Aktuality > 2018

Květen v Klášterech ve znamení květin

V květnu se v českokrumlovských Klášterech můžete těšit na další úžasný trh na Klášterním dvoře, tentokrát KVĚTINOVÝ JARMARK. Téma květin se obtiskne i v řemeslných dílnách. Atmosféru všeho pod širým nebem podpoří oblíbená českokrumlovská folková skupina Lakomá Barka.

Státní svátek v úterý 8. května můžete oslavit na Květinovém jarmarku na klášterním dvoře. Připraven je drobný prodej květin z Čech a Holandska či bylin z Itálie. Vedle toho si budete moci zakoupit i další české tradiční i netradiční řemeslné výrobky a dobroty. Každý z klášterních řemeslníků si připravil alespoň jeden výrobek s tématem květin. Pro dámy bude vedle prodeje květin připraveno hned několik módních doplňků. Sváteční květinový jarmark oživí pod širým nebem oblíbená krumlovská folková skupina Lakomá Barka.

Sobota 19. 5. 2018 se na klášterním dovře v celé řemeslné uličce opět ponese ve znamení otevřených řemeslných dílen a klášterního jarmarku. Získejte dovednosti hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky, sklářky, mýdlařky či tiskařky pohlednic a vytvořte si společně s vašimi dětmi, rodiči nebo přáteli tradiční řemeslný výrobek. Klášterní řemeslníci mají pro vás k zakoupení připravené i výrobky ze svých dílen. Více k řemeslným dílnám zde.

Výroba mýdla patří mezi jednu z nejoblíbenějších řemeslných aktivit v rámci klášterních řemeslných sobot. Ve spolupráci s Petrou Frojdovou tak připravili Kláštery na květnovou řemeslnou sobotu navíc tvořivou dílnu na téma kosmetika. V této nejen mýdlařské dílně se dozvíte mnoho zajímavostí o tom, jak se mýdlo vyrábělo, vyzkoušíte si práci s mýdlovou hmotou a vyrobíte si vlastní mýdlo, vonné soli, tuhý šampón, parfémy nebo balzám na rty.

Více na www.klasteryck.cz

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.