Aktuality > 2018

DUBEN 2018 „JEŠTĚ TU BUDEM!"

V dubnu se v českokrumlovských Klášterech můžete těšit na řadu zajímavých přednášek, ale také Kouzelný Krumlov, Vytočené Kláštery, Magické tvoření či Tajemnou stezku klášterní zahradou. Tak upalujte do kláštera, program vás zahřeje!

Po dvě soboty 21. a 28. dubna a ve sváteční první májový den 1. května opět zaplní Klášterní dvůr a celou řemeslnou uličku jarmark a řemesla. Od klášterních řemeslníků tak budete moci získat nové dovednosti a vytvořit si pod jejich vedením společně s vašimi dětmi, partnery nebo přáteli tradiční řemeslný výrobek. Klášterní řemeslníci mají pro vás k zakoupení připravené i výrobky ze svých dílen. Více k řemeslným dílnám zde.

Po úspěšné akci Vypálené kláštery přichází v sobotu 28. dubna na Klášterní dvůr kláštery vytočené! Klášterní hrnčíř Karel Dvořák svolal druhé setkání hrnčířů pod širým nebem. Čtyři vynikající keramici představí nejenom své dílenské výrobky, ale součástí programu budou i ukázky nejrůznějších technik vytáčení keramiky na kopacích a elektrických kruzích. Těšit se můžete na malý hrnčířský trh i ukázky experimentálního vypalování keramiky.

Kromě hrnčířského umění se můžete v sobotu 28. dubna v českokrumlovských Klášterech připravit také na Čarodějnickou noc a vyrobit si kouzelné šumivé koule, magické lapače snů či nejrůznější papírové lampióny do oblíbeného večerního průvodu během Kouzelného Krumlova!

Závěr dubna bude v Českém Krumlově opět kouzelný a s ním i klášterní zahrada! Využijte jedinečnou příležitost vychutnat si tajemná zákoutí klášterních zahrad a středověké architektury za svitu svíček, zvuku hudby a nejrůznějších překvapení a přijďte si v pondělí 30. dubna projít Tajemnou stezku klášterní zahradou. A na prvního máje nezapomeňte navštívit klášterní pekárnu a oddychové centrum a vychutnat si májové pusinky.

Přednášky pro veřejnost

V pátek 13. dubna či v sobotu 21. dubna si můžete do Klášterů zajít na některou z pěti velice zajímavých přednášek: JAK OPRAVIT STREDOVĚKÝ HRAD / 3D REKONSTRUKCE HRADŮ / TAJEMNÉ KOMNATY / FÉROVÉ OBCHODOVÁNÍ S TŘETÍM SVĚTEM / REGIONÁLNÍ POTRAVINY. Více k přednáškám zde.

Podrobný dubnový program ke stažení zde.

Více na www.klasteryck.cz

Kláštery Český Krumlov - stálé expozice:

ŽIVOT A UMĚNÍ V KLÁŠTERECH

Kláštery Český Krumlov jsou jednou z nejzajímavějších a stavebně nejdochovalejších dvojklášteří v rámci celé České republiky. Expozice v klášteře minoritů přibližuje návštěvníkům historii minoritského řádu i stavební vývoj areálu. Najdete zde např. unikátní malířskou výzdobu kaple sv. Wolfganga, nově objevené a zrestaurované gotické fresky, jedinečně dochovanou středověkou architekturu klášterního ambitu aj. V expozici, která je umístěna do bývalých cel kláštera klarisek, je k vidění klášterní život řeholních sester řádu sv. Kláry v dobovém kontextu či umělecká díla spojená s liturgiemi.

INTERAKTIVNÍ EXPOZICE LIDSKÝCH DOVEDNOSTÍ

Expozice seznamuje návštěvníka s řemesly, dovednostmi a umem nejen našich předků, ale rovněž přibližuje tradiční znalosti a dovednosti středověkých klášterů. Je možné si zde vše vyzkoušet, prozkoumat nebo si domů odnést vlastnoručně vyrobený dárek. Návštěvník si zde může prověřit své čichové a hmatové dovednosti u běžně pěstovaných bylin, namíchat si vlastní bylinkový olej či sůl do koupele, vyzkoušet si práci středověkého písaře nebo iluminátora, namalovat si ornament šablonové výmalby a mnoho jiného...

Součástí je i expozice pivovarnictví.

ŘEMESLNÉ DÍLNY

K vidění jsou volně přístupné řemeslné dílny, které mají návštěvníka seznámit s tradičními řemesly, která byla provozována jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Je možné si dílny prohlédnout a i „osahat" si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu vyzkoušet. Zastoupeny jsou řemeslné profese: BRAŠNÁŘ, ŠVEC, SEDLÁŘ, PEKAŘKA, KREJČÍ, KOVÁŘ, KNIHAŘ, HRNČÍŘ, BARVÍŘKA, SKLÁŘ. Hodnota řemeslných výrobků je oceněna klášterními mincemi. Řemeslné dílny jsou otevřeny denně dle aktuálního měsíčního plánu nebo v rámci řemeslných sobot.

Dobroty upečené v naší klášterní pekárně z dochovaných receptů klášterní kuchařky můžete ochutnat v našem ODDYCHOVÉM CENTRU "U KLARISEK". Přijďte si odpočinout a posedět v klidném a příjemném historickém prostředí a vychutnejte si domácí koláčky, preclíky, štrůdl aj.