktivně účastnit) a dobovou zábavu. Velký zájem o tento program nás přiměl k zařazení reprízy tohoto koncertu.

Antonín Kraft byl vynikající český violoncellista a skladatel, Ludwig van Beethoven pro něj komponoval svůj Trojkoncert. Ten přednesou Nam-Yun Kim – housle, Kun-Woo Paik - klavír (Korea), Daniel Veis – violoncello a Symfonický orchestr Českého rozhlasu, tentokrát vedený dirigentem Vladimírem Válkem. Předcházet mu bude však klavírní koncert Roberta Fuchse. Je znám spíše jako pedagog – a žáky měl zvučných jmen (Gustav Mahler, Richard Strauss, Hugo Wolf, Jean Sibelius a další), než jako autor, skladatel to však byl jedinečný. Českou premiéru jeho Klavírního koncertu b moll opus 27 přednese korejská pianistka Mi-Kyung Kim.

Pravidelnou součástí festivalu je varhanní cyklus. Pozoruhodné historické barokní a romantické nástroje v klášterních kostelech ve Vyšším Brodě, Českém Krumlově, Zlaté Koruně a Českých Budějovicích rozeznějí čeští varhaníci Michal Novenko a Pavel Černý a host z Jihoafrické republiky paní Daleen Kruger.

Nejproslulejší z žijících českých klavíristů Ivan Moravec, jemuž i mezi světovými pianisty náleží přední místo, představí publiku v Maškarním sále českokrumlovského zámku svou technickou vytříbenost a interpretační moudrost.

"Ve světě klasické kytary existují špatní kytaristé, dobří kytaristé, výteční kytaristé - a Štěpán Rak." (John Button). Stalo se pro festival milou tradicí, že součástí recitálu tohoto mezinárodně uznávaného kytaristy a skladatele je i dílo, jež věnuje festivalu a na koncertě zazní ve světové premiéře. Nejinak to bude i letos.

Laureáti takových mezinárodních soutěží, jako jsou Musikwettbewerb der ARD, Géza Anda Competition Zurich a Pražské jaro, jsou umělci, kteří dokáží nadchnout festivalové publikum. Naše několikaletá zkušenost toto tvrzení potvrzuje.

Epoque Quartet naznačí druhou polovinou koncertu, ve které zaznějí úpravy jazzových a rockových skladeb, fakt, že Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se neuzavírá žádným žánrům. A že jejich představitelé patří k těm nejlepším, o tom není pochyb: loňské vystoupení australského trumpetisty Jamese Morrisona se setkalo s velkým úspěchem; koncert Maynarda Fergusona, dalšího reprezentanta nejlepší světové jazzové trumpetové hry, slibuje snad ještě větší zážitek, protože bude umocněn jeho vlastní doprovodnou skupinou.

Ve stejném prostředí, tedy pivovarské zahradě, vystoupí i Stálice folkového nebe Spirituál kvintet či slovenská rocková skupina Elán.

Velikost základní myšlenky, velkolepost formy a bohatství prostředků propůjčují Beethovenově Deváté symfonii jedinečné místo v hudební literatuře. V její čtvrté často se připojí k velkému orchestru sólisté a sbor, aby slovy Schillerovy Ódy na radost ještě více přidali lásku, radost a víru. Toto dílo uzavře šestitýdenní přehlídku hudby. Do třetice se publiku předvede rezidenční orchestr festivalu – Symfonický orchestr Českého rozhlasu, sólové party přednesou Simona Šaturová - soprán, Karla Bytnarová - alt, Tomáš Černý – tenor a Gustáv Beláček – bas, dále účinkuje Brněnský filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou. Nastudování závěrečného koncertu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2005 jsme svěřili Vladimíru Válkovi.

Plná bedna šampaňského (dovolili jsme si vypůjčit název povídky a vlastně i knihy Oty Pavla) určitě nebude stačit: výročí Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Václava Pichla a dalších si připomeneme jejich hudbou, ale 45. výročí trvání Spirituál kvintetu, 60. narozeniny Štěpána Raka, sedmdesátiny Vladimíra Válka - a to jsme jistě na nějaké ještě zapomněli - ty si jistě zaslouží sklenku a přípitek. Tak na zdraví a na shledání…

Jménem pořadatelské agentury Auviex přejeme vám všem, kteří si najdete cestu na 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov krásné zážitky.

E-mail: auviex@auviex.cz
WWW: www.festivalkrumlov.cz

--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum