Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2012

21. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV - 2012

19. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV - 2010 Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2011 Foto: Libor Sváček

Náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 621
Fax: +420 380 704 619

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2012


Seznam nabídek:


Další informace:..Dmitri Hvorostovsky - operní galakoncert

Termín Od - Do
20.07.2012   (Pá)   Rezervovat 20:30

Dmitri Hvorostovsky

Slavnostní zahajovací koncert
Sólista: Dmitri Hvorostovsky /baryton/
Symfonický orchestr Českého rozhlasu-rezidenční orchestr festivalu
Dirigent: Constantine Orbelian

Mezinárodně uznávaný ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky pochází ze sibiřského Krasnojarsku. V roce 1989 zvítězil v prestižní světové soutěži v Cardiffu. Od počátku své kariéry je ceněn pro svůj kultivovaný hlas, muzikalitu a přirozené legato. „Západní“ debut v Nice Hvorostovskému vynesl angažmá v předních operních domech po celém světě včetně londýnské Královské opery v Covent Garden, newyorské Metropolitní opery, pařížské Národní opery, Bavorské státní opery, milánské La Scaly, Vídeňské státní opery nebo chicagské Lyrické opery. Hvorostovsky je rovněž pravidelným hostem renomovaných mezinárodních hudebních festivalů a obdivovaným recitálovým pěvcem, který je vítán v prestižních koncertních síních od Dálného východu až po Jižní Ameriku. Na svých koncertních vystoupeních spolupracuje Hvorostovsky často s předními světovými orchestry pod vedením dirigentů zvučných jmen, jakými jsou například James Levine, Bernard Haitink, Claudio Abbado, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Jurij Termikanov nebo Valery Gergiev. Dmitri Hvorostovsky si nadále udržuje silné vazby na své rodné Rusko, jako první operní pěvec v historii vystoupil například na legendárním galakoncertu na moskevském Rudém náměstí a v Moskvě pořádá také koncertní sérii „Dmitri Hvorostovsky a jeho přátelé“, v rámci níž se po jeho boku představily pěvkyně Renée Fleming, Sumi Jo nebo Sondra Radvanovsky. Jeho diskografie zahrnuje celou řadu sólových i operních nahrávek, které si získaly vynikající kritický ohlas. V České republice se Dmitri Hvorostovsky představil s velkým úspěchem v minulosti již několikrát, a to jak na operních a písňových recitálech, tak ve speciálním představení opery Evžen Oněgin ve Státní opeře Praha v roce 2000. V Českém Krumlově představí výběr ze svého rozsáhlého operního repertoáru.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Latrán 27, Český Krumlov, Český Krumlov
..Pocta Václavu Hudečkovi

Termín Od - Do
21.07.2012   (So)   Rezervovat 19:30

Václav Hudeček

Václav Hudeček - housle
Hosté: Valery Oistrakh - housle, Jan Mráček - housle, Petr Matěják - housle, Petr Nouzovský - violoncello, Alžběta Vlčková-Michalová - violoncello
Symfonický orchestr Českého rozhlasu - rezidenční orchestr festivalu
Ondrej Lenárd - dirigent

Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě prof. Václava Snítila. Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích i na světových festivalech. Hudeček se systematicky stará i o pomoc nastupující české interpretační generaci, a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech v rámci tradičních vánočních turné nebo na Svátcích hudby v kostele sv. Šimona a Judy Praze, které společnost Auviex v loňském roce produkovala. V letošním roce oslaví Václav Hudeček významné životní jubileum a i vzhledem k tomu, že je významným příznivcem a podporovatelem MHF Český Krumlov, zařazujeme na program letošního ročníku gratulační koncert této ikoně české houslové školy.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov, Na Dlouhé zdi 178, Český Krumlov, 38101, Český Krumlov
..Melanie Hosp a Kaprálová Quartet

