Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Kultura, akce > TOP akce

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI A MEZINÁRODNÍ FOLKLÓRNÍ FESTIVAL 2018

Svatováclavské slavnosti

náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 622

E-mail: info@ckrumlov.info

Poloha: Český Krumlov
Typ: TOP akceSvatý Václav je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů, což připomínají tradiční podzimní slavnosti, nabízející vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky.

Příjemnou atmosféru krumlovských Svatováclavských slavností dotváří přehlídka folklorních souborů či svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z večerní návštěvy muzeí a galerií, umocněný působivým doprovodným programem.

Termíny:
28.9.2018 - 30.9.2018
27.9.2019 - 29.9.2019SVATOVÁCLAVSKÝ JARMARK


Svatováclavský jarmark

Náměstí Svornosti
28.9. (PÁ) - 10.00 - 22.00
29.9. (SO) - 10.00 - 22.00
30.9. (NE) - 10.00 - 17.00
28. 9. (PÁ) - STÁTNÍ HRAD A ZÁMEK (II. nádvoří)


Schwarzenberská granátnická garda

► 8.30 - SCHWARZENBERGSKÁ GRANÁTNICKÁ GARDA - slavnostní ranní ceremoniál vztyčování gardových praporů na strážnici

► 8.30 – 9.00 - TROUBENÍ FANFÁR ZE ZÁMECKÉ VĚŽE
28. 9. (PÁ) - CHRÁM SV. VÍTA


Kostel sv. Víta

► 13.00 a 15.00 - MIMOŘÁDNÉ PROHLÍDKY KOSTELA A KAPLE SV. VÁCLAVA
s odborným výkladem Mgr. Petra Pavelce, ředitele Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích

► 18.00 - SVATOVÁCLAVSKÁ MŠE SVATÁ
28. 9. (PÁ) - NÁMĚSTÍ SVORNOSTI


Schwarzenberská granátnická garda Spolektiv © Jirka Esser www.vysehrani.cz Epydemye - www.epydemye.cz

moderují Jan Palkovič a Ivo Janoušek

► 16.00 - SCHWARZENBERSKÁ GRANÁTNICKÁ GARDA
Předání portepee novým členům gardy a jejich uvedení do služby. Portepee jsou tradiční ozdobou granátnických šavlí ve slavnostních barvách města Český Krumlov a schwarzenberského rodu, modré a bílé. Předání portepee krumlovským granátníkům z rukou starosty města proběhne symbolicky v průběhu Svatováclavských slavnostní, jež mají v našem městě staletou tradici a o jejichž oživení se v době První republiky zasloužili právě schwarzenberští granátníci. Ceremonie bude zakončena společným zpěvem staré hymny země České, Svatováclavského chorálu, jenž je v Českém Krumlově pravidelně zpíván již od 17. století a je tak jedním ze symbolů našeho města.

► 16.30 – 18.00 - SPOLEKTIV
Jihočeská kapela, která se věnuje výhradně zpívané autorské hudbě s prvky folku, rocku, šansonu a jazzu. Současné písničky Spolektivu jsou mnohem přímočařejší než ty z doby před dvaceti lety a pro současnou pětici muzikantů jsou doslova živou vodou, o kterou se rádi dělí s posluchači. Spolektiv hraje ve složení: Renata Švecová – zpěv a perkuse, Jarda Hnízdil – zpěv, kytara, akordeon, Martin Jančura – zpěv, kytara, perkuse, saxofon, Tonda Vidlák – saxofony, klarinet, flétny, dechový syntezátor, Jirka Regásek – baskytary.
www.spolektiv.cz

► 18.30 - OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ SLAVNOSTÍ A SETKÁNÍ PARTNERSKÝCH MĚST
Zdravice starosty města Český Krumlov Dalibora Cardy a starostů partnerských měst Hauzenberg (Německo), Vöcklabruck (Rakousko) a Slovenj Gradec (Slovinsko).

