Aktuality > 2016

30. ročník - Festival komorní hudby Český Krumlov

Jubilejní 30. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov začíná letos již v pátek 24. června tradiční Barokní nocí. Je to unikátní replika barokních zámeckých i zahradních slavností. V hlavních sálech českokrumlovského zámku bude znít dobová taneční hudba i originální koncertní produkce. Hosty jsou mezi jinými soubor Alla Danza, Krumlovští pištci a opakovaně též Jiří Stivín v roli hudebního klauna. Vrcholem je barokní opera, letos Don Tabarando e Scintilla od Johanna Adolfa Hasseho, v podání souboru Capella Regia pod vedením Roberta Huga. A vrcholem druhým je svícemi nasvětlená zámecká zahrada a barokní ohňostroj postavený přesně podle dobové ikonografie.

Festival komorní hudby Jubilejní ročník připomene všechny typické a osvědčené festivalové akce a nabídne několik nových. Letošní páté výročí odchodu Mistra Josefa Suka, řadu let prezidenta festivalu, uctí koncert Pocta houslím, na kterém zahraje vynikající houslista mladší generace Roman Patočka za doprovodu klavíristy Adama Skoumala.
Také v dalším programu se festival zaměřuje na ty nejvýraznější osobnosti mladé generace českých hudebníků. Jsou to v první řadě violoncellista Tomáš Jamník a klavírista Jan Bartoš. A na dalším koncertu Ivo Kahánek a Jan Fišer společně s mladými hudebníky. Oba koncerty jsou zároveň prezentací nově založené Akademie komorní hudby, která podporuje nejnadanější mladé hráče a studuje s nimi repertoár různorodého obsazení. Důležitá je úzká spolupracuje s nadací Villa Musica Rheinland-Pfalz.

Publikum přivítá znovu Barboru Poláškovou a také Petra Martínka v dramaturgicky pestrém večeru operních árií, situovaném do atraktivního prostoru synagogy. Prostor tradičně dostane Smyčcový orchestr Český Krumlov se sólistou Miroslavem Ambrošem ve velmi vděčném programu s Mendelssohnovým Houslovým koncertem a Mozartovou symfonií g-moll.

Festival komorní hudby - klášterní kostel Nově opravené prostory českokrumlovského kláštera budou hostit koncert v atraktivní nástrojové kombinaci trubka a varhany, vystoupí někdejší první hráč na trubku České filharmonie Miroslav Kejmar a varhanice Drahomíra Matznerová. Jeden ze tří koncertů v synagoze bude patřit tradiční židovské hudbě v podání Michala Fořta a souboru Tateloshn. Chybět nebude jazzový koncert na terase Hotelu Růže a na něm J. J. JAZZMEN a Martin Bárta.

Pro slavnostní závěrečný koncert se podařilo získat nejlepší slovenský komorní orchestr Capella Istropolitana. Hostem koncertu bude zakladatel festivalu Jaroslav Krček a hobojistka Gabriela Krčková. Na koncert pomyslně naváže nokturnový recitál pianistky Ragny Schirmer. O festivalový epilog se postará na náměstí pod širým nebem Kapela schwarzenberské gardy. A ve společném vystoupení uznávané violistky Jitky Hosprové a Lubomíra Brabce se po všech českokrumlovských památkách znovu vracíme do klášterního kostela Božího těla. Na úplný závěr zazní recitál jednoho z našich nejznámějších písničkářů Jarka Nohavici - kytara a heligonka a jeho hosta Roberta Kusmierskiho - akordeon a piano.

PODROBNÝ PROGRAM

FOTOGALERIE