Termín Od - Do
26.07.2012   (Čt)   Rezervovat 19:30

Kaprálová Quartet Melanie Hosp

Melanie Hosp
Kaprálová Quartet

Smyčcové kvarteto, které nese jméno Vítězslavy Kaprálové [1915 - 1940], vzniklo v roce 1995 s původním názvem Venus Quartet Prague jako soubor netradiční svým čistě ženským obsazením. V roce 2000, po dohodě s dědici Vítězslavy Kaprálové a její mezinárodní společností v Kanadě The Kapralova Society, přijal soubor jméno po této významné české skladatelce. V současné době patří Kaprálová Quartet mezi přední česká kvarteta. Kvartetní hru studoval tento soubor u profesora Břetislava Novotného, primaria slavného Kvarteta města Prahy. Kvarteto je díky své snaze objevovat nové a zajímavé skladby 20. století velmi často oslovováno soudobými českými i světovými autory. Kaprálová Quartet koncertuje na předních evropských i světových pódiích, pravidelně je zván do Německa, Švýcarska, Itálie, Španělska, Velké Británie, Japonska a koncertoval i v tak exotických zemích, jako je např. Kuwait, Izrael nebo Kypr. V roce 2004 podnikl soubor úspěšné kanadské turné, kde vedle koncertních vystoupení členky souboru vedly též mistrovské kurzy v Madisonu (Alberta) a byly pozvány jako čestní hosté do proslulého Banff Centre. Soubor natočil řadu gramofonových, rozhlasových a televizních nahrávek. Kaprálová Quartet jako jedno z mála smyčcových kvartet má v repertoáru kompletní kvartetní dílo Alfreda Schnittkeho, jehož provedení na dvou koncertech festivalu Pražské jaro 2002 získalo vysoké uznání odborné kritiky. Kvarteto spolupracuje s klavíristou Eugenem Indjicem, harfenistkou Kateřinou Englichovou, klarinetisty Philippe Cuperem a Ludmilou Peterkovou, Škampovým kvartetem, Pražákovým kvartetem a Pražskými symfoniky a dirigentem Zdeňkem Mácalem, s nimiž uvedlo ve světové premiéře skladbu významného českého skladatele Zdeňka Lukáše - Koncert pro smyčcové kvarteto a symfonický orchestr. V současné době hraje kvarteto ve složení Veronika Panochová, Simona Hurníková, Karolína Strašilová a Simona Hečová.

Melanie Hosp
Rakouská kytaristka Melanie Hosp se narodila v roce 1987. Jejím prvním pedagogem byl Michael Haas a poté studovala na Tyrolské konzervatoři u dr. Stefana Hackla. Po absolutoriu navázala dalším studiem u špičkového kytarového sólisty a pedagoga Alvary Pierriho na Hudební fakultě vídeňské Akademie múzických umění. Zaměřuje se jak na obor sólové interpretace, tak na pedagogickou činnost. Zúčastnila se rovněž řady prestižních mistrovských kurzů pod vedením osobností kytarové hry, jakými jsou například Sergio Assad, Pavel Steidl, Hopkinson Smith, Paul O´Dette, Rolf Lislevand a John Dearman. Melanie Hosp získala řadu ocenění na různých soutěžích. První bylo vítězství v dětské soutěžní sekci při známém festivalu Forum Gitarre ve Vídni. Roku 1999 následovalo vítězství ve stockholmské soutěži mladých interpretů La Guitaromania. V roce 2010 obdržela stipendium na francouzské Académie musicale de Villecroze a byla přizvána také do programu „Live Music Now“ Yehudi Menuhina. Za další grant vděčí Nadaci dr. Roberta a Liny Thyll-Dürr. Od letoška stojí v čele souboru Gitarrissima.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov, Český Krumlov
..Konstantin Scherbakov a Sanghee Cheong

Termín Od - Do
27.07.2012   (Pá)   Rezervovat 19:30

Konstantin Ščerbakov Sanghee Cheong

Sólisté: Konstantin Scherbakov /klavír/, Sanghee Cheong /housle/
Symfonický orchestr Českého rozhlasu- rezidenční orchestr festivalu
Dirigent: Ondrej Lenárd
F. Mendelssohn-Bartholdy – Koncert pro housle a klavír d-moll, P. I. Čajkovskij – Klavírní koncert b-moll