► 18.40 – 20.00 - EPYDEMYE – KONCERT PRO KOTLINU k 100. výročí republiky
Jihočeská skupina Epydemye si posluchače napříč generacemi získává svou pozitivní a živelnou koncertní energií a písněmi, které otevírají společenská, historická i existenciální témata.
Kapelu Epydemye tvoří zpěváci a kytaristé Jan Přeslička a Mirek Vlasák a zpěvačka a kontrabasistka Lucie Vlasáková.
www.epydemye.cz

► 20.30 – 22.00 - NEREZ & LUCIA
Legendární skupina Nerez se vrací. Tentokrát se slovenskou zpěvačkou žijící v Praze Luciou Šoralovou v projektu NEREZ & LUCIA. Můžete se těšit na klasiku od původních Nerez, ale i horké novinky z chystaného alba z pera Lucie Šoralové a Zdeňka Vřešťála, který se spolu s Vítem Sázavským rozhodl pro obnovení Nerez právě po vyslechnutí autorských písní Lucie. "Připadá nám to jako takové malé déja vu, opět se předháníme v psaní novinek a opět jsme na to tři - ona a my dva. Moc se těšíme!" uzavírá Vřešťál.
28. 9. (PÁ) - MEZINÁRODNÍ FOLKLÓRNÍ FESTIVAL


Mezinárodní folklórní festival ČK - roztančené město

► 16.00 - 18.00 - ROZTANČENÉ MĚSTO
Účastníci Mezinárodního folklórního festivalu oživí svým tanečním uměním ulice a zákoutí historického centra Českého Krumlova (Seminární zahrada Hotelu Růže, Široká ulice, Klášterní dvůr).

► 19.00 - FOLKLORNÍ VEČER V RESTAURACI EGGENBERG – akce ZRUŠENA!!
28. 9. (PÁ) - PŘÍSTAVIŠTĚ PARKÁN - VOROPLAVBA RADKA ŠŤOVÍČKA


Voroplavba Český Krumlov - ukázka modelu starého vltavského voru

► 10.30 – 19.00 - UKÁZKA MODELU STARÉHO VLTAVSKÉHO VORU K PLAVENÍ DŘEVA

► 10.30 – 18.30 - PRAVIDELNÉ VYHLÍDKOVÉ PLAVBY
Plavby probíhají v časech: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30, 18:30 hodin.
Zpoplatněno. V ceně lodního lístku je občerstvení na voru. Lodní lístky je možné zakoupit v Infocentru na náměstí Svornosti nebo na prodejních místech společnosti - Horní 150, nebo Široká 53. Více na: www.voroplavba.cz, nebo tel.: 605 218 018.
28. 9. (PÁ) - KLÁŠTERY ČESKÝ KRUMLOV


Řemeslné dílny v Klášterech Historický dřevěný kolotoč Jiří Havlík: Průvan krumlovských klášterů švestkové dobroty Mezinárodní folklórní festival ČK - roztančené město

► 10.00 – 18.00 - JARMARK A ŘEMESLA NA KLÁŠTERNÍM DVOŘE
Klášterní jarmark, otevřené řemeslné dílny i doprovodný program pro malé i velké! Získejte dovednosti hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky, sklářky, mýdlařky či tiskařky pohlednic a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Klášterní řemeslníci mají pro vás k zakoupení připravené i výrobky ze svých dílen. Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč

► 10.00 – 18.00 - HISTORICKÝ KOLOTOČ NA KLÁŠTERNÍM DVOŘE
Vyzkoušejte zábavu králů na letošním sedmnáctém ročníků Svatováclavských slavností. Ručně ovládaný dřevěný kolotoč opět na Klášterním dvoře! Nabídka je zpoplatněna.

► 10.00 – 18.00 - JIŘÍ HAVLÍK: PRŮVAN KRUMLOVSKÝCH KLÁŠTERŮ
Výstava černobílých fotografií českokrumlovského výtvarníka Jiřího Havlíka mapující více než dvacetileté období, kdy autor žil a tvořil přímo v krumlovských klášterech. Jiří Havlík je svými díly nejenom fotografickými zastoupen v mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Za svou fotografickou tvorbu obdržel několik cen a odborných uznání. Ambit bývalého kláštera klarisek (vstup z Nádvoří klarisek).

► 12.00 – 17.00 - DOBROTY ZE ŠVESTEK NA KLÁŠTERNÍM DVOŘE
Kam na dobroty ze švestek? No přece do kláštera na švestkové knedlíky nebo povidlové koláče a buchty. Oblíbené klášterní koláčky a křupavé zelouše chybět nebudou. Tak hurá na Klášterní dvůr, než vám to ostatní snědí! Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč

► 17.00 – 18.00 - ROZTANČENÉ MĚSTO
Účastníci Mezinárodního folklórního festivalu i v letošním roce oživí v pravidelných intervalech Klášterní dvůr svým tanečním uměním.

