Aktuality > 2013

Plánování 2. ročníku Open-air FOTO festivalu začíná

Open-air FOTO festival Organizátoři nejfotogeničtější akce roku bilancovali, hodnotili, četli ohlasy médií a návštěvníků, hovořili s partnery a spolupořadateli, a k radosti fotografických nadšenců se rozhodli v nově položené tradici pokračovat v bienální podobě. A protože se Krumlovu festival líbil a festivalu se líbilo v Krumlově, tak druhý ročník proběhne opět v Českém Krumlově, a to od 5. června 2015.

Kdo fotí, jede do Krumlova
Návštěvníci si pochvalovali zejména netradiční formu fotografické akce, kterou Open-air FOTO festival přinesl. Princip města, které na dva dny ožilo fotografií, kombinace fotografických zážitků přímo propojených se vzděláváním a fototechnikou, přítomnost autorů výstav, /nejen/ fotografický zábavný program pro celé rodiny s dětmi: „Krásný příměr použila jedna návštěvnice, která prohlásila, že festival pro ni znamenal dva dny čiré fotografické radosti," říká Martina Ptáčková z organizačního týmu.
Ondřej Neff, host festivalu, řekl v posledních festivalových hodinách na kameru: „Myslím, že se podařilo najít formát, který je mimořádný. Strašně bych si přál, aby se to ujalo, stal se z toho pojem...aby bylo jasné, že kdo fotí, tak jede do Krumlova."

Open-air FOTO Festival Volba města byla správná
Český Krumlov potvrdil, že je skutečně jedním z nejfotogeničtějších měst u nás, o čemž svědčí pozitivní reakce návštěvníků a partnerů. Dobré dojmy ze spolupráce jsou navíc oboustranné.  „Chodil jsem po městě a pozoroval festivalové dění. Centrum bylo plné fotografů, potkával jsem je na každém kroku, nešlo nepoznat, že ve městě probíhá fotografická akce. Festival přilákal do Českého Krumlova úplně jiný a nový typ návštěvníků, než na který jsme zde zvyklí. A to je dobře. Pilotní projekt vnímáme jako velmi podařený, a věříme, že každý další ročník festivalu bude pro město přínosem," nabízí svůj pohled na akci starosta města Dalibor Carda.

Spolupráce s uměleckými školami
V budoucnu chtějí organizátoři výrazně rozšířit spolupráci s  uměleckými školami, neboť zapojení pedagogů, školených odborníků, ale i studentů nejen fotografických oborů vnímají jako přínos a důležitou součást festivalu, což potvrzují i slova ředitele Martina Busty ze SuPŠ sv. Anežky České, kde se nacházela lokace Ateliéry výtvarného umění: „Nebyli jsme sice přímo v centru festivalové trasy, ale vzhledem k rozsahu a zajímavosti našeho programu jsme myslím jedním z  center vlastně byli. Škola byla velmi aktivním partnerem festivalu: kromě toho, že nabídla své prostory (Tavírna a klášter), účastnila se i programu. Řadu přednášek, workshopů a jednu fotoporadnu vedli naši pedagogové, návštěvníci mohli využívat školní fotografickou techniku, a zapojilo se i velké množství našich studentů. Pro mne osobně byl právě tento moment jeden z nejpozitivnějších dojmů z akce. Přístup studentů - samostatnost, odpovědnost a nadšení -  byl velmi příjemným překvapením pro všechny z nás."

Pohled zpět
Ředitel projektu Jiří Macháček rekapituluje: „Projekt jsme připravovali téměř tři roky, poslední měsíce na něm pracovalo několik desítek lidí. Těsně před akcí jsme s povodněmi zažili velmi dramatické momenty, kdy to vypadalo, že všechno vynaložené úsilí přijde nazmar. Jsme nadšenci, a možná také díky tomu se vše nakonec povedlo - festival proběhnul téměř bez omezení, a jeho úspěch předčil naše nejhezčí představy." Dle vyjádření odborníků, ale i zahraničních návštěvníků (přestože šlo o první ročník, na akci dorazilo několik desítek fotografů například ze Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska), Open-air FOTO festival potenciál být jednou z největších evropských fotografických událostí. Z hlediska formy, počtu fotografických příležitostí, ale i rozsahu vzdělávací části programu byl již první ročník naprosto unikátní.

Open-air FOTO Festival Festival jako bienále
„Čtyři měsíce po festivalu jsme se věnovali důkladné analýze proběhlého ročníku, dávali dohromady reakce, doporučení a tipy od návštěvníků, partnerů, organizačního týmu, ohlasy z médií apod. Bylo to nutné - šlo o první ročník akce, která v tomto rozsahu a formě nikde jinde ještě neprobíhala. Co se z programového hlediska osvědčilo a líbilo, to chceme zachovat nebo rozšířit. Co naopak větší úspěch nemělo, vypustíme nebo omezíme," hovoří o aktuálních přípravách Jiří Macháček, a dodává: „Rozhodně chceme pokračovat.  Abychom v dalším ročníku přinesli dostatek novinek a současně zůstali na vysoké úrovni kvality nasazené prvním ročníkem, rozhodli jsme se organizovat festival jako bienále, neboli každý druhý kalendářní rok".  Fanoušci světa fotografie se mohou těšit na nové programové části, zajímavé obsahové náplně fotografií a samozřejmě i lokace se v Českém Krumlově obmění. Po dohodě s vedením města bylo již nyní rozhodnuto o termínu druhého ročníku: 5. června 2015 bude zahájen 2. ročník mezinárodního Open-air FOTO festivalu.

Nejfotogeničtější festival roku v číslech

Český Krumlov ožil fotografií 8. - 9. června 2013

  • 17 festivalových lokací - vybrané interiéry a exteriéry tvořily festivalovou trasu po historickém centru jednoho znejfotogeničtějších měst vČR
  • 54 fotoscén - profesionálně připravené, dekorované a nasvícené scény různých témat a vzhledů
  • 600 návštěvníků - amatéři i profesionálové, nadšenci fotografie, členové českých i zahraničních fotoklubů. Festival vulicích potkalo více než 3.000 návštěvníků města včetně široké veřejnosti a turistů zcelého světa.
  • Zaostřeno na člověka - 18 fotožánrů zaměřených na atraktivní téma (portrét, fashion, děti, bodypainting, svatba, akt, sport, tanec, street art...).
  • 98 fotomodelů - profesionální modelky a modely, tanečníci, herci, hudebníci, akrobaté, výtvarníci...
  • Vzdělání: 120 přednášek a 50 praktických dílen za 2 dny
  • Interaktivní výstava fototechniky: 36 partnerů (fototechnika, odborná média, foto- služby)
  • Setkání s30 osobnostmi ze světa fotografie
  • 21 výstav fotografií včetně velkoformátových, vystaveno přes 350 fotografií profesionálů i amatérů
  • Dvoudenní festivalový doprovodný program pro rodiny sdětmi - vystoupení kapel, tanečních skupin, ohňová show, živé sochy, pohádkové bytosti, kejklíři