Aktuality > 2018

Říjen v Klášterech ve znamení hudby a řemesel

Nová výstava, koncerty, dobrodružný program pro děti, řemeslné dílny i malý dobový jarmark - to vše na Vás čeká v říjnu v Klášterech Český Krumlov!

Je opravdu sůl nad zlato? Dokážeme žít bez soli? Je pravdou, že je možné bez soli i vařit? Proč potřeba soli přivedla na svět jednu z nejznámějších pohádek? A jaké bylo zákulisí jejího nejslavnějšího filmového zpracování s názvem Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Vlastou Burianem? Na tyto a na mnoho dalších otázek vám odpoví nová výstava Sůl nad zlato, aneb dá se vařit bez soli? v českokrumlovských klášterech, která osloví celou rodinu!

Letošní novinkou v Klášterech je také zážitkový program pro celé rodiny s objevováním tajemství a záhad klášterního areálu od sklepa až po půdu. Rodinné pátrání probíhá i v říjnu denně od 10 do 18 hodin.

Pro školou povinné děti je na podzimní prázdniny 29. - 30. 10. 2018 připraven příměstský tábor Klášterní dobrodruzi. Klášterní dobrodruzi objevují, hrají si, tvoří i pátrají! Stanou se archeology, alchymisty, řemeslníky a hledači pokladů a objeví tajemné prostory kláštera i klášterních zahrad a okolí...

Řemesla na Klášterním dvoře pokračují formou malého dobového jarmarku o sobotách 13. a 20. 10. a jsou doplněna doprovodným programem pro malé i velké. 13. října doprovodí Řemesla na Klášterním dvoře výše zmíněná výstava "Sůl nad zlato, aneb dá se vařit bez soli?", 20. října pak Kláštery rozezní koncert Smíšeného pěveckého sboru Medvíďata ale i renesanční plesání s flétnovým souborem Krumlovští pištci, který oslaví tento rok 30 let své existence. 

Na státní svátek 28. 10. pak v klášterním kostele zazní Slavnostní koncert 100 let od rozeznění varhan klášterního kostela českou státní hymnou -  účinkují Krumlovský komorní orchestr a smíšené pěvecké sbory Perchta a Bellaria za účasti Schwarzenberské granátnické gardy a na závěr na varhany zahraje Ladislav Vrchota, vnuk gardového kapelníka a varhaníka Františka Vrchoty, který klášterní varhany rozezněl v 28. října 1918.

Více na www.klasteryck.cz

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.