► 19.00 – 20.00 - KYTAROVÝ KONCERT V KŘÍŽOVÉ CHODBĚ MINORITSKÉHO KLÁŠTERA: RADEK INTERHOLZ A JINDRA ČAPEK
Křížovou chodbu bývalého kláštera minoritů rozezní tóny skladeb klasické kytary v podání známých a oblíbených českokrumlovských hudebníků Radka Interholze a Jindry Čapka.
28. 9. (PÁ) - SLOUPOVÁ SÍŇ, I. ZÁMECKÉ NÁDVOŘÍ


Pěvecký sbor Bellaria

► 11.00 - Dopolední matiné pěveckého sboru BELLARIA Český Krumlov
Pěvecký sbor Bellaria Český Krumlov byl založen v roce 2016. Sbor vede Ing. Jana Eremiášová.
V programu zazní skladby A. Dvořáka, L. Janáčka, Z. Lukáše, O. Gjeilo, W. A. Mozarta, lidové písně a další. Vstupné dobrovolné.
28. 9. (PÁ) - PROHLÍDKY ATRAKTIVIT


Poutní areál na Křížové hoře Den lovců mamutů v Dobrkovické jeskyni Muzeum Vltavínů Pohádkový dům Grafitový důl Kolektor

► POUTNÍ AREÁL NA KŘÍŽOVÉ HOŘE
13.00 – 17.00 - PROHLÍDKY AREÁLU
19.00 – 23.00 - SVATOVÁCLAVSKÁ NOC s působivým osvětlením a koncertem. Vystoupí Zdeňka Tvrdíková "Skippy" (zpěv, kytara) a Petr Turek (kytara). Organizátoři navíc připavili hádanku a připravili cenu pro prvního úspěšného řešitele :-)

► DOBRKOVICKÁ JESKYNĚ
10.00 - 17.00 - SVATOVÁCLAVSKÝ DEN LOVCŮ MAMUTŮ
Tradiční setkání s pravěkými lovci v Dobrkovické jeskyni proběhne i letos 28. 9. 2018 na svatého Václava. Kromě vyprávění o výzkumu s ukázkami nálezů se vydáme na dalekou pouť časem a nahlédneme do života v jeskyni před desítkami tisíc let. Přijďte se s námi připravit na dlouhé období Ledového muže, ať si máte doma v jeskyni za dlouhých zimních večerů také o čem vyprávět!
Více o programu na www.muzeumck.cz nebo na Facebooku. Pořádá: Regionální muzeum v Českém Krumlově.

► MUZEUM VLTAVÍNŮ
10.00 – 18.00 - PROHLÍDKY MUZEA VLTAVÍNŮ
V Muzeu vltavínů prožijete celý příběh unikátních jihočeských drahokamů s vesmírným původem. Interaktivní expozice Vás provede od vzniku planet až po dnešní vesmírné katastrofy. Prohlédnete si nejkrásnější sbírku vltavínů a vlastníma rukama hodíte na zeměkouli ničivý meteorit.
50% SLEVA NA VSTUPNÉ

► POHÁDKOVÝ DŮM
10.00 - 15.00 - PROHLÍDKY POHÁDKOVÉHO DOMU
Více než dvě stovky loutek jsou umístěny ve svém „přirozeném prostředí“. Loupežníci obývají šumavské lesy, vodníci pošťuchují utopence na dně Vltavy a účastníci jihočeské svatby navlékli tradiční šat. Do Českého Krumlova zavítali také Spejbl s Hurvínkem i doktor Faust a Kašpárek. Za shlédnutí stojí rovněž originál mechanického divadla z roku 1815 a mechanický model pouti. Ve stálé expozici je také vystavena tvorba kamenosochaře Petra Fidricha, mezi jehož zrealizované nápady dále patří nábytek na dvorku, bar nebo stojany na víno.
50% SLEVA NA VSTUPNÉ

► GRAFITOVÝ DŮL
12.00 - 15.00 - PROHLÍDKY PODZEMÍ GRAFITOVÉHO DOLU
Časy prohlídek: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 hodin.
Prohlídka dolu důlním vláčkem s odbornými průvodci včetně zapůjčení hornických oděvů, obuvi a ochranných pomůcek. V areálu dolu možnost občerstvení a posezení. Rezervace nutná, e-mail: grafitovydul@seznam.cz. Více informací o prohlídkách na www.grafitovydul.cz
VSTUPNÉ ZDARMA PRO DĚTI

