Aktuality > 2013

Město Český Krumlov se prezentuje v Centru Bavaria Bohemia

Centrum Bavaria Bohemia
 
Centrum Bavaria Bohemia
 
Centrum Bavaria Bohemia
 
Centrum Bavaria Bohemia
Město světového dědictví Český Krumlov zaujalo svou historií a kulturou při zahájení výstavy z cyklu "Města z Čech se prezentují v CeBB".

Už poosmé od roku 2006 prezentuje Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) svůj cyklus výstav "Města z Čech". Tentokrát je v Schönsee po městech z Plzeňského a Karlovarského kraje poprvé hostem i město z jižních Čech, dokonce město světového dědictví UNESCO, Český Krumlov. Výstavu ve čtvrtek 31. 1. 2013 zahájila místostarostka Českého Krumlova Ing. Jitka Zikmundová za přítomnosti zemského rady Volkera Liedtke, starostky, radních, předsedkyně spolku Bavaria Bohemia Anne Gierlach a mnoha dalších hostů.

Po hudebním zahájení Duem Dam a přivítání zástupci CeBB Hansem Eibauerem a Václavem Vrbíkem překvapila při představování města svou perfektní němčinou místostarostka této perly na horním toku Vltavy s přibližně 13 000 obyvateli, která je odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu. "Velmi si ceníme toho, že můžeme chránit a oživovat naše obrovské historické dědictví." Pro asi jeden milion návštěvníků ročně jsou organizovány vynikající kulturní akce. Mnoho z těchto událostí lze najít i na dvojjazyčném internetovém portálu CeBB www.bbkult.net. Nabízí se tak možnost zažít nejdůležitější kulturní události ve městě vzdáleném jen tři hodiny cesty autem od Schönsee.

Místostarostka Jitka Zikmundová označila prezentování historického pokladu města návštěvníkům v co nejlepším stavu a jeho předání dalším generacím za velkou zodpovědnost. V roce 2012 uplynulo 20 let od zapsání Českého Krumlova na seznam světového dědictví UNESCO. Jak místostarostka s hrdostí zmínila, patří také k výstavním místům přeshraniční zemské výstavy Horní Rakousko - jižní Čechy s názvem "Dávné stopy, nové cesty - Horní Rakousko, jižní Čechy". Příspěvek k výstavě s názvem "Čtyři fotografové - dvě země - jeden region" ukáže tvorbu čtyř fotografů, kteří žili a tvořili ve stejné době v Českém Krumlově, Vyšším Brodě, Bad Leonfeldenu a Freistadtu. Po desetiletích bude v dubnu v rámci zahájení zemské výstavy jako reprezentační místo znovuotevřena krumlovská synagoga.

Čtyři týdny trvající výstavu v CeBB tvoří několik částí. V klenbové hale informují profesionálně připravené panely o dějinách města a nejdůležitějších památkách. Výstava fotografií Musea Fotoateliér Seidel ukazuje město z perspektivy života na přelomu 19. a 20. století. Z vystavených textů a zvláště z fotografií je zřejmé, že tato epocha zasluhuje zvláštní pozornost - jak uvedla místostarostka "obrazy řeknou mnohem víc než tisíc slov". Nad schodištěm visí práce dětí, které vznikly po jejich intenzivním kontaktu s historickým dědictvím v rámci projektu "UNESCO pro mladou generaci".

Po oficiální části vernisáže měli návštěvníci možnost na rautu ochutnat české laskominy z krumlovského pekařství a pivo Eggenberger z tamějšího pivovaru. U stolků se kromě místostarostky objevili také za výstavu odpovědní spolupracovníci z oblasti turismu a z Musea Fotoatelier Seidel.

Výstava je otevřena do 3. 3. 13 ve všední dny od 9.00 - 16.00 h, v sobotu od 10.30 - 11.30 h a v neděli od 14.00 - 17.00. V neděli 3. 3. (16 h) bude výstava v Cebbu zakončena koncertem jazzové kapely Black Bottom. Fotoatelier Seidel při této příležitosti nabídne návštěvníkům možnost nechat se vyfotit před replikou historického plátna Fotoatelieru Seidel.

zdroj: www.bbkult.net