Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2016

25. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV 2016

..

náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 621

E-mail: tickets@ckrumlov.info

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2016Zpravodaj MHF 04/2016

Odehrané koncerty:

Vivat festival! /hudebně-obrazová fantazie/

Termín Od - Do
15.07.2016   (Pá) 21:30

Vivat festival!

MHF Český Krumlov slaví 25 let, a v páteční večer se proto uskuteční prolog, který bude oslavou tohoto výročí. Připravena je hudebně-obrazová fantazie z minulosti i budoucnosti festivalu. Program se odehraje na jižních terasách českokrumlovského zámku nad řekou Vltavou, diváci jej budou moci sledovat z protějších břehů a z mostů.

Vstup zdarma

Místo konání: Jižní zámecké terasy, Český Krumlov

Další informace: Vivat festival MHF ČK [DOC 23 kB]
Juan Diego Flórez /tenor/, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Christopher Franklin /dirigent/

Termín Od - Do
16.07.2016   (So) 20:30

Juan Diego Flórez

Sólista: Juan Diego Flórez /Peru/ - tenor
Dirigent: Christopher Franklin /USA/
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Jedna z největších operních hvězd současnosti, peruánský tenorista Juan Diego Flórez, vystoupí se svým operním recitálem pod širým nebem v Pivovarské zahradě. Juan Diego Flórez jako mladík zpíval rock a pop, teprve později ho uchvátila klasická hudba. Jeho operní debut se odehrál na Rossiniho operním festivalu, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení vyvolalo doslova senzaci. Krátce nato dostal pozvání do milánské La Scaly, kde pod vedením dirigenta Ricarda Mutiho ve svých 23 letech otevíral novou operní sezónu. Od té doby vystoupil na všech předních operních scénách světa, zejména v operách Rossiniho, Donizettiho a Belliniho. Od roku 2001 nahrává exkluzivně pro společnost Decca, pro niž natočil řadu recitálových alb a podílel se i na nahrávkách několika oper. BBC ho označila za jednoho z největších tenoristů historie. Na koncertě v Českém Krumlově ho doprovodí rezidenční těleso MHF Český Krumlov, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, pod vedením Christophera Franklina.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Další informace: Juan Diego Flórez MHF ČK [DOC 36 kB]
Tiburtina ensemble: Charlemagne

Termín Od - Do
17.07.2016   (Ne) 11:00

Tiburtina ensemble: Charlemagne

Tiburtina ensemble: Charlemagne (Karel Veliký a Karel IV., římští císaři - koncert k 700. výročí narození Karla IV.)

Barbora Kabátková (umělecká vedoucí, soprán, gotická harfa)
Hana Blažíková (soprán, gotická harfa)
Ivana Bilej Brouková (soprán)
Tereza Havlíková (soprán)
Marta Fadljevičová (soprán)
Anna Chadimová Havlíková (soprán)
Daniela Čermáková (alt)
Kamila Mazalová (alt)

Prosíme diváky, aby respektovali zákaz vstupu s odhalenými rameny.

Ženský vokální soubor Tiburtina ensemble se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu, ale i soudobé hudby. Soubor byl založen v roce 2008, i za tuto krátkou dobu si však vydobyl pevnou pozici na poli tzv. autentické interpretace staré hudby a řadí se mezi špičky ve svém oboru. V Českém Krumlově vystoupí Barbora Kabátková, umělecká vedoucí souboru, společně s dalšími členkami souboru.

Místo konání: Klášterní kostel, Český Krumlov
Filmová hudba: Ennio Morricone a Luboš Fišer

Termín Od - Do
21.07.2016   (Čt) 20:30

Filharmonie Bohuslava Martinů

Sólisté: Patricia Janečková, Taťána Roskovcová (zpěv)
Canticum Camerale
Filharmonie Bohuslava Martinů
Dirigent: Stanislav Vavřínek

Program:
E. Morricone: Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965), Hodný, zlý a ošklivý (1966), Tenkrát na Západě (1968), Nebeské dny (1978), Profesionál (1981), Tenkrát v Americe (1984), Misie (1986), L. Fišer: Sinfonia Fišeriana (hudebně-obrazová báseň z televizní a filmové hudby autora)

Projekt Ennio Morricone & Luboš Fišer je přehlídkou známých filmových melodií dvou rozdílných skladatelů, kteří mají jedno společné: i „obyčejné“ filmy povyšovali svým mistrovstvím na umění. Vystoupí pěvecký sbor Canticum Camerale, zpěvačky Patricia Janečková a Taťána Roskovcová a Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením Stanislava Vavřínka.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Další informace: Filmová hudba MHF ČK [DOC 26 kB]
Alexei Volodin /klavír/, Plzeňská filharmonie

