Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Kultura, akce

KRUMLOVSKÝ MASOPUST 2017

..

náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 622

E-mail: info@ckrumlov.info

Poloha: Český Krumlov
Typ: Kultura, akce; TOP akce


Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. A jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka.MASOPUSTNÍ VESELICE

Termín Od - Do
25.02.2017   (So) 14:00

Masopust Český Krumlov Masopust Český Krumlov

Přijměte pozvání na tradiční lidovou veselici se zabijačkovými hody, která proběhne v Pivovarské restauraci Eggenberg a na pivovarském dvorku.

Nabídka:

* ochutnávka zabijačkových specialit a prodej s sebou

* opékání buřtů na pivovarském dvorku (u pivovarské restaurace)

* možnost využití dětského koutku ve Formance Eggenberg


Program:

14.00 - Masopustní průvod v čele s Doudlebskou koledou (koleda projde od městského divadla celým městem až do pivovaru Eggenberg, kde bude od 16:00 hod. pokračovat program v pivovarské restauraci)

17.00 – Vystoupí oblíbená českokrumlovská kapela „Nakřáplý šišky“


VSTUP ZDARMA


Pořadatel: Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, z.s.

Místo konání: Restaurace Eggenberg, Český Krumlov
MASOPUSTNÍ PRŮVOD MĚSTEM

Termín Od - Do
28.02.2017   (Út) 16:00

Masopust Český Krumlov Masopust Český Krumlov Masopust Český Krumlov

Základní umělecká škola Český Krumlov ve spolupráci se SUPŠ sv. Anežky České, muzikanty, výtvarníky a občany města pořádá již jedenáctý ročník „Masopustního průvodu“.

Letošní průvod vyjde ze ZUŠ v Kostelní ulici v úterý 28. února 2017 v 16.00 hodin. Účastníci v maskách se budou na mnoha zastaveních v centru města představovat různorodým programem a koledováním.

Žáci výtvarného oboru ZUŠ připravují 70 nových masek na téma „Spánek rozumu plodí příšery“,které je inspirováno dvojím výročím španělského malíře Francisca Goyi (2016 – 270 let od narození umělce a 2017 – 220 let od dokončení cyklu grafik „Los Caprichos“). K vidění bude i mnoho masek z předchozích ročníků.

Studenti SUPŠ sv. Anežky České předvedou v rámci masopustu 2017 scénický obraz na motivy grafického cyklu Los Caprichos Francisca Goyi. Několikaminutový obraz kombinuje živé vystoupení se stínohrou, projekcí a výtvarným řešením scénického prostoru.

Letos uplyne deset let od konání prvního průvodu masek ZUŠ a při té příležitosti proběhne v únoru 2017 výstava fotografií a artefaktů z minulého 10. ročníku „Masopustního průvodu“ ve školní galerii SUPŠ v Klášterech Český Krumlov.
Změna programu vyhrazena

Fotogalerie předchozích ročníků

Krumlovský Masopust 2016

Tradice


.. ..

Masopust bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Masopust byl pro lidi svátkem hodování, během kterého se připravovali na následný půst. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. Na Popeleční středu se naposledy konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

Popeleční středa je prvním dnem postní doby. Její termín připadá na 40. den před Velikonocemi (do těchto 40 dnů se nepočítají neděle). Jelikož jsou Velikonoce pohyblivý svátek, i popeleční středa připadá každý rok na jiný datum. Název Popeleční středa pochází ze zvyklostí pálit palmy či kočičky z Květné neděle minulého roku. Takto získaného popela se užívá při bohoslužbě Popeleční středy, kdy jsou věřící znamenáni popelem, tzv. popelcem, na čele. Tento symbol upomíná na blízkovýchodní tradici sypání si popela na hlavu na znamení pokání před Bohem.
V programu obvykle nechybí


..

Masopustní průvod

Masopustní veselice

Masopustní maškarní ples