Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2015

KRUMLOVSKÉ PODZIMNÍ RECITÁLY 2015, V. ROČNÍK

Dlouhá 32
38101 Český Krumlov
Kontakt: Helena Plachtová

Telefon: + 42073737833

E-mail: vstupenky@ckrumlov.cz
WWW: www.ckrumlov.cz/podzimnirecitaly2015

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2015Organizátoři V. ročníku hudebního festivalu Krumlovské podzimní recitály pro své posluchače pro letošek opět připravili pestrý program. Během pěti koncertů konajících se v měsíci listopadu každý sobotní večer uslyšíme nejen hudbu klasickou, ale na své si přijdou například i milovníci jazzu. Koncerty budou probíhat na dvou místech, a to v renesančním sále Vlašského dvora v Dlouhé ulici a v židovské Synagoze v ulici Za soudem.

Pořadatelé se již těší na setkání s příznivci kvalitní hudby a podrobné informace k festivalu V. ročníku Krumlovských podzimních recitálů připravili na www.krumlovskerecitaly.cz.Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec - koncert ZRUŠEN, alternativní koncert Lubomíra Brabce ve Vlašském dvoře 28.11.2015 od 19:00

Termín Od - Do
28.11.2015   (So)   Rezervovat 19:00

Gabriela Beňačková Lubomír Brabec Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec

Aktuální sdělení, 27.11.2015

Z důvodu nemoci je koncert Gabriely Beňačkové a Lubomíra Brabce zrušen.
Vstupné se vrací v infocentru na náměstí Svornosti.
Samostatný koncert Lubomíra Brabce se uskuteční ve Vlašském dvoře 28.11.2015 v 19:00 hodin.

Děkujeme za pochopení.

Za pořadatele
Helena Plachtová
---------
Gabriela Beňačková – soprán
Lubomír Brabec – kytara

Gabriela Beňačková je světově proslulá česká operní pěvkyně – sopranistka slovenského původu. Díky svému tzv. spinto-lyrickému sopránu s pověstnou "slovanskou slzou" se stala jednou z vedoucích sopranistek své generace.
Již od dětství se věnovala baletu, hře na klavír a zpěvu. Zpívala v dětském sboru Československého rozhlasu v Bratislavě. Od roku1962 studovala zpěv na bratislavské konzervatoři, v letech 1966 až 1967 na konzervatoři v Žilině a v letech 1967 až 1971 studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u A. Korinské a absolvovala u Jana Blaha. V roce1969 se stala laureátkou Janáčkovy pěvecké soutěže v Luhačovicích a absolutní vítězkou Dvořákovy soutěže v Karlových Varech. Na základě těchto úspěchů ji nabídl ředitel Národního divadla v Praze Přemysl Kočí angažmá. Od srpna roku 1970 se stala členkou a později sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně. Oceňované jsou její nahrávky Janáčkovy Glagolské mše, Beethovenovy 9. symfonie nebo monumentální Schönbergovy kantáty Písně z Gurre.
Stala se velmi výraznou představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto uměleckých rolích se představila po celém světě.
Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. V roce 1991 debutovala v roli Káti Kabanové v newyorské Metropolitní opeře, kde vystupovala až do roku 1999 a kde mj. ztvárnila titulní roli Dvořákovy Rusalky na premiérovém vystoupení v legendární režii Otto Schenka. Tamější kritika označila její výkon za legendární a zdůraznila čistotu jejího hlasu a nádherně tvarované fráze a vysoké tóny).
Aktivní kariéru Gabriela Beňačková ukončila oficiálně koncertním turné v roce 2008, které vyvrcholilo recitálem v Rudolfinu s Českou filharmonií pod taktovkou Vladimíra Válka. V současné době zpívá pouze příležitostně a věnuje se spíše pedagogice (své žáky má jak v Česku a na Slovensku, tak např. ve Vídni či na Manhattan School of Music).

Kytarista Lubomír Brabec patří bezesporu k nejvýznamnějším interpretům české současnosti. Začínal na housle a ke kytaře se dostal až ve svých třinácti letech. Významným mezníkem v jeho uměleckých začátcích byl úspěch, kterého dosáhl v roce 1974 na Mezinárodní kytarové soutěži v Paříži. V roce 1980 získal stipendium britské vlády a pokračoval ve studiích na londýnské Royal Academy of Music a ve světově proslulém Early Music Centre.
Lubomíru Brabcovi je vlastní stylově pestrý repertoárový rejstřík. Je oblíbeným a častým hostem různých televizních pořadů a rozhlasových studií. Spolupracuje s nejrenomovanějšími orchestry, pěvci i sólisty na celém světě. Významná je také jeho činnost na poli komorní hudby, kde pro posluchače objevuje neobvyklé nástrojové a zvukové kombinace.
Neméně atraktivní je jeho nahrávací činnost pro přední nahrávací studia. Jeho diskografie obsahuje více než 30 titulů /J.S.Bach, F.Sor, F..Tárrega, N.Paganini, A.Vivaldi, H.Villa-Lobos, V. Trojan, E.Granados /. Lubomír Brabec také zaujal nejširší posluchačskou veřejnost svými výlety do světa populární a jazzové hudby. Vrcholem a podstatou jeho činnosti však vždy byla, je a zůstane klasika. Za své nahrávky obdržel mnoho významných ocenění za nejprodávanější CD. Jeho činnost byla také oceněna mnoha vyznamenáními.
Odborné kritiky jej považují za hudebníka vybraného vkusu, tónu a techniky, a řadí jej k nejbrilantnějším kytaristům světa. Svými strhujícími výkony a přirozenou virtuozitou si získává obdiv koncertní veřejnosti. Pozornost medií pak často upoutávají jeho nekonvenční cestovatelské a sportovní aktivity. Jako první hudebník na světě uskutečnil v roce 1997 koncert v šestém světadílu v Antarktidě.

