Aktuality > 2011

Výstava olejomaleb absolventky AVU Alexandry Jiříčkové
v galerii MAJA

 

Vstup do galerie MAJA V nově otevřené galerii MAJA v historické části města (Latrán 44, 1. patro) začala výstava Alexandry Jiříčkové - Olejomalby.

Jedná se o autorskou výstavu absolventky (2009) pražské Akademie výtvarných umění - ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana.

Na výstavě je k vidění autorčina volná tvorba zastoupená dvěma obrazy z cyklu Rorschachovy testy a dvěma obrazy z cyklu Holubí epopej a dále více menších formátů zátiší a květin. 

„Ve volné tvorbě maluji své obrazy podle vnitřní představy. Podle ní hledám v reálném prostoru předlohu pro prostředí obrazu. Na příklad cyklus obrazů Rorschachovy testy patří k těm námětům, v nichž jsem se od zobrazivosti odchýlila více. Jde o volnou výtvarnou parafrázi na psychologické osobnostní projekční testy. Ty jsou v psychologické praxi představovány souborem karet se symetrickými abstraktními (zčásti barevnými) skvrnami. Testovaná osoba sděluje, co na kartě vidí. V tom se právě uplatňuje projekční princip. Každá osoba promítá do svých vytvářených představ o daném obrázku svou momentální náladu, své vnitřní prožívání, skryté touhy nebo trápení.

Nejen karty Rorschachova testu, ale i obrazy nabízejí často více možných interpretací. Ve většině svých obrazů se snažím volně kombinovat nesourodé prvky tak, aby nečekaným kontrastem nebo překvapivou situací působily nejednoznačně, vyvolávaly napětí a vybízely diváka k přemýšlení o tématu obrazu. A také k úvahám nad jeho možnými výklady" , tak představuje výstavu sama autorka Alexandra Jiřičková

V poslední době mě ovlivnila prázdninová cesta do Benátek, s jejich barvami a kosmopolitní atmosférou. Inspirovala mě k malbě série obrazů s názvem Holubí epopej." dodává autorka

Galerie MAJA je otevřena od úterý do soboty od 13:00 do 17:00. Vstup volný. Vchod do galerie MAJA je vzdálen jen pár desítek metrů od hlavní brány prvního zámeckého nádvoří.

Orientální zátiší Pivoňka Holčička (Holubí epopej) Tykev