Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2008

Benefiční koncert - Irma Kliauzaite, klavírní recitál

Logo - Rotary-Club Pozvánka na benefiční koncert Irmy Kliauzaite, Český Krumlov, 2008, Grafika: Srb

Horní 154
38101 Český Krumlov
Kontakt: Rotary-Club Český Krumlov

Telefon: +420 380 772 100

E-mail: rcceskykrumlov@rotary.cz

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2008


Nabízené služby:

  • Rezervace vstupenek, objednávky


Další informace:Benefiční koncert - Irma Kliauzaite, klavírní recitál

Termín Od - Do
29.08.2008   (Pá) 19:00

Benefiční koncert, sólový recitál úspěšné salcburské pianistky Irmy Kliauzaite.

Litevská pianistka Irma KLIAUZAITE je mimo jiné absolutní vítězkou mezinárodní soutěže W. A. Mozarta v Salcburku (1999).
Působí jako členka salcburského Orchestru Mozarteum. Má zasebou sólové večery, koncerty komorní hudby a vystoupení s orchestry v mnoha zemích světa. Vyniká citem pro jasný, plný zvuk nástroje a lyricky hravé hudební harmonie.

Na programu budou díla W.A.Mozarta, L.van Beethovena, F. Chopina a dalších.

Celkový výtěžek z koncertu bude vynaložen na prospěšné aktivity Rotary-Klubu Český Krumlov.
Irma Kliauzaite - Klavíristka - Životopis


Irma Kliauzaite

" … Nejsmělejší očekávání byla překonána. […] Brilancí čistoty, okouzlující technikou perličkových kaskád, decentní zpěvností a ohromující hudební přirozeností si rychle získala srdce posluchačů …"

Hans-Jürgen Thier, Thüringische Landeszeitung, 23.11.1999

Pianistka se narodila v Litvě, kde se od šesti let začala věnovat hře na klavír. V litevské metropoli Vilnius absolvovala elitní Umělecké gymnázium M. K. Čiurlionise. Na soutěži mladých klavíristů Litvy vyhrála již ve dvanácti letech 1. cenu.

Jednu z cen získala jako nejmladší účastnice soutěže v moldavském Kišiněvu v roce 1989. O rok později na soutěži komorní hudby Litvy vyhrála 1. cenu.
V roce 1990 začala Irma Kliauzaite studovat klavír na Litevské akademii muzických umění. Ve studiu hry na klavír pokračovala od roku 1993 na Univerzitě Mozarteum v rakouském Salcburku. Za svou účast na Mezinárodní soutěži M. K. Čiurlionise ve Vilniusu získala pianistka v roce 1991 cenu soutěže. V rámci této Mezinárodní soutěže jí byla propůjčena také zvláštní cena za interpretaci skladeb M. K. Čiurlionise.
Koncertní obor Klavír u prof. Petera Langa a obor Komorní hudba u prof. Alexe Lubimova absolvovala Irma Kliauzaite na Univerzitě Mozarteum Salcburk s vyznamenáními. Za obě studia jí byla udělena čestná vyznamenání rakouského Spolkového ministerstva školství, vědy a kultury.

Irma Kliauzaite byla účastnicí četných mistrovských kurzů, které kromě jiných vedli Lazar Berman, Dimitri Bashkirov, Germaine Mounier, Aldona Dvarionaite, Lew Wlasenko a Barbara Hesse-Bukovska.

V rámci festivalu Salzburger Mozartwochen (Mozartovy salcburské týdny) debutovala Irma Kliauzaite v roce 1996.
Na 7. mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Salcburku v roce 1999 byla Irma Kliauzaite vyhlášena absolutní vítězkou. Svůj koncert přednesla jako vítězka také v rámci festivalu Salzburger Mozartwochen, za který obdržela vynikající kritiky. Zároveň jí byla propůjčena cena Madame Fukuda a byla pozvána na koncertní turné do Japonska. Další pozvání vedlo umělkyni do Výmaru, kde vystoupila v rámci koncertu Vysoké školy Franze Lista u příležitosti slavnostního otevření Nové výmarské haly. Koncert pro klavír a orchester W. A. Mozarta in G-Dur, KV 453, zazněl v jejím provedení také na Univerzitě Mozarteum v Salcburku.