Místo konání: Synagoga, Linecká, Český Krumlov


Ceník platný: 15.09.2015 - 30.11.2015

Položka mj Cena /mj
Gabriela Beňačková & Lubomír Brabec, 28.11.2015, 19:00, Synagogaos.500 KčJiž odehrané koncerty:

Zahajovací koncert

Termín Od - Do
31.10.2015   (So) 19:00

Chaazi & Jiří Levíček Chaazi & Jiří Levíček

Jiří Levíček (CZ) – klavír
Chaasi Levíček (USA) – mezzosoprán

Program: Felix Mendelssohn, Hector Berlioz, Henri Duparc, Vítězslava Kaprálová, Staré severoamerické lidové písně

Jiří Levíček (CZ) je klavírista a skladatel původem z Brna. Po studiu na Janáčkově Akademii Múzických Umění, kde studoval ve třidě Jiřího Skovajsi a doc.Velebové, odešel dále studovat do Spojených států. Vybral si Univerzitu v Severním Texasu, která je známa svou dlouholetou tradicí jazzové výuky. Dva roky studoval u Stefana Karlssona a hrál ve známém One O´Clock Big Bandu, v orchestru jehož nahrávky byly několikrát nominované na cenu Grammy. S tímto orchestrem zahrál na mnoha festivalech v USA i v Evropě (Kennedy Center in Washington D.C., Richardson Jazz Festival, Umbria Jazz Fest, North Sea Jazz Festival, Jazz a Vienne, Montreux Jazz Festival, Denton Art Jazz Festival). Klasický klavír studoval osm let u polského pianisty Adama Wodnického a kompzici u dvou renomovaných amerických komponistek Cindy McTee a Joel Wallach.

Jiří se věnuje hlavně hře v triu a v dalších komorních ensemblech. Dále se věnuje kompozici pro nejrůznější orchestry (big bandové kompozice a skladby pro komorní a symfonické ensembly).

V roce 2009 vyhrál Jiří 1.cenu na prestižní jazzové soutěži Phillips International Jazz Competition, kde o rok později zasedl do poroty. V roce 2010 se zúčastnil Jacsonville Jazz Piano Competition (Florida), kde získal 3.cenu.

Chaazi Levíček (USA) je mezzosopranistka narozená v New Yorku. V průběhu měsíce června 2015 vystupovala na pražském festivalu Sen letní noci. K vrcholům festivalu patřila role La Zia Principessa v Pucciniho Suor Angelica a altové sólo "Pie Jesu" v Requiem Maurice Duruflého ve Smetanově síni. V červenci 2015 premiérovala její sólový recitál s Českým národním symfonickým orchestrem a dirigentem Liborem Peškem na festivalu Prague Proms. Od jejího nedávného přestěhování do České republiky získala v roce 2014 2. místo na pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v ženské kategorii do 25 let a 3. místo v kategorii Píseň. V květnu 2016 bude mít premiéru její recitál s klavíristou Jiřím Levíček na festivalu Pražské jaro.

Místo konání: Synagoga, Český Krumlov
Zeiher Quartett a soprán

Termín Od - Do
07.11.2015   (So) 19:00

Zeiher Quartett Anke Hájková – Endres

Alexander Zeiher (DE) – 1. housle
Tomáš Hájek (CZ) – 2. housle
Makoto Sudo (JAP) – viola
Lukáš Pospíšil (CZ) – violoncello
Anke Hájková – Endres (DE) – soprán

Program: Joseph Haydn, Claude Debussy, F. M. Bartholdy

Založením komorního souboru Zeiher Quartett si členové Philharmonisches Orchester Würzburg a PKF-Prague Philharmonia vytvořili možnost, vedle lásky k symfonické a operní tvorbě, dát prostor také k interpretaci komorní hudby. Zkušenosti členů kvarteta získané sólovými koncerty s významnými světovými orchestry nebo vítězstvími v mezinárodních soutěžích jsou úspěšným základem společné tvorby mladého smyčcového kvarteta. Vedle svého bohatého repertoáru se soubor zaměřuje na spolupráci s různými interprety z celého světa.

