Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2010

HISTORICKÁ REKONSTRUKCE OPERNÍHO PŘEDSTAVENÍ "DOVE È AMORE È GELOSIA"

DOVE È AMORE È GELOSIA

nám. Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum

Telefon: +420 380 704 621

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2010


Nabízené služby:

  • Rezervace vstupenek, objednávky
  • On-line rezervace vstupenek

Další informace:


Ve spolupráci s Nadací barokního divadla a Správou hradu a zámku Český Krumlov připravujeme výjimečné představení, které by představilo tuto unikátní památku.

Díky dochovaným historickým svědectvím v archivech se můžeme pokusit o rekonstrukci této výjimečné události, jejímž vrcholem bylo provedení operního představení. Giuseppe Scarlatti dostal od J. A. Schwarzenberga objednávku zkomponovat pro slavnosti v roce 1768 komickou operu. Jednalo se o slavnostní představení u příležitosti svatební návštěvy jeho syna Jana Schwarzenberga dne 24. července roku 1768. Operu dirigoval sám Giuseppe Scarlatti.DOVE È AMORE È GELOSIA /Kde je láska, je i žárlivost/

Termín Od - Do
11.09.2010   (So)   Rezervovat 19:00

DOVE È AMORE È GELOSIA

Komická opera buffa
Pro čtyři hlasy

Typ nabídky: pro jednotlivce i skupiny
O opeře


DOVE È AMORE È GELOSIA

O celém průběhu slavností a provedení opery se dochovaly historické dokumenty, které popisují zahájení slavností příjezdem kočárů, doprovázených hudbou na dva lesní rohy, dva fagoty a čtyři hoboje.

O průběhu krumlovských slavností píše „Wiener-Diarium“ dne 24. srpna 1768 pod
„Politickými novinkami“ - „Dne 24. července v poledne byla velká tabule pro 72 hostí, večer byla produkována nová italská opera od skladatele pana Scarlattiho, které se dostalo neobyčejné chvály, protože byla obzvláště vynalézavá.“

Prager Postzeitung popisuje 3. září 1768, že: „24. července večer byla provedena zpěvohra. Jedná o „Intermezzo giocoso“ Giuseppe Scarlattiho „Dove è amore è gelosia“ které, jak vyplývá z obdržených věnovacích exemplářů originální partitury v Krumlově a Vídni, byla komponována „na příkaz Jeho Výsosti knížete Schwarzenberga“.
Skladatel " GIUSEPPE SCARLATTI "


DOVE È AMORE È GELOSIA

Neapol, 1718 – Vídeň 1777

Italský skladatel, synovec Domenica Scarlattiho. Od roku 1739 žil v Římě, poté ve Florencii a do roku 1744 v Lucca. Se svojí ženou Barbarou, operní zpěvačkou, žil krátce ve Vídni roku 1748, ale zanedlouho se vrátil zpět do Itálie - roku 1752 se v Benátkách hrály jeho dvě opery.

Pobýval i krátce ve Španělsku a v Neapoli, ale potom žil především v Benátkách a ve Vídni. Zde působil jako hudební skladatel pro baletní představení divadla Kärntnertortheater.

V polovině roku 1760 ho cesty zavedly do Španělska a později pracoval ve Vídni pro rodinu Schwarzenbergrů. Byl učitelem hudby členů rodiny princezny Marie Teresie a Marie Arnoštky a později i kněžny Marie Eleonory ze Schwarzenbergu.

Složil více než 30 oper, které byly hrány v mnoha italských městech a ve Vídni. Je oceňován jeho přirozený dar pro melodiku, jeho vynikající zvládnutí žánru komické opery a jeho všeobecně okouzlující hudební styl.
Nastudování a provedení operního představení


Režisér - Ondřej Havelka

Režijní nastudování připravuje Ondřej Havelka, jehož dosavadní realizované operní projekty a zkušenosti jsou zárukou výrazného pojetí s respektováním všech historických aspektů barokního divadla.

Hudebního nastudování se ujal Vojtěch Spurný, který vystudoval na AMU (operní režie, dirigování, cembalo) a na Vysoké škole v Utrechtu (cembalo a provozovací praxe staré hudby).

Pro tento projekt v Barokním divadle jsme vytvořili orchestr s prozatímním pracovním názvem „Schwarzenberský dvorní orchestr“.

Sólových partů se ujmou sólisté Národního divadla Kateřina Kněžíková, Pavla Vykopalová,
Jaroslav Březina a Jozef Brindzák.