Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2015

KRUMLOVSKÝ MASOPUST 2015

..

Náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 622

E-mail: info@ckrumlov.cz

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2015


Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. A jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka.

Masopust

Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. A jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka.
Tradice

Masopust masky

Masopust bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Masopust byl pro lidi svátkem hodování, během kterého se připravovali na následný půst. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. Na Popeleční středu se naposledy konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

Popeleční středa je prvním dnem postní doby. Její termín připadá na 40. den před Velikonocemi (do těchto 40 dnů se nepočítají neděle). Jelikož jsou Velikonoce pohyblivý svátek, i popeleční středa připadá každý rok na jiný datum. Název Popeleční středa pochází ze zvyklostí pálit palmy či kočičky z Květné neděle minulého roku. Takto získaného popela se užívá při bohoslužbě Popeleční středy, kdy jsou věřící znamenáni popelem, tzv. popelcem, na čele. Tento symbol upomíná na blízkovýchodní tradici sypání si popela na hlavu na znamení pokání před Bohem.MASOPUSTNÍ VESELICE

Termín Od - Do
14.02.2015   (So) 11:00

..

Přijměte pozvání na tradiční lidovou veselici se zabijačkovými hody, která proběhne v Pivovarské restauraci Eggenberg a pivovarském dvorku.

Nabídka:
* ochutnávka zabijačkových specialit a prodej sebou
* pečení selátka ve dvorku

Program:

15:00 masopustní průvod včele s Doudlebskou koledou (od divadla koleda projde celým městem a zakončí v Pivovaru Eggenberg)

17:00 vystoupí folklorní soubor „JITŘENKA „

15:00 - 18:30 tvoření masek pro děti a malování na obličej - dětský koutek – zajišťuje „Rodinné centrum Krumlík“

* Ve dvorku budou pro děti zvířátka z Volnočasového přírodního centra "Pepíno" o.s.

* K tanci a poslechu hraje skupina „Good Company“

* Vstupné je zdarma

Pořadatel: Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, z.s.
MASOPUSTNÍ PRŮVOD MĚSTEM

Termín Od - Do
17.02.2015   (Út) 16:00

..

Koleda originálních masek a průvod městem s bohatým programem - 9. ročník akce. Pořádá Základní umělecká škola Český Krumlov ve spolupráci se SUPŠ sv. Anežky České

Téma nových masek: Ze života hmyzu

Trasa průvodu: Kostelní ulice – Horní ulice – náměstí Svornosti – Široká ulice – Dlouhá ulice – Radniční ulice – Latrán – Klášterní ulice – 1. zámecké nádvoří a zpět do ZUŠ

Účastníci: žáci a pedagogové ZUŠ, studenti SUPŠ sv. Anežky České, hudebníci a občané města Český Krumlov

Bohatý výtvarný, hudební i dramatický program
VEPŘOVÉ HODY V HOSTINCI DEPO

Termín Od - Do
13.02.2015 - 17.02.2015   (Pá-Út)

..

Přijměte pozvání na vepřové hody. V hostinci pro vás chystají tradiční zabijačkové pochoutky. Vše vyvrcholí masopustní veselicí 17.2., kde zahraje oblíbená místní kapela Chlapi v sobě (unplugged).
Změna programu vyhrazena

FOTOGALERIE

SPOLUPOŘADATELÉ


* Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, o.s.
* Základní umělecká škola v Českém Krumlově
PARTNEŘI


* Město Český Krumlov
* Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o