Aktuality > 2020

34. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov

Od 28. června do 25. července 2020 se v Českém Krumlově uskuteční festival s nejdelší tradicí ve městě. Letošní již 34. ročník Festivalu komorní hudby nabídne posluchačům celkem jedenáct koncertů. Festival, který zahájí 28. června na 1. nádvoří zámku Jazzband Schwarzenberské gardy vyvrcholí 24. a 25. července Barokní nocí na zámku Český Krumlov®.

V rámci Barokní noci na zámku Český Krumlov® se letos mohou návštěvníci těšit na novodobou světovou premiéru opery Franze Ferdinanda Arbessera, od jehož narození nedávno uplynulo 300 let, Mocí Kupida a Hymenea svatba štastně zařízena z roku 1745. Krátkou svatební operu provede v unikátně dochovaném zámeckém divadle ansámbl Capella Regia pod vedením Roberta Huga.

Z opisu českokrumlovského archivu jsou čerpány programy několika dalších koncertů. V jen vzácně zpřístupňovaném letohrádku Bellaria zahraje České filharmonické kvarteto výběr kvartetních skladeb z tohoto fondu, a to včetně několika melodií z dobově oblíbených oper, jež pro toto složení upravil někdejší schwarzenberský hudebník Jan Vent (1745-1801).

Ke 250 letům od narození Ludwiga van Beethovena budou uvedeny jeho písňové a klavírní skladby ze schwarzenberské hudební sbírky, jež si členové knížecí rodiny pořizovali pro účely ryze soukromého provozování hudby.

Z českokrumlovských hudebních pramenů bude kompletně sestaven i slavnostní koncert, jímž připomeneme jedno místně specifické výročí, a to 300 let od narození Franze Ferdinanda Arbessera (1719-1794), který od počátku 40. let 18. století působil tento hudebník u schwarzenberského dvora.

Zcela jinou podobu hudebního dění spojeného s knížecími muzikanty pak opět představí volně přístupné soirée, na němž vystoupí Jazzband schwarzenberské gardy s repertoárem sestaveným z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

Mezi další významná hudební výročí letošního roku nepochybně náleží i 150 let od narození Vítězslava Nováka. Na koncertu k poctě Josefa Suka, jímž se Festival komorní hudby hlásí k osobnosti svého někdejšího čestného prezidenta, proto Josef Suk Piano Quartet provede Novákův klavírní kvartet c moll, doplněný v programu o skladby Antonína Dvořáka a Josefa Suka.

K šedesáti letům od smrti Bohuslava Martinů (2019) byl pro loňský ročník připraven koncert Madrigaly nové a staré, v jehož rámci měl vokální ansámbl Collegium 419 provést výběr z madrigalů tohoto autora. Z důvodů onemocnění sbormistra však vloni musel být zrušen, a tak budeme mít příležitost se do nich zaposlouchat letos.

Již tradičně jeden z festivalových koncertů s názvem Jazz nad Vltavou, který záměrně dramaturgicky vybočuje a bývá věnován jazzu, blues či folku, je v letošním roce věnován rocku, a tak to bude pro letošní rok Rock'n‘ Roll nad Vltavou. Provede ho skupina The 6 Fireballs s programem klasického Rock‘ n‘ Rollu.

V programu letošního 34. ročníku festivalu nebude chybět ani oblíbené nokturno, které se už po několikáté, bude konat ve Sloupové síni na I. zámeckém nádvoří. Návštěvníci se tentokrát mohou těšit na Kytarový recital Ivana Boreše s programem Španělské a peruánské inspirace.

Festivalový dovětek pak bude patřit varhannímu koncertu, při němž Tomáš Thon spolu s hobojistou Dušanem Foltýnem provedou program „Staří čeští mistři za hranicemi země", včetně varhanních fug Jana Křtitele Vaňhala, dochovaných v českokrumlovské hudební sbírce.

PROGRAM 2020

FOTOGALERIE PŘEDCHOZÍCH ROČNÍKŮ