Termín Od - Do
22.07.2016   (Pá) 19:30

Alexei Volodin /klavír/, Plzeňská filharmonie

Sólista: Alexei Volodin - klavír

Dirigent: Daniel Raiskin
Plzeňská filharmonie

Ruský klavírista Alexei Volodin je oceňovaným sólistou, který vystupuje s předními světovými orchestry. Je rezidenčním umělcem slavného Mariinského divadla, pravidelně koncertuje např. pod vedením proslulého dirigenta Valerije Gergijeva. Jeho repertoár zahrnuje skladby Beethovena, Brahmse, Rachmaninova, Prokofjeva, ale také např. Ščedrina či Gershwina. Žádané jsou i jeho recitály, vystoupil v londýnské Wigmore Hall, ve vídeňském Konzerthaus, Salle Pleyel v Paříži, v Tonhalle Zürich i v dalších světově proslulých sálech. V Českém Krumlově ho doprovodí Plzeňská filharmonie pod vedením Daniela Raiskina.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov
Schwingungen trio

Termín Od - Do
23.07.2016   (So) 19:30

Schwingungen trio

Kirill Rodin - violoncello, Sanghee Cheong - housle, Sangeil Shin - klavír

Program: M. Glinka, L. van Beethoven, A. Arensky

Název klavírního tria Schwingungen vychází z jedné z nejslavnějších koncertních sérií, Schwingungen. Tuto koncertní sérii pořádá Verein für Internationale Musik- und Kulturförderung (IMK; Mezinárodní společnost na podporu hudby a kultury). Deset let po premiéře koncertu Schwingungen houslistka Sanghee Cheong, pianista Sangeil Shin a violoncellista Kirill Rodin stále okouzlují posluchače svou hudbou.

Místo konání: Maškarní sál zámku, Český Krumlov
Carlos Piñana: Flamenco Symphony

Termín Od - Do
23.07.2016   (So) 20:30

Carlos Pinana

Sólisté: Carlos Piñana - kytara, Agustín Garnés - zpěv, clapping, Miguel Ángel Orengo - bicí nástroje, Maise Márquez - tanec, clapping
Dirigent: Jan Kučera
Moravská filharmonie Olomouc

Do Českého Krumlova se opět vrací flamencový kytarista Carlos Piñana, který vystupuje jak v sólových recitálech, tak v různých projektech zahrnujících klasickou hudbu, jazz, tanec či world music. V jeho hře se snoubí brilantní kytarova technika s neobyčejným výrazem, poezií a lyrismem. Podařilo se mu vytvořit zajímavý diskurz flamenca a jiných hudebních stylů, kterými vytváří originální hudební řeč. Je mistrem improvizace, což dokazuje v sólových instrumentálních kusech i při doprovázení zpěváků. V Českém Krumlově tentokrát vystoupí s projektem Flamenco Symphony, v němž představí temperamentní flamenco za doprovodu symfonického orchestru.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Další informace: Carlos Pinana MHF ČK [DOC 34 kB]
Karel Martínek - varhany

Termín Od - Do
24.07.2016   (Ne) 11:00

Karel Martínek /varhany/

Program:

J. S. Bach: Toccata a fuga d moll BWV 565, Chorálová předehra „Nun komm der Heiden Heiland“ BWV 659, Fantazie G dur BWV 572; Johann Pachelbel: Ciacona F dur; Jean-Claude Daquin: Noël X; Karel Martínek: Krumlovské imprese - improvizovaná suita (Zámek, Zahrada nad městem, Skála, Vltavské meandry, Kříž nad řekou, Ohňostroj)

Prosíme diváky, aby respektovali zákaz vstupu s odhalenými rameny.

Karel Martínek působil v letech 1994-2008 jako varhaník v olomoucké katedrále sv. Václava, v současné době je varhaníkem chrámu sv. Mořice v Olomouci. Vedle interpretace širokého spektra varhanní literatury se věnuje také improvizaci. Ve svém rodném městě Olomouci uvádí tematické večery, inspirované biblickými texty a kombinující varhanní improvizace s mluveným slovem. Je také autorem skladeb pro sólové varhany, pro klavír i pro sbor a orchestr.