Konstantin Scherbakov je jedním z nejvyhledávanějších klavíristů dnešní doby. Pochází ze sibiřského Barnaulu a svou kariéru zahájil prakticky v raném dětskému věku coby „zázračné dítě“, kdy s úspěchem debutoval v pouhých pěti letech, v jedenácti již debutoval s orchestrem v Beethovenově prvním Klavírním koncertu. Svá studia realizoval na Čajkovského konzervatoři v Moskvě ve třídě Lva Naumova. Ve dvaceti letech zvítězil v Rachmaninově soutěži a následovala řada dalších soutěžních úspěchů po celé Evropě. Mezinárodním debutem, který otevřel Scherbakovovu světovou kariéru, se stalo vystoupení na italském festivalu v Asolu. V roce 1992 přesídlil do Švýcarska, jeho hvězda začala stoupat vzhůru a začala se rodit i jeho bohatá a ceněná diskografie pro EMI, Naxos a další světové labely. Vedle intenzivní koncertní činnosti se Scherbakov věnuje pedagogické činnosti na Hochschule für Musik Winterthur v Curychu a vede různé mistrovské kurzy po celé Evropě. Scherbakov vystupuje s předním symfonickými orchestry po celém světě a je častým hostem prestižních koncertních domů a hudebních festivalů (Salcburk, Lucern, Bregenz, Frankfurt ad.) v Evropě i zámoří. Vyniká šíří i náročností repertoáru, který zahrnuje kompletní tvorbu Čajkovského, Medtnera, Skrjabina, Respighiho, ale i Godowského nebo Šostakoviče.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov, Na Dlouhé zdi 178, Český Krumlov, 38101, Český Krumlov
..The Queen Symphony

Termín Od - Do
28.07.2012   (So)   Rezervovat 20:30

Queen

Kühnův dětský sbor
Kühnův smíšený sbor
Symfonický orchestr Českého rozhlasu - rezidenční orchestr festivalu
Tolga Kashif - dirigent

V roce 1974 frontman skupiny Queen Freddie Mercury prohlásil, že je jen na lidech samotných, jak budou dále interpretovat jeho hudební odkaz, čehož využil britský hudební skladatel a dirigent Tolga Kashif a zkomponoval vokálně-symfonickou poctu této legendární rockové kapele, The Queen Symphony. Tato šestivětá skladba je vystavěna na dvanácti melodiích z písní této kapely, jako např. "Bohemian Rhapsody", „Radio Ga Ga“, „Show must go out“, "We Will Rock You", "We Are the Champions" nebo "Who Wants to Live Forever". Kashif tuto skladbu poprvé veřejně provedl s Královským filharmonickým orchestrem v roce 2002 v Royal Festival Hall v Londýně a dočkal se nadšeného přijetí u publika i kritiky a rovněž u zbylých členů kapely Queen. Kromě nominace na cenu Classical Brit Awards se tato velkolepá novoromanticky laděná suita o šesti obrazech těší i dramaturgickému zájmu pořadatelů z celého světa a setrvale se objevuje na programech významných koncertních sálů, operních domů i prestižních festivalů. Interpretace díla samotným autorem slibuje strhující večer v „královském“ rytmu.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Latrán 27, Český Krumlov, Český Krumlov
..Jiří Bárta

Termín Od - Do
02.08.2012   (Čt)   Rezervovat 19:30

Jiří Bárta

Jiří Bárta /violoncello/
J. S. Bach – Suity pro sólové violoncello

Jiří Bárta, přední violoncellista své generace, studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenščikova v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Dráždanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker a dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski, Maxim Šostakovič, je pravidelně zván na přední festivaly a pódia mj. Barcelona, Berlín, Bratislava, Buenos Aires, Edinburgh, Istanbul, Los Angeles, Mnichov, Newport, New York, Paříž, Praha, Salzburg, Tokio, Londýn. Jeho nahrávky u firmy Supraphon byly časopisem Harmonie dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší ve svých kategoriích (Ceny Harmonie 1995, 1999), zahrnují kritiky ceněnou nahrávku všech Bachových violoncellových suit i Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky i oba koncerty Dvořákovy, A Dur (s klavíristou Janem Čechem) a h moll (s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem). Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis Gramophone „Editor´s Choice“, do stejného výběru se dostalo i Bártovo poslední CD s violoncellovými koncerty Bohuslava Martinů, J. Foerstera a Jana Nováka za spolupráce Pražské komorní filharmonie a dirigenta Jakuba Hrůši. Jiří Bárta spolupracoval i s Magdalenou Koženou na jejím albu „Songs“ pro Deutsche Grammophon oceněném Gramophone Award v r. 2004. Pro londýnský Hyperion natočil Jiří Bárta CD s violoncellovými sonátami Ignaaza Moschelese a Franze Hummela, zcela nedávno CD se sonátami Artura Rubinsteina (oboje s klavíristou Hamish Milne). S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“ (Lotos, nominováno na výroční ceny Akademie populární hudby 2007).

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov, Český Krumlov
..Bohuslav Matoušek a Jakub Junek

Termín Od - Do
03.08.2012   (Pá)   Rezervovat 20:30

Bohuslav Matoušek Jakub Junek

Bohuslav Matoušek - housle
Jakub Junek - housle
Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Bohuslav Matoušek je významný představitel současného českého houslového umění, který na sebe upozornil již v dětství četnými vítězstvími v mnoha národních soutěžích. V letech 1967-1972 studoval na pražské Akademii múzických umění ve třídách J. Pekelského a V. Snítila, v roce 1969 se poprvé zúčastnil mistrovských kurzů u A. Grumiauxea v Curychu, jejichž úspěšné absolvování mu vyneslo pozvání i v dalších sedmi letech, tentokrát k N. Milsteinovi. V roce 1970 získal na mezinárodní houslové soutěži T. Vargy v Sionu zvláštní cenu poroty a zároveň švýcarské stipendium, které využil k jednoročnímu studiu u W. Schneiderhana v Lucernu. Významným úspěchem byla 1. cena na mezinárodní houslové soutěži festivalu "Pražské Jaro" v roce 1972. Po ukončení studií se Bohuslav Matoušek soustředil na svou činnost koncertního umělce. V roce 1977 byl pozván jako sólista a koncertní mistr do Japonska k tokijskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, kde provedl pod taktovkou významných světových dirigentů (Celibidache, Masur, Mehta, Bernstein a další) řadu houslových koncertů. Po návratu z Japonska začal v roce 1980 vedle sólistické činnosti působit také jako primárius Stamicova kvarteta, které dovedl za patnáct let činnosti k řadě významných mezinárodních úspěchů a ocenění. Soubor nahrál doma i v zahraničí více než 60 kompaktních disků a získal dvakrát Grand Prix du Disque. Od roku 1995, po odchodu ze Stamicova kvarteta, se Bohuslav Matoušek věnuje především sólistické koncertní činnosti, jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje skladby od raného baroka až po díla současných skladatelů. V komorní hře nadále působí hlavně se svým stálým partnerem pianistou Petrem Adamcem. Je také členem Tria A. Dvořáka.

Mladý houslista Jakub Junek v roce 2009 úspěšně dokončil šestileté studium na Pražské konzervatoři pod vedením Pavla Kudeláska. Po absolutoriu byl přijat na Moskevskou Státní Konzervatoř P. I. Čajkovského do třídy Eduarda Davidoviče Grače (2009-2010). Nyní je studentem renomovaného českého houslisty Bohuslava Matouška na Akademii Múzických Umění v Praze. Absolvoval Hudečkovy kurzy v Luhačovicích, Pro Corda-kurzy komorní hry ve Velké Británii, účastnil se též mistrovských kurzů s profesorem Rubin Academy v Tel Avivu Semionem Yaroshevichem. Třikrát získal plné stipendium na Meadowmount school of Music (Charles Avsharian), účastnil se 20. ročníku mezinárodních hudebních kurzů "Keshet Eilon" v Izraeli (Shlomo Mintz, Eduard D. Grač) a v letošním roce International Summer Academy v Rakousku, Reichenau. Na svém kontě má vítězství v celé řadě soutěží u nás i v zahraničí. Junek již vystupoval s Českým národním symfonickým orchestrem (Libor Pešek, Paul Freeman, Jan Chalupecký, Petr Altrichter), Filharmonií Bohuslava Martinů (Stanislav Vavřínek, Marzena Diakun), komorním orchestrem Barocco Sempre Giovanne a komorním orchestrem „Moscovia“ (E.D.Grač). Z jeho interpretačních úspěchů jmenujme např. koncert v Rudolfinu s Českým národním symfonickým orchestrem a dirigentem Paulem Freemanem v březnu 2007 (debutoval koncertem J. Sibelia), v lednu 2009 se v Rudolfinu představil houslovým koncertem L. van Beethovena (dirigoval Libor Pešek), na Mezinárodním Hudebním Festivalu Prague Proms 2007 ve Smetanově Síni Obecního domu pod taktovkou Libora Peška zahrál Mozartův koncert A dur. V poslední době je Junek také častým sólistou ČNSO při zahraničních turné (Anglie: King’s Lynn, Truro, Harrogate ad.)

Místo konání: Zahrada kooperativy, Latrán, Český Krumlov, Český Krumlov
..Balkánský hudebně-gastronomický večer - Boban i Marković Orkestar, Džezvica

Termín Od - Do
04.08.2012   (So)   Rezervovat 20:30

Boban i Markovič Orkestar

Balkánský večer s hudbou a kulinářskými specialitami regionu

Typickou ukázkou balkánské kultury je žesťový orchestr Boban i Marković Orkestar z jižního Srbska, který je nejvýznamnějším hudebním seskupením regionu. Hudba tohoto třináctičlenného tělesa je silně ovlivněna cikánskou tradicí. Toto těleso získalo celou řadu prestižních ocenění nejen v Srbsku a jeho diskografie je velice vyhledávanou. Za posledních 7 let Boban i Marković Orkestar odehrál s velkým úspěchem na 600 strhujících koncertů po celé Evropě i v zámoří. Známá je rovněž umělecká spolupráce s českou umělkyní Ivou Bittovou a řadou dalších osobností. Džezvica je česko-polská hudební skupina hrající tradiční balkánskou hudbu docela netradičním způsobem. Její žánr by se dal popsat jako balkan-worldmusic, ale i s občasnými prvky jazzu či jiných stylů. Lidové melodie z Makedonie, Bulharska, Srbska, Bosny, Chorvatska, Rumunska či Maďarska, tradiční, iláhie či cikánské písně míchá Džezvica pomocí originálních harmonií, zvuku nástrojů typických pro západní hudbu a nadšení šesti mladých muzikantů.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Latrán 27, Český Krumlov, Český Krumlov
..Panochovo kvarteto

Termín Od - Do
09.08.2012   (Čt)   Rezervovat 19:30

Panochovo kvarteto

Panochovo kvarteto bylo založeno v roce 1968 studenty konzervatoře v Praze. Jejich první velký úspěch se dostavil v roce 1975 na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Praze, kde získali titul laureáta. Soubor vystupuje pravidelně téměř ve všech zemích Evropy a rovněž v zámoří. Od roku 1975 bylo kvarteto 25krát v USA a Kanadě, hrálo též na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku, Izraeli, Mexiku a v řadě dalších zemí. Soubor se zúčastňuje prominentních festivalů, jako je Edinburgh, Salzburg, Praha, Dubrovník, Tel Aviv, Kuhmo, Kusatsu a Mondsee. Kvartetu byla udělena Zlatá medaile v Bordeaux (1976) a Zlatá deska Supraphonu (1982). V roce 1983 jim byla udělena Grand Prix Academie Charlese Crose v Paříži za nahrávku kvartetů Bohuslava Martinů č. 4 a 6. V roce 1995 byla souboru předána cena MIDEM – Cannes Classical Award za nahrávku kvartetu Es – dur a „Cypřiše“ Antonína Dvořáka. V roce 2008 jim byla udělena jubilejní Platinová deska Supraphonu. Soubor klade zvláštní důraz na českou hudbu, především na díla Dvořákova, Smetanova, Martinů a Janáčkova. Rozsáhlý repertoár Panochova kvarteta obsahuje mnoho děl vídeňských klasiků, zvláště Josepha Haydna. Stejně tak koncertní programy často obsahují velká romantická díla, jako Schubert a Mendelssohn. Soubor nahrál řadu snímků pro firmu Supraphon. V minulých letech nahráli celé komorní dílo A. Dvořáka a Z. Fibicha. Panochovo kvarteto se již připojilo k řadě mezinárodně uznávaných kvartetních souborů, které vycházejí z české kvartetní tradice, založené Českým kvartetem a pokračující Smetanovým, Janáčkovým a Vlachovým kvartetem, jejich skvělými předchůdci.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov, Český Krumlov
..Musica Florea

Termín Od - Do
10.08.2012   (Pá)   Rezervovat 19:30

Musica Florea

Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků tvoří nezbytný základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální skladby symfonické, operní a oratorní od počátků baroka po 20. století. Soubor hostuje na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly (např. Magdaléna Kožená, Phillipe Jaroussky, Nancy Argenta, Veronique Gens, Paul Badura – Skoda, Susanne Rydén, Orlando Consort, Les Pages et les Chantres du Centre de Musique Baroque de Versailles, Le Poeme Harmonique, Boni Pueri). Obdržel řadu prestižních ocenění (např. nejvyšší ohodnocení francouzského časopisu Diapason za nahrávku díla J. D. Zelenky Missa Sanctissimae Trinitatis, Studio Matouš 1994; „Zlatá Harmonie 1997“ za nejlepší domácí nahrávku roku – Bachovy árie s M. Koženou, Polygram 1997; Cannes Classical Award - MIDEM 2003 za nahrávku korunovační opery Sub olea pacis et palma virtutis J. D. Zelenky, Supraphon 2001). V roce 2009 obdržel soubor diplom za nejlepší interpretaci děl J. S. Bacha na festivalu v chorvatském Varaždinu. Od roku 2002 pořádá Musica Florea vlastní koncertní řady s důrazem na prezentaci nově objevených děl i skladeb, které si zasluhují návrat k interpretační původnosti.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov, Český Krumlov
..Otto Sauter & Ten of the Best & Friends – Deset z nejlepších trumpetistů světa

Termín Od - Do
11.08.2012   (So)   Rezervovat 20:30

Otto Sauter a 10 nejlepších trumpetistů světa

Otto Sauter, Ulrika Danielsson, Wolfgang Navratil, Marek Zvolánek, Bob Lanese, Adam Rapa, Aneel Soomary, Frank Greene, Franz Wagnermeyer, Alfred Gaal - trubky

Michael Weiss - klavír
Bodo Klingelhöfer - kontrabas
Robert Walla - bicí
Mike Lindup - klávesy
Markus Wienstroer - kytara
Pablo Escayola - perkuse

V roce 1991 přední světový hráč na piccolo flétnu Otto Sauter založil ansámbl "Deset z nejlepších", v němž sdružil deset nejlepších trumpetistů světa včetně vedoucích trumpetových skupin takových těles, jako je orchestr Vídeňské státní opery, orchestr salcburského Mozartea, orchestr Královské opery ve Stockholmu nebo Götenburští symfonikové a současně i renomované sólové hráče působící v Evropě i Americe. Od roku 2008 vystupuje ansámbl deseti trumpetistů za doprovodu klavíru, kontrabasu, bicích nástrojů, kláves, kytary a perkusí společně s dalšími proslulými hvězdami jako jsou kytarista Dominic Miller a perkusionista Rhani Krija, kteří působí u Stinga, klávesista Level 42 Mike Lindup a další. Programovým záměrem ansámblu je nabídnout publiku vybrané cross-overy a neobyčejné aranže klasické hudby, jazzu a popu. Pro ansámbl pracují přední aranžéři z celého světa a díky jejich uvědomělé práci nezní skladby v podání této neobyčejné skupiny pouze jako fanfáry, ale jako když hraje celý orchestr. Skupina spolupracuje s osobnostmi, které stojí za úspěšnými díly, s nimiž se proslavily hollywoodské hvězdy Barbra Streisand, Frank Sinatra, Neil Diamond, The Commodores, Prince nebo v Německu Peter Helzbolzheimer, Udo Jürgens a jeho Pepe Lienhard Band.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Latrán 27, Český Krumlov, Český Krumlov
..Roman Patočka a Praga Camerata

Termín Od - Do
16.08.2012   (Čt)   Rezervovat 19:30

Roman Patočka Praga Camerata, MHF 2008, Český Krumlov, Maškarní sál

Roman Patočka - housle
Praga Camerata

Roman Patočka patří mezi výjimečné osobnosti nastupující generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění prohluboval dále své zkušenosti na hudebních institucích v zahraničí. Nejprve v Utrechtu a dále v Lübecku u Shmuela Ashkenasiho. V únoru 2009 dokončil mistrovský diplom u Stefana Picarda na Musikhochschule “Hanns Eisler“ v Berlíně. Mimo tato studia se zúčastnil mnoha mistrovských kurzů s předními interprety současnosti a je vítězem a laureátem na Soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších. Roman Patočka vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí, spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Martinem Lebelem a Georgem Fritzschem. Pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase provedl Janáčkovo Putování dušičky se Státní filharmonií Brno a spolupracoval s Komorním orchestrem Berg na světové premiéře České Rapsodie pro housle a orchestr Bohuslava Martinů. V sezóně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého Symfonického Orchestru Berlín. Jako komorní hráč spolupracuje Roman Patočka se špičkovými českými i zahraničními interprety: Jiřím Bártou, Igorem Ardaševem, Radkem Baborákem, Martinem Kasíkem, Roberto Giordanem, Jennifer Frautschi a Daishinem Kashimoto. Reprezentoval Českou republiku na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Vystoupil rovněž na řadě zahraničních festivalů. Natočil několik snímků pro Český rozhlas, BBC Radio 3, ORF, Radio 4 Netherlands, Rumunský rozhlas a japonskou televizi NHK.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov, Český Krumlov
..MozART Group