► HIGH FIVE POINT
10.00 – 20.00 - ALCHYMISTA – KRUMLOV ESCAPE GAME
Ocitněte se s námi zpět v roce 1590 za vlády Viléma z Rožmberka. Pokuste se vyluštit sérii zábavných úkolů a hlavolamů a uniknout z laboratoře Alchymisty ve Vilémových službách. Originální českokrumlovská úniková hra - zorientujte se » nalezněte indicie » vyřešte hádanky » osvoboďte se! Nutná rezervace na telefonu 775 299 433. Více informací na www.alchymista-ck.cz (Dlouhá 98, vstup od nábřeží, vedle hotelu Dvořák)
50% SLEVA NA VSTUPNÉ

► KOLEKTOR POD MĚSTEM
10.00 – 16.30 - PROHLÍDKY KOLEKTORU
Začátky prohlídek jsou: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00 a 16.30 hodin.
Prohlídka důlního díla pod částí historického centra města. Z bezpečnostních důvodů je kapacita jedné prohlídky omezena na 7 osob starších 15-ti let. Vchod z parkoviště P2 – Pod poštou. Důležité upozornění: Chladné prostředí okolo 10 °C, zákaz kouření a vstupu podnapilým osobám.
Rezervace nutná v Infocentru nebo e-mail: vstupenky@ckrumlov.info, tel: 380 704 621
28. 9. (PÁ) - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY MĚSTA S PRŮVODCEM


Komentovaná prohlídka města Zahradní ateliér Egona Schieleho Komentovaná noční prohlídka města

► 14.30 - 16.00 - PROHLÍDKA MĚSTA
Historie města a budov, legendy…
Kapacita max. 70 osob (2 skupiny) - ZDARMA
Nutná rezervace od 1. 9. v Infocentru (nám. Svornosti) nebo na www.ckrumlov.info/tickets

► 13.00 – 15.00 - PROHLÍDKA JIŽNÍHO MEANDRU
Na atraktivitě historické části Českého Krumlova má zásadní podíl jeho malebné rozložení ve smyčkách tří vltavských meandrů. Jižní meandr leží zdánlivě trochu stranou od obecně známých a turisticky hojně využívaných komunikačních „tepen“ středověkého centra města. V rámci prohlídky navštívíte: Museum Fotoatelier Seidel, Kapli svatého Martina, hudební pavilon, Městský park, zahradní ateliér Egona Schieleho, Synagogu.
Kapacita max. 20 osob (1 skupina), poplatek 50 Kč / os.
Nutná rezervace od 1. 9. v Infocentru (nám. Svornosti) nebo na www.ckrumlov.info/tickets

► 19.30 - 20.30 - KOSTÝMOVANÁ NOČNÍ PROHLÍDKA MĚSTA
Legendy, pověsti, tajemné příběhy...
Kapacita max. 35 osob (1 skupina) - ZDARMA
Nutná rezervace od 1. 9. v Infocentru (nám. Svornosti) nebo na www.ckrumlov.info/tickets
29. 9. (SO) - NÁMĚSTÍ SVORNOSTI


Mezinárodní folklórní festival ČK Setkání Václavů a Václavek Lakomá Barka

moderují Jan Palkovič a Ivo Janoušek

► 10.00 - 20.00 - XVIII. MEZINÁRODNÍ FOLKLÓRNÍ FESTIVAL
Vystoupení folklórních souborů v pravidelných intervalech během celého dne.
Účinkují: ASSOCIATION CULTURELLE SOLEIL D'OR (Alžír), Orgonina (Slovensko), VSPT Beskyd - Zubří „Stará garda“, Vizovjánek (Vizovice) a CM Ocún, Úsviťáček (České Budějovice), Jitřenka a Růže (Český Krumlov).

► 10.00 - 16.30 - REGISTRACE VÁCLAVŮ A VÁCLAVEK
Registrace a podpis Václavů a Václavek v Pamětní knize Svatováclavských slavností v Infocentru.

► 17.00 - 17.30 - SETKÁNÍ VÁCLAVŮ A VÁCLAVEK
Společné setkání a fotografování všech dorazivších Václavů a Václavek a vyhlášení výsledků.