Místo konání: Klášterní kostel, Český Krumlov
Szidi Tobias & Band

Termín Od - Do
27.07.2016   (St) 20:30

Szidi Tobias

Szidi Tobias se narodila na Slovensku, studovala herectví v Bratislavě a Budapešti a jako herečka prošla několika divadly (např. Astorka Korzo). Pěvecky se Szidi Tobias výrazně prosadila poprvé po roce 2000 ve spolupráci s dvojicemi Svoboda-Horáček a Hapka-Horáček, v současnosti nejvíce spolupracuje s textařem Peterem Lipovským a skladatelem Milanem Vyskočánim. Vystupuje s kapelou Szidi Tobias & Band, texty zpívá převážně v českém jazyce, ale i ve slovenštině a maďarštině. Její nejnovější CD se jmenuje Jolanka a písně z této desky zazní i v českokrumlovské Zahradě Kooperativy. Na programu jsou však i další písně a šansony z dílny Vyskočáni-Lipovský, Vyskočáni-Lasica, Hapka-Horáček aj.

Místo konání: Zahrada Kooperativy, Český Krumlov
Kun Woo Paik /klavír/, Severočeská filharmonie Teplice

Termín Od - Do
28.07.2016   (Čt) 19:30

Kun Woo Paik /klavír/, Severočeská filharmonie Teplice

Sólista: Kun Woo Paik - klavír

Severočeská filharmonie Teplice
Dirigent: Alfonso Scarano
Kühnův smíšený sbor (mužská část sboru)
Sbormistr: Marek Vorlíček

Program:
Modest Petrovič Musorgskij: Symfonická báseň Noc na Lysé hoře
Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 1 fis moll

přestávka

Ferruccio Busoni: Koncert C dur pro klavír a orchestr, op. 39

Kun Woo Paik je jihokorejský klavírní virtuos žijící v Paříži. Své první veřejné vystoupení absolvoval v deseti letech, s Korejským národním orchestrem provedl Griegův Koncert pro klavír a orchestr. V patnácti letech odešel na studia do zahraničí, nejprve studoval prestižní Julliard School v New Yorku, poté pokračoval v Londýně a také v Itálii. V pouhých šestnácti letech provedl v newyorském Lincoln Center kompletní Ravelovo dílo pro klavír. Vystoupil poté i v tamní slavné Carnegie Hall. Koncertoval pod taktovkou takových mistrů, jako jsou Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Neville Marriner, Wolfgang Sawallisch, Krzysztof Penderecki či Jiří Bělohlávek. V Českém Krumlově vystoupí tento virtuos společně se Severočeskou filharmonií Teplice pod vedením dirigenta Alfonsa Scarana, ve skladbě Ferruccia Busoniho pak zazpívá i mužská část Kühnova smíšeného sboru. Stejný program, který zazní v Zámecké jízdárně, provede Kun Woo Paik na podzim s Newyorskou filharmonií.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov

Další informace: Kun Woo Paik MHF ČK [DOC 30 kB]
Noc s Mozartem

Termín Od - Do
29.07.2016   (Pá) 20:30

Noc s Mozartem

Koncert k 260. výročí narození W. A. Mozarta

Jihočeská filharmonie
Kühnův smíšený sbor
Sólisté: Eva Hornyáková, Alena Kropáčková, Ĺudovít Ludha, Peter Mikuláš
Dirigent: Vojtěch Spurný

Program:

W. A. Mozart: Symfonie č. 38 D dur Pražská, KV 504

přestávka

W. A. Mozart: Requiem d moll, KV 626

MHF Český Krumlov připravil koncert s názvem Noc s Mozartem k 260. výročí narození W. A. Mozarta. Koncert se odehraje v klášterní zahradě, na programu jsou skladby W. A. Mozarta. V druhé půli večera Jihočeská filharmonie s Kühnovým smíšeným sborem provede Mozartovo Requiem. Jako sólisté vystoupí Eva Hornyáková, Alena Kropáčková, Ĺudovít Ludha a Peter Mikuláš, dirigovat bude Vojtěch Spurný.