Termín Od - Do
17.08.2012   (Pá)   Rezervovat 19:30

MozArtGroup

MozART Group je fenomenální polský soubor, který posouvá hranice komorní klasické hudby k dokonale zinscenované recesistické show. Základem je brilantní hráčská technika, ovládání širokého repertoáru od klasiky až po rockové hity a nesporný herecký talent protagonistů. Hlavním atributem souboru je pojetí koncertu jako komplexního uměleckého projektu. Na základě technicky vytříbené interpretace, která těleso řadí mezi světovou špičku, je vystavěna téměř kabaretní podívaná, která vnáší do představení fascinující momenty nejrůznějších bravurností plné inteligentního humoru a nenechá diváka na pochybách, že je svědkem dokonalé hudební zábavy aniž by musel slevit z náročnosti návštěvníka klasického koncertu. Na druhou stranu tímto pojetím otevírají širokou bránu i všem laikům, kteří dodnes měli z koncertu klasické hudby obavu. Těleso ročně odehraje na 200 koncertů po celém světě. Svého koncertního DVD prodali celosvětově více jak 70.000 kusů a spolupracují i s takovými osobnostmi jako je například Bobby McFerrin aj.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Český Krumlov, Na Dlouhé zdi 178, Český Krumlov, 38101, Český Krumlov
..Kanadští tenoři - slavnostní závěrečný koncert

Termín Od - Do
18.08.2012   (So)   Rezervovat 20:30

Kanadští tenoři

Kanadští tenoři: Victor Micallef, Clifton Murray, Remigio Pereira, Fraser Walters
„Pražská komorní filharmonie“
Dirigent: Leoš Svárovský

Kanadští tenoři jsou vzrušující směsicí klasiky a soudobého popu a svou neotřelostí si získávají publikum bez rozdílu věku po celém světě. Jedná se o čtyři talentované a charismatické zpěváky obdarované silnými hlasy, ovládající různé pěvecké styly, kteří za sebou mají i sólové kariéry mezinárodních rozměrů. Miliony posluchačů po celém světě již podlehly jejich krásným hlasům, úžasnému smyslu pro humor i snadno zapamatovatelným melodiím. Pochvalné kritiky i ovace vstoje si tato čtveřice vysloužila od Tel Avivu až po New York a spolupracovala s řadou dalších hvězd, jako například Andrea Bocelli, David Foster, Sheryl Crow, Neil Young, Celine Dion nebo Paul McCartney. Na svém kontě má tato „vokální senzace“ platinové desky vydávané po celém světě a řadu mezinárodních ocenění. Jejich repertoár zahrnuje anglické, francouzské, ale i španělské a italské melodie. Kanadští tenoři vystupovali například v show Oprah Winfreyové, na zahájení olympiády a dalších mezinárodních sportovních událostech, ale i na koncertech pro Baracka Obamu, George W. Bushe, Tonyho Blaira, královnu Alžbětu II., Shimona Perese a další. Toto vokální seskupení je spjato také s řadou charitativních projektů zaměřených zejména na děti.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Latrán 27, Český Krumlov, Český Krumlov
..Komedianti s José Curou (repríza)

Termín Od - Do
24.08.2012 - 26.08.2012   (Pá-Ne)   Rezervovat 21:00

José Cura Komedianti s José Curou (repríza)

Repríza opery Komedianti Ruggiera Leoncavalla nastudované v koprodukci s Jihočeským divadlem v roce 2011.

V hlavní roli Cania se opět představí argentinský tenorista José Cura.

Komedianti vyprávějí „pravdivý“ příběh herecké skupiny, která přijíždí na italský venkov sehrát divadelní představení. Vztahy mezi jejími členy ovládají především milostné vášně - vražedná žárlivost přivede principála komediantů Cania až k dvojnásobné vraždě. Přitažlivost této opery, vedle melodického bohatství a slavných árií (Směj se, paňáco!), spočívá hlavně v tom, že děj komedie, kterou herci předvádějí vesničanům, postupně stírá hranice mezi jevištěm a opravdovým životem. Velké lidské tragédie se odehrávají ve skutečnosti nejenom na divadelních prknech…