Místo konání: Synagoga, Český Krumlov
Duo Teres

Termín Od - Do
14.11.2015   (So) 19:00

Duo Teres Duo Teres Duo Teres

Lucia Kopsová (SK) – housle
Tomáš Honěk (CZ) – kytara

Program: skladby napsané pro Duo Teres od Lukáše Hurníka, Jana Freidlina, Ondřeje Kukala, Karla Růžičky, Martina Brunnera a Beaty Hlavenkové

Duo Teres vzniklo v roce 2007 na JAMU v Brně pod vedením Miloše Vacka, primária Janáčkova kvarteta, u kterého oba hráči studovali komorní hru. V repertoáru dua jsou zastoupena díla od období baroka až po hudbu 20. století. Jeho snahou je interpretovat jen originální díla pro housle a kytaru s akcentem na díla soudobých českých i zahraničních autorů. Navazují tak na bohatou tradici houslistů a kytaristů 19. století, kdy jejich spojení bylo často vyhledávané. V roce 2008 bylo Duo Teres vybráno radou Kruhů přátel hudby Českého hudebního fondu na Listinu mladých umělců, v roce 2009 získalo 1. cenu na mezinárodní soutěži Concorso di chitarra classica Enrico Mercatali v Gorizii (Itálie) a 1. cenu a diplom absolutního vítěze na mezinárodní soutěži Karla Ditterse ve Vidnavě (Česká republika). V roce 2012 získalo duo 3. cenu na Mezinárodní soutěži komorních souborů v německém Aschaffenburku. Své interpretační umění zdokonalovalo v mistrovských třídách renomovaných pedagogů a umělců, jako např. Pavel Šporcl, Alexis Muzourakis, Marco Socías, Thomas Offermann, Paolo Pegoraro a dalších. V prosinci roku 2010 vydalo Duo Teres debutové CD u prestižního českého vydavatelství ArcoDiva se skladbami N. Paganiniho, J. Truhláře, J. Nováka a A. Tučapského, které bylo velmi kladně přijato hudební kritikou. V současnosti se intenzivně zabývá soudobou hudbou a úspěšně premiérovalo nové sklady Jana Freidlina, Lukáše Hurníka, Martina Brunnera nebo Karla Růžičky. Duo Teres pravidelně koncertuje nejen v České republice, ale i v zahraničí a díky znovuobjevovanému kdysi tradičnímu nástrojovému spojení a zajímavosti repertoáru se těší přízni širokého publika.

Místo konání: Vlašský dvůr, Český Krumlov
Iva Bittová – Čikori quartet

Termín Od - Do
21.11.2015   (So) 19:00

Iva Bittová Iva Bittová – Čikori quartet Iva Bittová – Čikori quartet

Iva Bittová - housle, zpěv
Vladimír Václavek - akustická kytara
Jaromír Honzák – kontrabas
Oskar Török – trubka

Program: originální skladby vystupujích interpretů

Iva Bittová je originální královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry a úspěšně se prosazuje i na mezinárodní scéně. Zpěvačka, houslistka a skladatelka, která původně vystudovala hereckou konzervatoř. Osobnost, pro kterou neexistují v hudbě žádné hranice, jedna z nejvýraznějších a nejoriginál-nějších osobností současné české hudební scény. Všechny její projekty byly vždy velkými událostmi nejen v naší republice. Pohybuje se v mnoha hudebních žánrech, patří k nim alternativa (kapela Dunaj, spolupráce s Pavlem Fajtem či účinkování s Vladimírem Václavkem), experimentální jazz, rock či klasická hudba (spolupráce se Škampovým kvartetem). Hostovala i v Mozartově opeře Don Giovanni. Kromě zpěvu jsou jejím srdečním nástrojem housle. Hrála na mnoha místech po celém světě, Kateřinskou jeskyní v Moravském krasu počínaje a koncertem v Carnegie Hall konče. Je držitelkou několika prestižních cen Akademie populární hudby Anděl. V roce 1996 v kategorii Zpěvačka roku a v roce 1997 v kategorii Alternativní hudební scéna. V roce 2001 pak získala cenu za projekt se skupinou Čikori v kategoriii Lidová a etnická hudba. Nejčastěji bývá přirovnávána k Laurie Anderson či Björk, i když její autorská tvorba a originální pojetí, charakterizovatelné jako “duet jednoho umělce”, nemá ve světě bližší paralelu.
V roce 2015 dostudovala na Akademii Staré Hudby / Hudební věda na Masarykově univerzitě v Brně a obdržela bakalářský diplom.

Akustická hudební společnost Čikori vznikla v roce 1999. Občas se posluchači mylně domnívají, že čikori je nějaké romské slovo. Ve skutečnosti je to fonetický přepis anglického chicori – čekanka. Kmenoví zakladatelé Iva Bittová Vladimír Václavek hudebně volně navázali na autorské skladby z úspěšného alba "Bílé Inferno" (1997). CD s názvem “Čikori” vyšlo v roce 2001 a získalo výše zmíněnou cenu Anděl. Hudba Čikori je zcela originální, jazz a world music se prolíná s alternativními prvky. Rytmicky a zvukově je velmi pestrá; je schopná navodit pocit klidu, lásky, radosti a vzrušení záleží jen na otevřenosti citů a prožitků vnímavého posluchače. Texty písní jsou převážně od Karla Davida a Vladimíra Václavka.

Místo konání: Synagoga, Český Krumlov