► 20.30 - 22.00 - LAKOMÁ BARKA
Dámská folková skupina z Českého Krumlova.
Obsazení: Lucie Roubínová – kytara, zpěv, Lucie Sirová – housle, zpěv, Olga Kneiflová – zpěv, flétny, rytmické nástroje, Hana Havlíčková – zpěv, kytara, housle, flétny, Lenka Klimešová – kontrabas, zpěv.
29. 9. (SO) - PIVOVARSKÁ ZAHRADA


Pivovarské slavnosti Zábavné odpoledne v pivovarských zahradách Hudební program v pivovarských zahradách Bryce Belcher

► 13.00 - 22.30 - PIVOVARSKÉ SLAVNOSTI
Nabídka piv z produkce Historického pivovaru Český Krumlov včetně novinky -třináctistupňového SVATOVÁCLAVSKÉHO SVĚTLÉHO SPECIÁLU.
Tradiční česká kuchyně v podání českokrumlovských kuchařů, posezení v pivním stanu.
Pořadatel: Historický pivovar Český Krumlov, Gastrobar s.r.o.

► 13.00 - 19.00 - ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE S JEDNOTOU
Hry pro děti o ceny a dárky od partnera akce, jímž je Jednota COOP družstvo spotřebitelů v Kaplici.

► 13.00 - 15.30 - ŠUMAVANKA
Dechová hudba Šumavanka s kapelníkem Václavem Rožboudem přináší tradiční podání lidové hudby s tradičním obsazením orchestru.

► 14.00 - 19.00 - PREZENTACE KRUMLOVSKÉHO PIVOVARU
Českokrumlovský pivovar pro Vás přichystal prohlídky svého zákulisí. Seznámíme Vás s tajemstvím výroby zlatého moku, který můžete i ochutnat, či si zakoupit něco na památku. Prohlídku můžete objednat u prezentačního stánku v pivovarské zahradě, nebo rezervovat na tel.: +420 739 639 449, e-mail: brolnikova@pivovarck.cz. Prohlídka je zpoplatněna, více informací na www.pivovarceskykrumlov.cz

► 16.00 - 17.00 - HUDEBNÍ PROGRAM PARTNERSKÝCH MĚST
Charly Haidecker & Roland Fuchs - Vöcklabruck (A), Bayerische Bauern - und Beamtengesang - Hauzenberg (D)

► 17.30 - 19.30 - BRYCE´S BLUES
Pravý americký blues-rock v podání kapely Bryce Belchera.

► 20.00 - 22.30 - FONTANELA
Blues-rocková kapela z Velešína s rozsáhlým repertoárem vlastních i převzatých písní. Přijďte si zatančit, nebo jen tak poslechnout písničky Beatles, Deep Purple, Gary Moora, Vládi Mišíka, Lynyrd Skynyrd a dalších.
29. 9. (SO) - KLÁŠTERY ČESKÝ KRUMLOV


Jarmark na klášterním dvoře Mezinárodní folklórní festival ČK - roztančené město švestkové dobroty Řemeslné dílny v Klášterech Joan Brehms

► 10.00 - 18.00 - JARMARK A ŘEMESLA NA KLÁŠTERNÍM DVOŘE
Klášterní jarmark, otevřené řemeslné dílny i doprovodný program pro malé i velké! Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč

► 10.00 - 18.00 - HISTORICKÝ KOLOTOČ NA KLÁŠTERNÍM DVOŘE
Vyzkoušejte zábavu králů na letošním sedmnáctém ročníků Svatováclavských slavností. Ručně ovládaný dřevěný kolotoč opět na Klášterním dvoře! ZPOPLATNĚNO.

► 10.00 - 18.00 - JIŘÍ HAVLÍK: PRŮVAN KRUMLOVSKÝCH KLÁŠTERŮ
Výstava černobílých fotografií českokrumlovského výtvarníka Jiřího Havlíka mapující více než dvacetileté období, kdy autor žil a tvořil přímo v krumlovských klášterech.
Ambit bývalého kláštera klarisek (vstup z Nádvoří klarisek).

► 11.00 - 15.00 - ROZTANČENÉ MĚSTO
Krátké taneční ukázky účastníků MFF na Klášterním dvoře.

► 12.00 - 17.00 - DOBROTY ZE ŠVESTEK NA KLÁŠTERNÍM DVOŘE
Kam na dobroty ze švestek? No přece do kláštera na švestkové knedlíky nebo povidlové koláče a buchty. Oblíbené klášterní koláčky a křupavé zelouše chybět nebudou. Tak hurá na Klášterní dvůr, než vám to ostatní snědí! Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč

► 13.00 - 18.00 - KAMARÁDI BRNO: DĚTSKÝ SVĚT A POHÁDKOVÁ ŠKOLKA
Brněnští Kamarádi přiváží do Krumlova představení Pohádková školka (15.00, 16.00, 17.00 hod.) a interaktivní program Dětský svět (13.00 - 18.00 hod.)

