Aktuality > 2014

17. Selské slavnosti Holašovice

25. - 27. 7. 2014

Selské slavnosti Holašovice Jihočeské Selské slavnosti se již sedmnáct let konají v malebné vesničce Holašovice a začínají v pátek 25. 7. poledním zvoněním holašovické návesní kaple a dále pak pokračují celodenním sobotním a nedělním programem, kdy v neděli v 17:00 hod Selské slavnosti oficiálně končí.

Tradiční lidová slavnost zasazena do prostředí nádherné a rozlehlé holašovické návsi je pořádána v duchu „staročeského lidového venkovského jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel nejen z celé České republiky, ale též ze Slovenska a těší se velkému zájmu návštěvníků. Vyhledávané je zejména autentické předvádění původních řemesel a technik, které v dnešní, přetechnizované době, vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, tvorbu a um, což se mnohdy váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových oděvech. Návštěvníci mají zároveň i jedinečnou možnost si řadu řemesel sami vyzkoušet. Na holašovické návsi budou opět připraveny řemeslné tvůrčí dílny pro děti s rodiči a novinkou je dětský koutek „Hrajeme si s Kooperativou", kde si děti mohou hrát tak, jak si hráli jejich rodiče či prarodiče.

Selské slavnosti Holašovice Jarmark bude jako tradičně obohacen velice bohatým kulturním programem v lidovém duchu. Páteční program je věnován dechovce, sobotní a nedělní program je protkaný více folklorem, folkem a country vystoupeními. Vyvrcholením letošních selských slavností bude určitě nedělní vystoupení profesionálního folklorního souboru Hradišťan. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i soubor z hornorakouského Freistadtu, či daleké Číny a Francouzské Bretaně. Při letošních Selských slavnostech opět dojde k slavnostnímu udělení značky Ministerstva zemědělství ČR - Regionální potravina Jihočeského kraje 2014.

Návštěvníci jarmarku tak mají jedinečnou možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se právem zařadily mezi nejkrásnější a nejvýznamnější folklorní festivaly v České republice s mezinárodní účastí.

V programu nebudou chybět vyhodnocení nejlepší Jihočeského koláče a buchty „holešovické buchotbraní a koláčobraní" o nejlepší jihočeskou buchtu a koláče. Na holašovickém podiu se představí i novopečený pohádkový král Václav Vydra. Na návsi budou k dispozici dětmi vyhledávané projížďky na koních, dobový dřevěný dětský ručně poháněný kolotoč a divácky atraktivní chytání kaprů z kádě do ruky apod..