Info servis > MailFórum > Turista > 2009

IVS-CK: Vanocni atmosfera vstupuje do Ceskeho Krumlova

Datum a čas: 24.11.2009 11:21 hod.

Na náměstí Svornosti byl postaven vánoční strom, příjezdové cesty i centrum města jsou vyzdobené světelnými prvky a v Městském divadle se pilně trénuje na nedělní adventní představení pro děti. Již tento víkend se na náměstí Svornosti rozezvučí koledy, trhovci začnou prodávat vánoční zboží a jedenáctimetrová jedle se v neděli 29. listopadu před zraky místních i návštěvníků rozzáří. Přijměte pozvání do adventního Českého Krumlova. Kompletní program Adventu a Vánoc 2009 v Českém Krumlově je zveřejněn na www.ckrumlov.cz/advent2009.

Nakoukněte s námi pod pokličku posledních příprav českokrumlovského adventního programu.


Vánoční výzdoba a vánoční strom na náměstí Svornosti

Vánoční výzdobu města koordinuje Odbor životního prostředí a zemědělství a technicky ji zajišťují Služby města Český Krumlov. Lesy města Český Krumlov dodávají vánoční strom na náměstí a malé vánoční stromky do ulic. Vánoční jedle stojí na náměstí Svornosti již od pondělního rána. "Vánoční strom na náměstí je jedenáctimetrová jedle ojíněná. Letos ji městu věnovala rodina Mráčkova z Mojného," řekl ředitel dceřiné společnosti Lesy města Český Krumlov Bedřich Navrátil. Samotná výzdoba vysoké jedle proběhne v úterý 24. a ve středu 25. listopadu. "Není jednoduché nazdobit tak velký strom. Zdobení vánočního stromu je práce poměrně náročná na zkušenosti s instalací, na techniku - musíme použít vysokozdvižnou plošinu - a na čas. Trvá nám asi dva dny, než celý vánoční strom ozdobíme," doplnila vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství Vlasta Horáková.
Za zmínku stojí, že se město snaží chovat ekologicky a šetrně. "Místo klasických žárovek, které se používaly do světelných kabelů a prvků v minulých letech, již několik let pořizujeme výzdobu s LED diodami, které mají ve srovnání s běžnými žárovkami vyšší životnost a asi desetkrát nižší spotřebu energie," upřesnila Vlasta Horáková.
Celkové náklady na vánoční výzdobu jsou letos sníženy asi o 20 %. "S ohledem na ekonomickou situaci musí město šetřit i u výdajů na vánoční výzdobu. Vánoční výzdoba bude stát zhruba 240 tisíc Kč. Oproti předchozím letům nebudeme nakupovat nové dekorativní prvky," sdělila Vlasta Horáková.


Adventní program

Adventní představení jsou připravovány a plánovány několik měsíců předem. "O Adventní program se stará celá řada osob. Na základě dramaturgického záměru je třeba vytvořit scénáře, výtvarné návrhy, zajistit účinkující, technické podmínky jednotlivých představené, některé inscenace nazkoušet, zajistit kostýmy, dekorace a rekvizity, připravit dárky pro nadílku, stavbu jeviště a betléma, ozvučení a osvětlení akcí, ale též všechny aktivity zajistit pořadatelsky. Tedy zajistit bezpečnost a pořadatelskou službu, koordinovat dopravní omezení s Městskou policií, zajistit úklid, vyrobit letáky, plakáty a pozvat českokrumlovské a tak dále," nastínil přípravy ředitel Městského divadla Český Krumlov a jeden z organizátorů českokrumlovských slavností Jan Vozábal.
Týden před zahájením dokončuje Městské divadlo Český Krumlov dekorace, zkouší představení, organizátoři vyřizují nezbytné administrativní záležitosti pro chod programu. "V těchto dnech pracujeme na konečné výzdobě jeviště. Včera proběhla herecká zkouška na Mikulášskou nadílku a Ježíškovu poštu. V úterý a ve středu budeme stavět betlém a jeviště před radnicí, které bude na náměstí Svornosti zůstávat po celý advent až do 4. ledna. A letos poprvé bude na nedělní adventní akce jeviště krásně ozdobeno ručně vyráběnými malovanými dekoracemi. Jsem zvědav, jak se bude nové výtvarně pojaté pódium místním líbit," sdělil Vozábal.
Do bohatého adventního programu přispívají svým dílem občané města Český Krumlov, občanská sdružení, soubory, kulturní a vzdělávací instituce a další pořadatelé kulturních a společenských akcí.


Dopravní omezení

Částečné dopravní omezení a omezení parkování souvisí s výstavbou pódia na náměstí Svornosti. V úterý 24. listopadu se začne pódium stavět a demontováno bude 4. ledna. Stavební a bourací práce mohou způsobit dočasně zvýšený hluk.
V průběhu jednotlivých akcí může být omezena doprava na náměstí Svornosti (průjezdnost Horní ulicí, průjezdnost náměstím Svornosti, průjezdnost Radniční ulicí). Aktuální dopravní omezení budou zveřejňována na www.ckrumlov.cz/doprava.


Adventní jarmark

Adventní jarmark, který se koná každý pátek, sobotu a neděli od 27. listopadu do 20. prosince, zajišťuje paní Hana Pelzová. "Před samotnými trhy je třeba rozplánovat postavení stánků, zajistit jejich zázemí jako je napojení na elektřinu, zajištění ukládání odpadů a podobně," sdělila organizátorka trhů a doplnila: "Ráda bych proto vyzvala zájemce se zbožím, které by mohlo doplnit vánoční nabízený sortiment, aby se přihlásili co nejdříve. Seznam prodejců není definitivně uzavřen. Letošní adventní trhy nebudou pouze o tradičním zboží, vánočních dekoracích, cukroví, či českých koblížcích, ale přijede k nám i prodejce francouzských lahůdek a velkých krájených sýrů ze Švýcarska. Dohromady bude na náměstí kolem 20 stánků. Vánoční nápoje jako punč, svařené víno nebo horká čokoláda provoní i okolní uličky náměstí. Všechny srdečně zvu."

Kompletní program Adventu a Vánoc 2009 v Českém Krumlově najdete na webových stránkách http://www.ckrumlov.cz/advent2009

Generálním partnerem Adventu a Vánoc v Českém Krumlově je Budějovický Budvar, n. p.
Hlavními partnery Adventu a Vánoc v Českém Krumlově jsou Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism, Schwan Cosmetics CR, s. r. o., Grass Czech, s. r. o.
Partnery akce jsou Raiffeisenbank, a. s. a Hotel Bellevue.

Jitka Augustinová
tisková mluvčí

kancelář starosty
město Český Krumlov
náměstí Svornosti 1
381 01 Český Krumlov
tel.: 380 766 121
GSM: 602 491 448
e-mail: jitka.augustinova@mu.ckrumlov.cz

--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum