Aktuality > 2013

Český Krumlov uspořádá svůj první Festival vína

Festival vína Český Krumlov, logo Po loňském úspěchu prvního ročníku Svatomartinského hodování letos Český Krumlov tuto slavnost rozšíří a prodlouží až do konce listopadu. Založí tím tradici nového Festivalu vína, který začne příjezdem svatého Martina a propojí víno, gastronomii a kulturu. Bude to hostina pro všechny smysly, včetně originálních programů, jako je třeba téma Víno ve filmu či ochutnávka košer vína v kavárně synagogy.

„Loni jsme uspořádali první nesmělý pokus, jak oživit poklidný listopad ve městě něčím, co potěší turisty i místní obyvatele. Reakce návštěvníků i podnikatelů nás příjemně překvapily a povzbudily k tomu, abychom si s tématem vinařství ještě více pohráli," vysvětlil Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu, který akci pořádá spolu se Sdružením cestovního ruchu v Českém Krumlově.

Upozornil, že Krumlov sice neleží ve vinařském kraji, ale dosud zde na některých místech vinná réva roste. Na Jižních zámeckých terasách se ho pokoušeli pěstovat už Rožmberkové. Město má tedy nač navázat a může přilákat touto formou další návštěvníky a prodloužit turistickou sezonu. „Gastronomie je stále důležitější součástí nabídky cestovního ruchu a víno v ní zaujímá významnou pozici," upozornil Reitinger.

Otevření festivalu obstará přípitek Svatomartinským vínem v den svátku sv. Martina. Lidé si společně připijí v symbolickém čase: v pondělí 11. 11. v 11 hodin a 11 minut, a to přímo na českokrumlovském náměstí Svornosti.

K největším akcím bude tak jako loni patřit Zahradní slavnost vína, degustační a prodejní přehlídka vín, při níž se tento nápoj bude snoubit mimo jiné i se sýry z Madety. Dále bude možno využít k občerstvení i bohaté nabídky gastronomických služeb. „Oproti loňsku přibude zastoupených vinařů, poprvé zde návštěvníci budou moci ochutnat i vína z Itálie, Německa a Rakouska," upřesnil Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu.

Zahradní slavnost se uskuteční v sobotu 16. listopadu od 14 hodin do večera v Pivovarské zahradě. Zahrají dvě kapely - českokrumlovští rockoví Chlapi v sobě a jihomoravská moderní cimbálovka Medicimbal. Lidé budou ochutnávat vína od 15 tuzemských i evropských vinařů, celkem bude připraveno okolo 100 vzorků. Ta vína, která návštěvníky zaujmou, si mohou koupit za zvýhodněné ceny. Během celého odpoledne vinaři se zájemci rádi pohovoří a poodhalí tajemství svých produktů.

Podzimní oslava vína i sezónní gastronomie, což znamená nejen degustační menu a svatomartinskou husu, ale také zaměření na místní potraviny, potrvá až do konce měsíce. Zapojí se do ní 13 českokrumlovských restaurací a dalších míst. Lidé tak budou moci ochutnat třeba toskánská a burgundská vína, posoudit moravské vlašské ryzlinky nebo se dozvědět zajímavosti o vinařských oblastech, které v historii zásobovaly českokrumlovský zámek. Bude to i slavnost dobrého a neobvyklého jídla - například Café & Bistrot v synagoze návštěvníkům naservíruje kosher vína spolu s konfitovaným husím stehnem se šouletem.

Zajímavé spojení čeká ve čtvrtek 14. listopadu diváky v kině Luna, kde známá sommelierka Klára Kollárová přiveze komponovaný pořad o víně ve filmu. „Lidé uvidí ukázky filmů, v nichž hraje víno větší roli, a pak budou moci vybrané druhy vín ochutnat v kavárně kina," upřesnil Reitinger, podle něhož je spojení vína se světem filmu velmi inspirativní i pro budoucí ročníky Festivalu vína.

Program festivalu

Pořadatelé                                             Za podpory

                                                     

Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.   Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, o.s.   Vinařský fond České republiky

                                                                                                                                                                                                                  

 

 

Partneři                           
Madeta, a.s.         Typodesign         Monello s.r.o.       Auviex  

Kámen a písek, spol. s r.o.

  Pivovar Eggenberg    Media Consult s.r.o., logo
www.madeta.cz   www.typodesign.cz   www.monello.net   www.auviex.cz   www.kamen-ck.cz   www.eggenberg.cz   www.media-consult.cz

Mediální partneři        
logo Jihočeský kalendář       Český rozhlas České Budějovice        5 +2 dny
         
www.jihoceskykalendar.cz   www.rozhlas.cz   www.5plus2.cz