► 19.00 - 23.00 - SVATOVÁCLAVSKÝ VEČER ŘEMESEL V KLÁŠTERECH
Přijďte si spolu s klášterními řemeslníky vyrobit unikátní svatováclavské výrobky a prožijte společně nezaměnitelnou klášterní atmosféru v osvětlené Řemeslné uličce! Těšit se můžete na kováře, sklářku, hrnčíře, brašnáře, knihaře a další! Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč

► 21.00 - DERNISÁŽ VÝSTAVY JOAN BREHMS (1907-1995) - ARCHITEKT / SCÉNOGRAF / MALÍŘ
Přijďte se k nám do kláštera rozloučit s výjimečnou výstavou shrnujícího díla všestranného umělce Joana Brehmse (1907-1995), který je známý především jako autor konceptu Otáčivého hlediště. Velký sál a Seminární místnosti, omezená kapacita, možnost rezervace v Návštěvnickém centru.
29. 9. (SO) - KLÁŠTERNÍ ZAHRADA


Zahradní degustace vín

► 12.00 - 21.00 - ZAHRADNÍ DEGUSTACE VÍN
Podzimní ochutnávka vín s pozvánkou na Festival vína, který se koná již tradičně v termínu od 26. 10. do 30. 11. 2018 v Českém Krumlově.
Ochutnáte okolo 60 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa, Černé Hory.
Degustace jednotlivých vzorků vína probíhá formou placených žetonů, které si můžete zakoupit na místě.

Pořádá: Festival vína Český Krumlov (Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond).
Více informací naleznete na www.festivalvinack.cz
29. 9. (SO) - SEMINÁRNÍ ZAHRADA U HOTELU RŮŽE


Mezinárodní folklórní festival ČK - roztančené město

► 10.00 - 16.00 - MEZINÁRODNÍ FOLKLÓRNÍ FESTIVAL
Krátké taneční ukázky, prezentace účastníků Mezinárodního folklórního festivalu

► 17.00 – 18.00 - BENGA ČAVE
Vystoupení českokrumlovského romského tanečního souboru pod vedením Josefa Touška a Kristýny Touškové.

► 18.30 – 19.30 - AMARE ROMANE ČAVE
Vystoupení českokrumlovského romského tanečního souboru pod vedením Roberta Kotlára
29. 9. (SO) - PŘÍSTAVIŠTĚ PARKÁN - VOROPLAVBA RADKA ŠŤOVÍČKA


Voroplavba Český Krumlov - ukázka modelu starého vltavského voru Nálodní divadlo - voroplavecké loutkové divadlo Vyhlídkové plavby s Václavem (Václav Chalupa)

► 10.30 - 19.00 - UKÁZKA MODELU STARÉHO VLTAVSKÉHO VORU K PLAVENÍ DŘEVA

► 10.30 - 18.30 - PRAVIDELNÉ VYHLÍDKOVÉ PLAVBY NA VORU S „NÁLODNÍM DIVADLEM“
Plavby probíhají v časech: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30, 18:30 hodin.
Voroplavecké loutkové divadlo nabídne hry o historii Českého Krumlova, Českého království a Voroplavby na Vltavě.
Zpoplatněno.

► 11.30 - 15.30 - PRAVIDELNÉ VYHLÍDKOVÉ PLAVBY S VÁCLAVEM
Plavby probíhají v časech: 11:30, 13:30, 15:30 hodin. Voroplavba s olympijským medailistou ve veslování a účastníkem vzpomínkové plavby po stopách vltavských plavců (vorařů) v roce 2018 Václavem Chalupou. Zpoplatněno.

► 21.00 - SVATOVÁCLAVSKÁ VEČERNÍ PLAVBA NA VORU
Zpoplatněno.

V ceně lodního lístku na všechny uvedené plavby je občerstvení na voru. Lodní lístky je možné zakoupit v Infocentru na náměstí Svornosti nebo na prodejních místech společnosti - Horní 150, nebo Široká 53. Vice na: www.voroplavba.cz, nebo tel.: 605 218 018.
29. 9. (SO) - DEN ARCHITEKTURY

Termín Od - Do
29.09.2018   (So) 15:00

Den architektury 2018

► 15.00 – 20.00 - DEN ARCHITEKTURY ČESKÝ KRUMLOV 2018
V druhém ročníku DA odhlédneme od staveb v centru a podíváme se v rámci bezplatné architektonické procházky do staveb na periferii města.
15:00 sraz u Kina Luna
Pořádá spolek KRUH, lokální koordinátor Filip Hermann.

