Aktuality > 2015

Krumlovské jarní menu

Kouzelné bylinky Polovina května do Českého Krumlova přinesla sluneční svit a teplo, rozkvetlé zahrady a parky. Město je znovu plné sytých barev, chutí a vůní. Magická vůně se line i směrem od zámku ze zahrady „Kouzelné bylinky", jejíž „zázračné" čaje a léčivé odvary vykouzlené z tamějších bylin přímo lákají k relaxu a ochutnání. Pro milovníky léčivých bylin, zahrad a zeleně je navržena naučná část tematických záhonů s léčivými rostlinami „Svět bylin", která je zpřístupněna až do konce října. Na své si přijdou zájemci o svět bylin, stejně jako rodiny s dětmi, pro které je připraveno posezení ve stinné části zahrady.

Doslova „žhavou novinku v expozicích" nabízí svým návštěvníkům zámek v Českém Krumlově. Od května je v areálu I. zámeckého nádvoří zpřístupněna Zámecká kovárna z roku 1654. Zájemci si přijdou na své nejen díky vystaveným exponátům, ale uvidí v akci i samotného mistra kováře a mohou si i vlastnoručně vykovat drobné předměty. BONUS! V měsíci červnu mohou držitelé Český Krumlov Card, která nabízí až 50 % zvýhodnění ze vstupného stávajících muzeí a galerií (Egon Schiele Art Centrum, Regionální muzeum Český Krumlov, Museum Fotoateliér Seidel a Hradní muzeum se zámeckou věží) navíc navštívit právě Zámeckou kovárnu, a to zcela bezplatně.

V Egon Schiele Art Centru pokračuje hlavní výstavní projekt - pět samostatných výstav pod souborným názvem: „Mystérium Šumava". Nejslavnějším jménem je grafik a dřevorytec Josef Váchal, jehož expozice je současnou nejrozsáhlejší prezentací umělcova bohatého díla. V podkrovních prostorech zahalených šerosvitem jsou jako protipól k Váchalovým pestrým obrazům vystaveny černobílé fotografie Josefa a Františka Seidela. Nedostižní kronikáři Šumavy, kteří zachytili mystérium každodenního života v tomto inspirativním regionu. Díla klasiků pak doplňuje ztvárnění „fenoménu Šumava" třemi současnými výtvarníky ze tří stran hranice - Ondřeje Malečka (CZ), Karin Pliem (AT) a Kathariny Dietlinger (DE).

Rallye Český Krumlov Poklid šumavských lesů nakrátko vystřídá dynamika moderní doby. Termín 22. 5. - 23. 5. bude plný krásných rychlých aut, vůně benzínu a adrenalinu. Koná se totiž 43. ročník Rallye Český Krumlov . Diváci se krom klasického závodu se čtrnácti rychlostními zkouškami na 170 ti kilometrech mohou těšit i na republikové mistrovství historiků, atraktivní Rallye Legendy Show, již čtvrtý ročník klání vozidel s pohonem budoucnosti New Energies Rallye Český Krumlov a také oblíbené závody RC modelů.

Pro ty, kdo mají raději tiché procházky minulostí, však tento víkend nabízí také zajímavý program. V sobotu 23. 5. proběhne tzv. „Muzejní noc". Ve voňavém květnovém podvečeru mohou návštěvníci zavítat i do Musea Fotoateliér Seidel , kde před 100 lety vznikaly vzácné šumavské fotografie (vystavené dnes v Egon Schiele centru). Prohlédnou si nádherný secesní fotoateliér včetně místností a překrásné zahrady, kde tento slavný fotograf pracoval, žil a odpočíval se svou rodinou.

V procházce květnovou „Muzejní nocí" pak mohou návštěvníci pokračovat do Regionálního muzea Český Krumlov, kde je čeká slavnostní vernisáž nové expozice archeologie zahrnující tzv. „otevřený depozitář" s nálezy ze slavného keltského oppida v Třísově nebo 3D poklad z doby bronzové, který je již nyní ke stažení na webových stránkách muzea a další překvapení ze světa pravěku i nejmodernějších technologií. Na muzejní noc zde budou také tvůrci 3D technologií osobně prezentovat 3D aplikace i s ukázkami a jejich využitím pro zábavu i poučení. Hudební doprovod k akci: Guitar duo, vstup zdarma.

Plakát Muzejní noc v Reionálním muzeu Český Krumlov, 2015

Tato noc si pak určitě ještě zaslouží originální gastronomickou tečku v některé ze zdejších restaurací, stylových krčem či alespoň posezení u láhve dobrého vína v některé z vináren. A zda bude právě Vaše „krumlovské jarní menu" završeno pobytem v útulném penzionu či hotelu, záleží jen na Vás.