Aktuality > 2009

Cyklojízda a film Čas hlupáků zahájí letošní Ekofilm

V pondělí 5. října bude v Českých Budějovicích zahájen 35. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2009. Zahajovací den bude plný akcí, stejně jako program celého festivalu. Vedle filmů, besed, diskusí a seminářů jsou připraveny doprovodné koncerty, představení, výstavy a další akce.

Ekofilm kino Kotva
Nejstarší evropskou filmovou přehlídku svého druhu - Ekofilm letos zahájí cyklojízda, která odstartuvje ve 13 hodin před přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity, kde bude  ve 14:30 také zakončena. Od 15:00 následuje beseda s ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem o ochraně přírody jižních Čech. V 17 hodin bude v hale fakulty zahájena výstava Švýcarskem po stopách změn klimatu a fotovýstava studentů. Přibližně v 17:30 bude před fakultou zasazen strom Ekofilmu. V kině Kotva začne promítání už ráno a to dopoledne pro školy a odpoledne se bude promítat blok soutěžních filmů. V 19:30 festival oficiálné zahájí průvodce celého Ekofilmu Jaroslav Dušek a ministr životního prostředí, kteří společně s ostatními shlédnou film Čas Hlupáků. Poté bude festivalovým návštěvníkům představen projekt Energy Globe Award. Večer bude zakončen hudebně - v kinokavárně zahraje od 22 hodin Swing Trio Avalon. A to není vše, co v pondělí Ekofulm nabídne. V českobudějovické Solnici se večer představí skupiny Propaganja a Fadzitulikistulan.

Program Ekofilmu bude probíhat už od neděle 4. října také v Třeboni. Promítat se bude v kině Světozor a třeboňské náměstí oživí Nadace partnerství se svou road show - interaktivní výstava o změnách klimatu a energií v zemích třetího světa spojená s výtvarnou soutěží pro děti.

Zahajovacím filmem Ekofilmu bude anglický film režisérky Franny Armstrong Čas hlupáků, který vznikl v minulém roce. Toto dokumentární drama Vás zavede do roku 2055, do archivu lidstva v Antarktidě. Zarmoucený archivář probírá filmové materiály ze začátku 21. století a diváci tak mohou vidět začátek konce - čas, kdy bylo ještě možné odvrátit nezadržitelnou katastrofu. Dokumentární velkofilm přehledně a naléhavě předkládá argumenty pro potřebnou změnu chování člověka na planetě Zemi a rekapituluje více či méně známá řešení pro zlepšení současné situace.

Hlavním tématem letošního ročníku jsou klimatické změny, ale na programu budou i další témata. Za pozornost stojí úterní zahájení fotografické výstavy Václava Vašků Tváře uranu, nebo také audiovizuální pořad hudebního publicisty Pavla Klusáka Koncert v laboratoři. Ve středu uvede Iveta Dušková a Petra Bílková v Solnici představení Škola Malého stromu a večer se můžete těšit v klubu Velbloud na nejlepší projekty současné alternativní hudební ostravské scény.

V průběhu celého festivalu se bude samozřejmě stále promítat v kině Kotva, na Přírodovědecké fakultě JČU a v Domě knihy Kanzelsberger. V pátek 9. října se Ekofilm přesune do Českého Krumlova, kde bude v neděle 11. října ukončen. Na pátek 9. října je v Městském divadle v Českém Krumlově připraveno představení Čtyři dohody, aneb láska - vztahy - přátelství. V hlavní roli uvidíte Jaroslava Duška, spoluúčinkují Zdeněk Konopásek a Pjér La Šéz. V sobotu 10. října se v kině J&K v Českém Krumlově uskuteční již tradiční setkání s tvůrci českého filmu po 30 letech. Tentokrát padla volba na film Postřižiny. V programu festivalu nebudou chybět ani koncerty. V pátek 9. října můžete zavítat i na koncert kapely Swetja a spol. v divadelní kavárně Antré a skupina Neřež zde vystoupí 10. října na slavnostním vyhlašování výsledků soutěže Ekofilmu. Kromě toho můžete ve všední dny potkat Kinobus Ekofilmu, který bude jezdit za dětmi do vybraných jihočeských měst.

Více se o programu a o celém festivalu dočtete na www.ckrumlov.cz/ekofilm2009 nebo na www.ekofilm.cz

Ekofilm kinokavárna Kotva      Ekofilm Jihočeská univerzita      Ekofilm představení loga