Místo konání: sraz před Kinem Luna, Špičák 134, Český Krumlov
29. 9. (SO) - SVATOVÁCLAVSKÝ VEČER OTEVŘENÝCH MUZEÍ A GALERIÍ


Egon Schiele Art Centrum Regionální muzeum Český Krumlov Joan Brehms Expozice konírny - Státní hrad a zámek Český Krumlov Museum Fotoatelier Seidel

expozice otevřeny 19.00 - 23.00 hod

► EGON SCHIELE ART CENTRUM
Výstava POHLED ŽENY: Marie Blabolilová (*1948), Magdaléna Chaya Rajnišová (*1958), TOYBOX, Eva Išková Prokopcová (*1948), Anna Macková (1887-1969), Ikuko Miyazaki (*1954), Bernadette Huber (*1962), Kateřina Šedá (*1977)

► REGIONÁLNÍ MUZEUM ČESKÝ KRUMLOV
Výstavy: Osmašedesátý v Českém Krumlově a okolí, Vladimír Boudník - závěrečná tvorba z roku 1968, Od velké války k republice, stálá expozice: keramický model Českého Krumlova, Historický obraz Českokrumlovska od pravěku do konce 19. století, Barokní jezuitská lékárna

► KLÁŠTERY ČESKÝ KRUMLOV
Výstava JOAN BREHMS (1907-1995) - ARCHITEKT / SCÉNOGRAF / MALÍŘ představuje Joana Brehmse jako osobnost všestranného umělce (1907-1995), který je známý především jako autor konceptu Otáčivého hlediště.

► STÁTNÍ HRAD A ZÁMEK ČESKÝ KRUMLOV
Konírna a sedlovna - expozice kočárových a saňových zápřahů (V. zámecké nádvoří), občerstvení s vyhlídkovou terasou otevřeno. Zákaz vstupu podnapilým osobám, děti do 15 let pouze s doprovodem dospělé osoby.

► MĚSTSKÁ KNIHOVNA V ČESKÉM KRUMLOVĚ
Noc v knihovně: netradiční prohlídka noční knihovny včetně historických sálů Prelatury s výkladem. „Když se psalo TGM“ (studovna) - přijďte si poslechnout koláž z textů F. Rady a K. Čapka. Dozvíte se zajímavosti o Tomáši Garrigue Masarykovi i o životě za 1. republiky v Českých Budějovicích

► MUSEUM FOTOATELIÉR SEIDEL
Komentované prohlídky: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 hod. Kapacita 20 osob na prohlídku. Rezervace nutná (od 1.9.2018) - tel.: +420 736 503 871, info@seidel.cz, www.seidel.cz, na místě bez záruky.
MUSEUM FOTOATELIÉR SEIDEL

Termín Od - Do
29.09.2018 - 30.09.2018   (So-Ne)

Fotografování v Museu Fotoateliér Seidel

► 9.00 - 12.00 a 13.00 - 15.00
SVATOVÁCLAVSKÉ FOTOGRAFOVÁNÍ
Zažijte fotografování v secesním fotoateliéru okořeněné vůní podzimu a získejte jedinečnou fotografii do vašeho rodinného alba.
Zpoplatněno - fotografování bez prohlídky: 200 Kč, každý další snímek: 100 Kč, fotografování s prohlídkou: za běžné vstupné + 50 Kč
Rezervace nutná (tel.: +420 736 503 871, info@seidel.cz, www.seidel.cz) - od 1. 9. 2018
Svatováclavské menu


ochutnejte speciální Svatováclavské menu v místních restauracích
Pořadatelé Svatováclavských slavností:


Svatováclavské slavnosti - pořadatelé

město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hana Pelzová - Svatováclavský trh
Partneři Svatováclavských slavností 2018


Generální partner Budějovický Budvar Hlavní partneři Svatováclavských slavností 2018 Partneři Svatováclavských slavností 2018 Mediální partneři Svatováclavských slavností 2018

GENERÁLNÍ PARTNER:
• Budějovický Budvar, n. p.

