Katalog produktů a služeb > Provozovny > Český Krumlov > Cestovní ruch > Suvenýry

Českokrumlovský karamel od Vaška


Českokrumlovský karamel od Vaška jedinečný gastronomický zážitek a dárek z Českého Krumlova

U Poráků 512 (výrobna/karamelovna)
38101 Český Krumlov
Kontakt: Irena a Vašek Kalkušovi

Telefon: +420 723 367 420
Mobil: +420 723 550 005

E-mail: info@ceskykaramel.cz
WWW: www.ceskykaramel.cz

Poloha: Český Krumlov

Poloha na mapě

Jazyková vybavenost: CZ, EN, RU


Českokrumlovský karamel od Vaška - jedinečný gastronomický zážitek a dárek z Českého Krumlova

Termín Od - Do
14.06.2019 - 31.12.2019   (Čt) 14:00 - 18:00

Českokrumlovský karamel od Vaška Českokrumlovský karamel od Vaška

Vážení hosté, máte úžasnou příležitost, seznámit se s jedinečným místním výrobkem.

Naše tekuté karamely mají specifickou chuť i vůni karamelu. Jsou vyráběny 100% ručně, bez konzervantů, škrobů či barviv. Aby byly v této tekuté podobě, obsahují vodu, kávový či bylinný extrakt.
Karamel je skvělý k oslazení kávy, čaje, grogu, svařeného vína, pudinku, zmrzlinových a ovocných pohárů, na palačinky, pečené banány, šišky s mákem, pro křupavější kůrku při dopékání masa, jako základ do červeného zelí, do boršče, různých polévek, omáček či svíčkové. Vaší představivosti se meze nekladou…

Tekuté karamely, tuto místní specialitu, oceněnou porotci mnoha soutěží a to i mezinárodní, máte možnost zakoupit v infocentrech a na vybraných místech v Českém Krumlově, která snadno najdete na přehledné mapě na stránkách www.ceskykaramel.cz.
Karamely můžete mnohde přímo ochutnat, ale vaši pozornost si určitě zaslouží výrobna neboli karamelovna, kde všechny ty voňavé procesy probíhají. Najdete ji pouhých 15 minut chůze od historického centra, ovšem parkoviště je zde k dispozici také. Výhodnější pro vás bude rezervace termínu návštěvy.


Krátce z naší historie:

Českokrumlovský karamel od Vaška

Jak v Českém Krumlově tekutý KARAMEL na svět přišel?

Tento příběh, skoro až pohádkový, se v rodině Ireny a Vaška Kalkušových začal psát již dávno. Dlouhé roky si vyráběli tekutý karamel k dochucování různých nápojů a jídel. A tahle dobrota oslnila jejich přátele do té míry, že se manželé Kalkušovi rozhodli nenechat si ji jen pro sebe. Navíc svou ruční výrobu tekutých karamelů začali postupně rozšiřovat a k Českému karamelu tak přibyl Českokrumlovský karamel od Vaška s různými chuťovými variacemi. Nyní své karamely dodávají do obchůdků nejen v naší republice, ale i do zahraničí.

Karamel je používán v kuchyni odpradávna. Svou specifickou chutí osvěží studené i teplé alko i nealko nápoje, zpestří ovocné i zeleninové saláty, dosladí kaše či poháry, dochutí některé omáčky i masa. Představivosti se meze vůbec nekladou, obzvláště, když Irena a Vašek vyrábějí nejen tekutý karamel čisté chuti, ale i karamel kávový, pampeliškový, čokoládový s vanilkou, slaný chilli karamel s rozmarýnem či Evin mls, což je sušené ovoce naložené v karamelu. Šupinky pravého zlata se zase třpytí v karamelu Zlatém…

Navíc blahodárné vlastnosti ručně vyrobeného karamelu popisuje ve svém Receptáři Páter František Ferda, léčitel ze Sušice:„Pro vaše zdraví je nejlepší, jestliže budete řepný cukr užívat ve formě karamelu. Takto připravený cukr se stává zásaditým a z lidského organismu neubírá minerály potřebné pro další zpracování a chráníme tak žaludek před překyselením.“
A když se spojí takto šetrně vyrobený karamel s dalšími kvalitními ingrediencemi, je to opravdu gastrozážitek. Tyto hrátky s karamelem, kořením a bylinkami dávají vzniknout velmi zajímavým chutím a vůním. Některé se dostanou na svět jen v minilimitované edici a ty zakoupíte právě jen v místní karamelovně.