Klavíristka byla vyznamenána cenou Bösendorf (Vídeň) a medailí Bernarda Paumgartnera (Mezinárodní nadace Mozarteum Salcburk). V roce 2001 obdržela Irma Kliauzaite za své hudební úspěchy děkovnou listinu prezidenta litevského státu.

Ve své vlasti vystupovala Irma Kliauzaite často jako sólistka s Litevským komorním orchestrem a s Národním symfonickým orchestrem. Jako sólistka koncertovala společně se Symfonickým orchestrem Univerzity Mozarteum, s Evropským C.H.A.I.N. orchestrem, s Orchestrem A. Brucknera Linz, s Orchestrem Mozarteum Salcburk, s Komorní filharmonií Salcburk a s Dvořákovým symfonickým orchestrem. Spolupracovala s dirigenty jako George Alexander Albrecht, Dennis Russell Davies, Yoon-Kuk Lee, Saulius Sondeckis, Juozas Domarkas, Hubert Soudant nebo Jorge Uliate.

Irma Kliauzaite vystupuje v rámci četných hudebních festivalů, jako jsou např. Evropské hudební léto Berlin, Pianoforte Míšeň, Festival Hall v Tyrolsku, Festival de Ushuaina v Argentině, Festival de Piano Bringnoles v Provance, Festival W. A. Mozarta Milano, Festival současné hudby „Gaida“ ve Vilniusu, Festival W. A. Mozarta ve Vilniusu, Květnový festival v Rellingenu, Festivalové hry Mecklenburg-Vorpommern, Festival Thomase Manna v Litvě, Mezinárodní festivalové dny na zámku Berleburg, Salcburské kulturní dny, Hudební festival Schwarzwald nebo Mozartovy dny v Bratislavě.

Irma Kliauzaite se velmi intenzivně věnuje také komorní hudbě. Jedinečnou hudební atmosféru vytvořila při společných vystoupeních s hudebními tělesy jakou jsou Salzburger Solisten (Salcburští sólisté), Jerusalem String Trio a Twins Quartett. Svůj neobyčejně široký repertoár pro housle a klavír interpretuje Irma Kliauzaite společně s houslisty jako jsou Luz Leskowitz, Inga Armonaite, Martin Murmelter nebo Christiane-Maria Höller.

Vedle klasických skladeb se umělkyně věnuje také tvorbě současných skladatelů a interpretuje první provedení jejich děl.

Irma Kliauzaite často vystupuje v Rakousku, své druhé domovině. Její sólové večery, koncerty komorní hudby a vystoupení s orchestrem jí zavedly ale také do Japonska, Německa, Itálie, Ruska, Francie, Argentiny, Španělska, Rumunska, na Slovensko, do Holandska a samozřejmě také do její litevské vlasti.

Hudba Irmy Kliauzaite byla zaznamenána na četných rozhlasových a televizních nahrávkách, které dokládají její vysokou uměleckou úroveň, která je charakteristická díky jejímu velkému lyrickému talentu. Při jejích interpretacích Mozarta, Chopina a Brahmse plně důvěřuje svému nadání pro jasný, plný zvuk instrumentu a využívá nuancí klavíru v prvé řadě pro dokonalé harmonické bytí hudby. Dramatické forte plně září a hudbu nepřetěžuje, nýbrž jí oprošťuje zcela od klamné ostrosti či vynucené dynamiky.

Vedle bohatého koncertního života se Irma Kliauzaite věnuje pedagogické činnosti na Univerzitě Mozarteum v Salcburku. V rámci různých mistrovských kurzů a hudebních akademií působí také jako korepetitorka.

Irma Kliauzaite žije v Salcburku.
Rotary club Český Krumlov