Aktuality > 2011

 

Krumlovský vodácký maraton 2011

V sobotu 8. října proběhne devátý ročník Krumlovského vodáckého maratónu.

Krumlovský vodácký maraton 2011 Kvůli účastnicky největší sportovní akci ve městě zavítá do Českého Krumlova více než tisícovka závodníků se stejně početným doprovodem. Pět dní před startem je k závodu přihlášeno více než 400 závodních lodí, od jednočlenných po speciální devítimístné kanoe. Do Českého Krumlova přijedou účastníci ze všech koutů republiky i ze zahraničí. V neuzavřené startovní listině lze najít účastníky zatím ze 17 států (Česko, Slovensko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Švýcarsko, Irsko, Estonsko, Lotyšsko, Dánsko, Velká Británie, Holandsko, Španělsko, Chorvatsko, Itálie, Andora a Nový Zéland)

Protože do závodu vstoupí rozličná pádly poháněná plavidla, je vodácký maratón jedním závodem, ve kterém současně probíhá 23 dalších závodů, protože právě tolik je vypsáno lodních kategorií – je nasnadě, že nelze srovnávat závodní rychlost „nemotorného“ raftu a třeba rychlostního kajaku.

Celkový vítěz se obvykle rekrutuje z lodní kategorie deblkajaků, ve které se letos na startu sejde výtečná konkurence. V této kategorii vysílají skvělé posádky Dánové, Němci či Holanďané. S nimi svede boj česká kajakářská rychlostní špička, právě ladící formu před blížícím se světovým šampionátem v kanoistickém maratónu, který se koná za dva týdny v Singapuru. V tomto českém reprezentačním maratonském týmu panuje velká rivalita a o celkové krumlovské vítězství se bude chtít poprat hned čtveřice lodí – jmenovitě: Daniel Havel-Jan Souček;  Pavel Davídek-Lukáš Trefil; Tomáš Ježek-Petr Jambor a Michael Odvárko-Jakub Adam, kterým kromě zahraničních posádek budou „na záda dýchat“ mnohé další ambiciózní posádky.

Zvučná kanoistická jména lze hledat také v dalších kategoriích. Tato charakteristika určitě patří ke jménu pětinásobného mistra světa ve sjezdu na kanoi a na dlouhé sjezdové trati již několik let neporaženého kanoisty Emila Milihrama ze Slovinska, který přijede se svými parťáky ze světového mistrovského týmu Lepanem a Hohnjecem. Na startu se objeví čerství mistři světa v kanoistickém sprintu slovenští deblkanoisté Matúš Kunhart a Peter Šoška, rakouský borec Gerhard Schmidt, španělský matardor Federico Vega Suarez ( několikrát po sobě druhý z „obřího“ maratonu Sella descent), osminásobný mistr světa ve sjezdu na divoké vodě a čtyřnásobný vítěz Krumlovského vodáckého maratónu Kamil Mrůzek, Karel Slepica, Luboš Hilgert a mnozí další výborní závodníci.

Letošní závodní novinkou je nová kategorie „Paddleboard“, což je v podstatě pádlování ve stoje na plováku, který je podobný tomu surfovému. Paddleboardisti startují z Rožmberku spolu s pramicemi a rafty. Přihlášeno je v této kategorii zatím něco kolem 25 borců. V této nové pádlovací disciplíně se představí mimo jiné také známé osobnosti jako je například česká veslařská legenda Václav Chalupa, předseda asociace dračích lodí Klíma nebo ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.

Další novou kategorií vypsanou oficiálně pořadatelem je C-9, což jsou v zahraničí (např. ve Francii či Španělsku) velice populární vícemístné velké kánoe, ve kterých můžou sedět a pádlovat 5ti - 9ti členné týmy. Zde se budou posádky rekrutovat především z různých vodě blízkých spolků, objevit by se zde měl například elitní český slalomář Standa Ježek.

Samostatnou kategorií již potřetí bude dvacetimístná dračí loď, na které pojedou domácí borci - Voraři z Českého Krumlova. Kluci z půjčovny lodí Maleček znají řeku velice dobře a s kolosy na vodě mají své osobité zkušenosti…

Závod začíná úderem 11-té hodiny. Divácky atraktivní by kromě startů ve Vyšším Brodě a Rožmberku měl být také povinný přeběh s lodí u kempu „Pískárna“ a určitě také průjezd přes všechny vltavské jezy, kterých je na trase celkem jedenáct. Cíl závodu je v Českém Krumlově u Pivovarské zahrady, kde budou první závodníci očekáváni kolem 13:00. Vyhlášení výsledků proběhne od 18:00 hned po vyhlášení souběžného žákovského vodáckého maratónu.

Kromě závodu samotného je jako obvykle připraven bohatý doprovodný program v Pivovarské zahradě, která bude pro veřejnost otevřena od 12:00 hodin. Příchozí děti se mohou těšit na nafukovací atrakce, sportovní sedmiboj nebo třeba pohádku „Bubulík“, kterou uvede divadélko KOS. Dospělí zde ještě před návštěvou stánku s občerstvením mohou otestovat chod a funkce rozličných sportovních trenažérů…

Více informací na: www.krumlovskymaraton.com

Pozvánka: http://www.youtube.com/watch?v=45JjH1l5tUc&feature=player_embedded