Aktuality > 2016

Jiří Urban navštíví České korunovační klenoty na dosah v Českém Krumlově

Ve středu 17. srpna 2016 od 15:00 do 17:00 hod. budou mít návštěvníci výstavy České korunovační klenoty na dosah, která se až do 11. září 2016 koná v bývalé jezuitské prelatuře v Českém Krumlově, možnost setkat se osobně s autorem vystavených mistrovských replik našeho nejvýznamnějšího národního pokladu, panem Jiřím Urbanem z Turnova.

České korunovační klenoty Jiří Urban realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské, dnes uložené na hradě Karlštejně. Návštěvníky výstavy České korunovační klenoty na dosah v Českém Krumlově mistr seznámí zejména se zajímavostmi z výroby vystavených mistrovských replik. Více o Jiřím Urbanovi se můžete dozvědět zde.

Kromě samotných mistrovských replik klenotů, na jejichž realizaci se kromě Jiřího Urbana podíleli také špičkoví slovenští šperkaři - manželé Cepkovi, mohou návštěvníci zhlédnout mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období vlády Karla IV. - kopie středověkých zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo oblíbené velkoprostorové 3D modely. Expozici doplňují zajímavosti a perličky z mnohasetleté historie českých korunovačních klenot opředené různými legendami. Období vzniku klenotů přibližuje rozšířený koncept výstavy zaměřený na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie - Karla IV. Pro ty nejmenší návštěvníky nechybí také zábavné interaktivní prvky.

České korunovační klenoty Mistrovské repliky Českých korunovačních klenotů je možné si ve výjimečných prostorech českokrumlovské prelatury prohlédnout bez mnohahodinových front až do 11. září 2016, a to denně kromě pondělí od 9.30 - 17.00 hod.

Více informací o projektu České korunovační klenoty na dosah naleznete na www.ceskekorunovacniklenoty.cz.

Vstup na výstavu je možný od kostela sv. Víta (brána do nádvoří prelatury) nebo z ulice Horní 155 (Městská knihovna). Vstupné: 100 Kč - dospělí, 50 Kč - děti, slevy pro seniory a studenty.

Po Českém Krumlově výstava dále zavítá do Karlových Varů, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout repliky Českých korunovačních klenot od 15. 9. - 30. 10. 2016, poté od 5. 11. 2016 - 4. 2. 2017 v Pardubicích a od 9. 2. - 27. 4. 2017 ve Zlíně.

Fotografie z výstavy v Českém Krumlově