Místo konání: Klášterní zahrada, Český Krumlov

Další informace: Noc s Mozartem MHF ČK [DOC 26 kB]
Bravo Broadway! /melodie ze světových muzikálů/

Termín Od - Do
30.07.2016   (So) 20:30

Broadway

Sólisté: Christiane Noll, Rob Evan, Capathia Jenkins, Doug La Brecque
Dirigent: Randall Craig Fleischer
Moravská filharmonie Olomouc

MHF Český Krumlov pravidelně nabízí též divácky oblíbené muzikálové večery. V předešlých letech festival připravil seriál Noc na Broadwayi, koncert rockových oper Broadway Rocks, večer s názvem James Bond Music či výlet do světa českého muzikálu. I tentokrát se diváci mohou těšit na slavné muzikálové melodie a na hvězdy broadwayských divadel - vystoupí Christiane Noll, Rob Evan, Capathia Jenkins a Doug La Brecque. Doprovodí je Moravská filharmonie Olomouc, taktovku pozvedne Randall Craig Fleischer.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Další informace: Bravo Broadway MHF ČK [DOC 31 kB]
Dětské odpoledne v rytmu energie

Termín Od - Do
31.07.2016   (Ne) 14:00 - 18:00

Dětské odpoledne v rytmu energie

Moderátor: Nasty

Festival nezapomíná ani na dětské publikum. Už pošesté přichystal ve spolupráci s oficiálním partnerem, energetickou skupinou E.ON, Dětské odpoledne v rytmu energie. Program plný soutěží, výtvarných workshopů a her se bude konat na náplavce vedle Pivovarské zahrady v neděli 31. července od 14:00 do 18:00. Připraveny jsou i další atrakce - mobilní planetárium, misePlus+ a iQlandie, workshop beatboxu a DJ ad.

Vstup je zdarma.

Místo konání: Náplavka vedle Pivovarské zahrady
Jaroslav Tůma - varhany

Termín Od - Do
31.07.2016   (Ne) 20:30

Jaroslav Tůma - varhany

Program:

Antonio de Cabecon (1510-1566): Differencias sobre el canto Llano del Cavallero
Pieter Cornet (1562-1626): Courante in a
Michelangelo Rossi (1601/02-1656): Toccata Settima
Adam Václav Michna (1600-1676): Allegro na nebe vstupujícího Krista Ježíše - hymnus
Jaroslav Tůma (1956): Allegro na nebe vstupujícího Krista Ježíše - Pocta A. V. Michnovi ve stylu Johanna Pachelbela (Variace)
Johann Jakob Froberger (1616-1667): Capriccio in d
Carlo Monza (1696-1739): Suita D dur (Prelude - Allemande - Courante - Sarabande - Le Reueille-matin - Gavotte - Gigue)
Adam Václav Michna: Svaté lásky labirynth - hymnus
Jaroslav Tůma: Svaté lásky labirynth - Pocta A. V. Michnovi ve stylu Johanna Kriegera (Passacaglia in g)
Adam Václav Michna: Duše v očistcovém ohni - hymnus
Jaroslav Tůma: Duše v očistcovém ohni - Pocta A. V. Michnovi ve stylu Georga Muffata (Toccata in a)

Varhaník, cembalista, hráč na klavichord a kladívkový klavír Jaroslav Tůma je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci a laureátem řady interpretačních varhanních soutěží. Jeho bohatá koncertní činnost ho zavedla do většiny zemí Evropy, do USA, Japonska, Singapuru aj. V letech 1990-93 uvedl v Praze v jedenadvaceti koncertních programech kompletní varhanní dílo J. S. Bacha, za tento projekt obdržel Výroční cenu Nadace Českého hudebního fondu. Zabývá se i koncertováním na historických nástrojích, kromě varhan i na kladívkovém klavíru, cembalu nebo varhanním pozitivu. Na klavichordu několikrát souborně přednesl Bachův Dobře temperovaný klavír. K 250. výročí úmrtí J. S. Bacha v roce 2000 nastudoval také cembalové Goldbergovy variace.

Místo konání: Zámecká kaple, Státní hrad a zámek Český Krumlov, Český Krumlov
Jae A Yoo - flétna

Termín Od - Do
02.08.2016   (Út) 19:30

Jae A Yoo - flétna

Dirigent: Jan Kučera
Jihočeská filharmonie

Program:

Gioacchino Rossini: Předehra k opeře Popelka

Carl Philipp Emanuel Bach: Koncert pro flétnu a orchestr d moll, Wq. 22

Jan Kučera: Zrození (orchestrální verze)

přestávka

Joseph Haydn: Symfonie č. 45 fis moll „Na odchodnou“

Prosím divačky, aby respektovaly zákaz vstupu v obuvi s jehlovými podpatky.

MHF Český Krumlov každoročně dává příležitost i mladým talentovaným hudebníkům. Jeden z koncertů v Maškarním sále bude proto patřit mladé jihokorejské vítězce prestižních mezinárodních soutěží. Jae A Yoo vystoupí za doprovodu Jihočeské filharmonie, taktovku pozvedne Jan Kučera.

