Aktuality > 2017

Do Českého Krumlova zavítal na Den válečných veteránů Legiovlak

V sobotu 11. 11. 2017 na Den válečných veteránů přijel do Českého Krumlova Legiovlak - legionářské muzeum na kolejích. Vlak křižuje od roku 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020. Na krumlovském vlakovém nádraží jej budou moci zájemci navštívit od 11. do 19. 11. 2017 a to každý všední den od 8:00 do 16:00 a o víkendech od 9:00 do 16:00.

Legiovlak Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918-1920.

Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 16:00 a o víkendech od 9:00 do 16:00. Komentované prohlídky s průvodcem pro veřejnost bez objednávky začínají každý den od 14:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.

Legiovlak Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Běžný příbytek vojáků představuje tzv. těpluška až pro 30 mužů, oproti tomu důstojníci měli k dispozici luxusní salonní vozy. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout další vagony ze života legionářů například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, kovářský vagon s obráběcí dílnou či krejčovský vůz. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.

Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí.

Více informací o projektu Legiovlaku naleznete na www.legiovlak.cz.