HLAVNÍ PARTNEŘI:
• ČEVAK a.s.
• Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici
• Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

PARTNEŘI:
• Energo Český Krumlov s.r.o.
• CB Auto a.s.
• Historický pivovar Český Krumlov
• Kláštery Český Krumlov

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:
• Českokrumlovský deník
• Ozvěny z měst a obcí
• Českokrumlovská televize
• Český rozhlas České Budějovice
Pořadatelé a partneři Mezinárodního folklórního festivalu:


Folklorní soubor Jitřenka

POŘADATELÉ:
Folklórní soubor Růže
Dětský folklorní soubor Jitřenka

MFF PODPOŘILI:
Krajský úřaj Jihočeského kraje, město Český Krumlov, Ministerstvo kultury, Svaz klubů mládeže, Stabex, Cukrárna U Soudu

ZÁŠTITU NAD MFF PŘEVZALI:
senátor Tomáš Jirsa, poslanec Jan Zahradník, poslanec Karel Schwarzenberg, starosta města Český Krumlov Dalibor Carda
Dopravní omezení a vjezd do města


..

• pátek 28.9. - 12:00 – 22:00
• neděle 30.9. - 9:00 – 17:00
UZÁVĚRA náměstí Svornosti, Panské ulice a Radniční ulice (odklonění dopravy z Horní ulice do Kostelní a z Radniční ulice do Dlouhé)

• sobota 29.9. - 9:00 – 22:00
UZÁVĚRA Horní ulice, náměstí Svornosti, Panské a Radniční ulice (odklonění dopravy od Městského divadla do Rooseveltovy ulice a z Radniční ulice do Dlouhé)
Fotogalerie předchozích ročníků:

Svatováclavské slavnosti na ČKTV

Informace pro zájemce o prodej na historických trzích

Svatováclavská tradice v Českém Krumlově


Socha sv. Václava na Plášťovém mostě

Historie svatováclavské úcty je neodlučně spojena s prohlášením knížete Václava, zavražděného v roce 935, krátce po jeho smrti za světce a patrona české země. K jeho poctě vznikla druhá nejstarší česká duchovní píseň, pocházející z 12. století, Svatý Václave, vévodo české země.

V Českém Krumlově můžeme svatováclavskou tradici vysledovat až k počátkům 14. století. Krátce po spojení držav pánů z Krumlova a Rožmberka roku 1302 nechal Petr I. z Rožmberka, který byl českokrumlovským vladařem v letech 1310 - 1347, postavit u farního kostela kapli sv. Václava (dnes v tomto domě na adrese Kostelní č. p. 161 sídlí základní umělecká škola).

Ve městě narazíte i na další odkazy sv. Václava - oltář farního kostela sv. Víta, zimní kaple chrámu sv. Víta, výzdoba českokrumlovských staveb, socha sv. Václava na Mariánském morovém sloupu na náměstí Svornosti, plastika sv. Václava na Plášťovém mostě na zámku.

Jinou formou uctívání sv. Václava byl zpěv svatováclavského chorálu. K tomu se mimo jiné váže vynikající počin prvního českokrumlovského infulovaného preláta Jiřího Bílka z Bílenberka, který před svou smrtí v roce 1657, tedy před 346 lety, založil nadaci k oslavě zemského patrona sv. Václava, aby „každou neděli a svátek po ranní mši svaté hrán a zpíván byl chorál svatováclavský".

Ke zdejší svatováclavské tradici patří i události z nedávno minulého století. K nejvýznamnějším z nich se jistě řadí Svatováclavské oslavy, konané ve dnech 27. a 28. října 1945, tedy ve všední dny - čtvrtek a pátek. Oslavy se konaly v celém státě. Na přání československé vlády se měl v prvním roce osvobozené republiky oslavit svátek sv. Václava se zvláštní okázalostí. A tak v Českém Krumlově, okrese i celé zemi oslavy začaly 27. října půlhodinovým večerním vyzváněním všemi zvony. Na českokrumlovské náměstí pak došel slavnostní průvod s pochodněmi z chrámu sv. Víta a po svatováclavském chorálu promluvili velitelé zdejších posádek československé a americké armády. Státní hymny zahrála hudba U. S. Army. Ráno 28. října se na náměstí konalo slavnostní defilé všech českokrumlovských vojenských formací, poté byla v kostele sv. Víta sloužena slavná mše svatá za oběti války a program oslavy svátku sv. Václava byl uzavřen poledním koncertem před radnicí.

Jak vidno, v Českém Krumlově je opravdu na co navazovat.
Kompletní servis & rezervace vstupenek


Infocentrum Český Krumlov

Pobytové programy - ubytovací servis - průvodcovské služby - vstupenkové centrum

Infocentrum Český Krumlov
náměstí Svornosti 2
381 01 Český Krumlov
tel.: +420 380 704 622
e-mail: info@ckrumlov.info
www.ckrumlov.info/infocentrum

Poloha na mapě | Google Street View
GPS: 48°48'38.91" 14°18'55.44"