Místo konání: Maškarní sál zámku, Státní hrad a zámek Český Krumlov, Český Krumlov
Arturo Sandoval /trubka/, Jihočeská filharmonie

Termín Od - Do
04.08.2016   (Čt) 19:30

Arturo Sandoval /trubka/, Jihočeská filharmonie

Sólista: Arturo Sandoval - trubka

Jihočeská filharmonie
Dirigent: Jan Kučera

Program:

A. K. Ljadov: Baba Jaga, op. 56
A. Arutunjan: Koncert pro trubku a orchestr As dur

přestávka

A. Sandoval: Koncert pro trubku a orchestr č. 2 (evropská premiéra)

Prostor Zámecké jízdárny je nově klimatizován.

Do Českého Krumlova opět míří fenomenální trumpetista, ale také klavírista a skladatel Arturo Sandoval. Ovládá jazz, populární i klasickou hudbu, získal deset cen Grammy, cenu Emmy a mnoho dalších ocenění. Spoluzaložil úspěšnou skupinu Irakere, jejíž hudba byla fúzí jazzu, rocku, klasické hudby i tradiční kubánské hudby, později založil svou vlastní kapelu. Je žákem legendárního Dizzy Gillespieho a nahrál desky jak s ním, tak např. s Frankem Sinatrou, Paulem Ankou, Rodem Stewartem a mnoha dalšími. Narodil se na Kubě, od roku roku 1990 však žije v USA. V roce 2000 o něm byl natočen životopisný film Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala. Arturo Sandoval v Českém Krumlově vystoupí dvakrát. První z koncertů doprovodí Jihočeská filharmonie, A. Sandoval v něm provede evropskou premiéru svého Koncertu pro trubku a orchestr.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov

Další informace: Arturo Sandoval MHF ČK [DOC 39 kB]
Arturo Sandoval - jazzová legenda

Termín Od - Do
05.08.2016   (Pá) 20:30

Arturo Sandoval

Sólista: Arturo Sandoval (trubka)
CBC Big Band

Do Českého Krumlova opět míří fenomenální trumpetista, ale také klavírista a skladatel Arturo Sandoval. Ovládá jazz, populární i klasickou hudbu, získal deset cen Grammy, cenu Emmy a mnoho dalších ocenění. Spoluzaložil úspěšnou skupinu Irakere, jejíž hudba byla fúzí jazzu, rocku, klasické hudby i tradiční kubánské hudby, později založil svou vlastní kapelu. Je žákem legendárního Dizzy Gillespieho a nahrál desky jak s ním, tak např. s Frankem Sinatrou, Paulem Ankou, Rodem Stewartem a mnoha dalšími. Narodil se na Kubě, od roku roku 1990 však žije v USA. V roce 2000 o něm byl natočen životopisný film Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala. Skvělý jazzman Arturo Sandoval v Českém Krumlově vystoupí dvakrát. První z koncertů doprovodí Jihočeská komorní filharmonie, druhý pak nabídne jazzové standardy. Hvězdného trumpetistu doprovodí CBC Big Band pod vedením Miroslava Surky.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Další informace: Arturo Sandoval MHF ČK [DOC 39 kB]
Carl Orff: Carmina Burana

Termín Od - Do
06.08.2016   (So) 20:30

Carmina Burana

Sólisté: Natalia Roman - soprán, Roger Isaacs - kontratenor, Audun Iversen - baryton

Dirigent: Petr Vronský
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Kühnův smíšený sbor
Sbormistr: Marek Vorlíček

Kühnův dětský sbor
Sbormistr: Jiří Chvála

Závěrečný koncert 25. ročníku bude skutečně velkolepý. V Pivovarské zahradě zazní dílo Carla Orffa Carmina Burana, kantáta složená na motivy souboru středověkých náboženských, satirických, milostných a pijáckých písní a básní. Dílo provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu se sólisty pod vedením Petra Vronského, zazpívá též Kühnův smíšený sbor a Kühnův dětský sbor.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov

Další informace: Carmina Burana MHF ČK [DOC 26 kB]
Mimořádná akce: Brazilský večer

Termín Od - Do
12.08.2016   (Pá) 19:30 - 24:00

Brazilský večer MHF

Brazilský večer
Jižní Čechy olympijské

Program:
19:30–20:00 Karnevalový průvod městem (vychází z náměstí Svornosti)
20:00–24:00 Program s hudbou, tancem a kulinářskými specialitami v Pivovarské zahradě

Vystoupí Carisma – música latina, latino kapela
Tradición, taneční skupina
Tam Tam Batucada, bubenická show

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
Fotogalerie
Další nabídky: