Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2015

Vlak Lustig – Vlak svobody 2015

..

náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 622

E-mail: info@ckrumlov.cz

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2015


XVI. ročník Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran představí ve svém letošním programu ojedinělý mezinárodní divadelní projekt Vlak Lustig – Vlak svobody 2015, jehož nedílnou součástí je i divadelní inscenace Arnošta Lustiga a Petra Kracika “Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.” Inscenace připomene osudy obětí nacistických transportů, křižujících Evropu v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky. Mezinárodní divadelní projekt Vlak Lustig – Vlak svobody 2015 v rámci oslav 70. výročí ukončení 2. světové války, zavítá do šesti zemí Evropy.

Projekt v Českém Krumlově proběhne za finanční podpory města Český Krumlov.Idea projektu


Vlak Lustig Vlak Lustig - výstava Vlak Lustig

Vlak Lustig- Vlak svobody 2015 je symbolickou připomínkou památky obětí genocidního násilí, kteří byli v různých obdobích masových likvidací převáženi nákladními vlaky (např. během genocidy Židů a Romů během druhé světové války a genocidy Arménů během první světové války).

Projekt bude zahájen 18. června 2015 na nádraží v Bohušovicích nad Ohří /Terezín/, kde bude představena historická vlaková souprava a také odehráno první představení inscenace Arnošta Lustiga a Petra Kracika Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Zvláštní historická vlaková souprava pak symbolicky projede šesti státy střední Evropy a zastaví se v těchto městech: Děčín, Drážďany, Výmar/Buchenwald/, Berlín, Lodž, Varšava, Lublin/Majdanek/, Osvětim, Žilina, Martin, Nitra, Bratislava, Budapešť, Györ, Vídeň, Mauthausen, Český Krumlov, Tábor, Třebíč, Hlinsko, Chrudim. Poslední představení projektu budou odehrána v Praze 17. – 19. července 2015, nádraží Praha-Bubny, kde bude projekt slavnostně zakončen.

Vlaková souprava mezinárodního divadelního projektu Vlak Lustig – Vlak svobody 2015 bude sestavena z historických železničních vagónů, které budou taženy parní lokomotivou tzv. Němkou. Historické vagóny soupravy budou využity jako originální galerijní prostory pro výstavy, kde budou probíhat stálé i regionální výstavy, dále jako biograf, kde se budou promítat české hrané a dokumentární filmy s válečnou tématikou, ale i jako šatny pro herce a hudebníky. Budou zde umístěny i zařízení pro simultánní překlady inscenace do německého, polského i maďarského jazyka.

Centrem historické vlakové soupravy bude opět tzv. divadelní vagón, který je speciálně upravený tak, že přistavením k perónu nádraží může z něho být vystavěno jeviště, na kterém navazuje i mobilní hlediště pro návštěvníky projektu.
Vlak Lustig v Českém Krumlově

Termín Od - Do
12.07.2015   (Ne) 14:00

Vlak Lustig Vlak Lustig

Výstavy a filmové projekce

14.00 - Výstava VHÚ „Gešer ad Halom – Most až sem“

14.00 - „Přeživší“ – výstava fotografií Nguyen Phuong Thao

14.00 - Démanty noci, Transport z ráje, Colette, Vlaky do nenávratna

Besedy a přednášky

19.30 – Přednáška

Divadelní představení

21.00 – A. Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, režie Petr Kracik

Místo konání: Vlakové nádraží, Český Krumlov
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Termín Od - Do
12.07.2015   (Ne) 21:00

Vlak Lustig Vlak Lustig

Lustigova světově proslulá novela Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je sugestivní a umělecky výjimečně silnou zprávou o jedné z nejtragičtějších, nejobludnějších a nejvíce zarážejících událostí moderních lidských dějin – nacistického holokaustu spáchaného zejména na židech, ale bolestně se dotýkajícího i dalších národů. Může se zdát, že doba, která nás od těchto historických událostí dělí, je příliš dlouhá na to, aby nám mohly příběhy lidí zavlečených nacisty do koncentračních táborů něco napovědět o světě, ve kterém žijeme. Opak je však bohužel pravdou. Příběhy lidí, kteří nacistickým peklem prošli, totiž mohou stále varovat před lhostejností, netolerancí, arogancí moci a především před zrůdným a chladnokrevným „inženýrstvím lidských životů“. Protože „zprůmyslnění“ lidského života i smrti, které se neštítí ničeho, aby bylo dosaženo maximální efektivity a zisku (které právě nacistické koncentrační tábory dohnaly ke zrůdné dokonalosti) je hrozbou, která se nad současnou evropskou civilizací nepřestala vznášet ani dnes.

Vstupenky na představení zdarma.
Rezervace nutná.
Kontakt: vlaklustig@post.cz
Do Vaší objednávky napište: místo a datum představení, počet vstupenek a celé jméno objednavatele.
Více informací na www.vlaklustig.cz/vstupenky

Místo konání: Vlakové nádraží, Český Krumlov


Ceník platný: 27.04.2015 - 12.07.2015

Položka mj cena /mj
Divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
ZDARMA
os.0 Kč