Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2008

JEDEN SVĚT - 10. ročník mezinárodního filmového festivalu o lidských právech

38101 Český Krumlov
Kontakt: Bára Duchoňová, Bára Hudečková

Telefon: +420 731 627 887
Mobil: +420 721 158 591

E-mail: MMjedensvet@email.cz
WWW: www.jedensvet.cz

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2008


Datum konání: 9. - 12. 4. 2008

V současnosti je Jeden svět jedním z nejvýznamnějších festivalů věnovaných problematice lidských práv v Evropě a patří mezi zakládající členy Asociace lidskoprávních festivalů, která sdružuje 17 festivalů z celého světa.

Festival Jeden svět 2008 v Českém Krumlově se koná za podpory města Český Krumlov a Jihočeského kraje, který jej zařadil mezi „Zvlášť významné akce v roce 2008“.

Záštita: hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník a starosta města Český Krumlov Ing. Luboš Jedlička.Mezinárodní filmový festivalu o lidských právech - Jeden svět


10. ročník mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět

Konáno pod záštitou Václava Havla, ministra kultury Václava Jehličky a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Desátý ročník festivalu je věnován Aun Schan Su Ťij, nositelce Nobelovy ceny míru, a lidem v Barmě, které utlačuje brutální vojenský režim.

Během devíti let své existence se festival Jeden svět, organizovaný společností Člověk v tísni, vyvinul v největší lidskoprávní filmový festival v Evropě a stal se jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky. V roce 2007 Jeden svět získal Čestné uznání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům.

Desátý, jubilejní ročník festivalu Jeden svět se bude konat v Praze od 5. do 13. března 2008, v průběhu března a dubna se uskuteční ve 28 dalších městech po celé České republice. Ve všech těchto městech se regionální festivaly Jednoho světa konají pod záštitou hejtmanů, primátorů a starostů a ve spolupráci s místními nevládními organizacemi.

Festival je tradičně podporován Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hlavního města Prahy. Jeden svět se těší také dlouholeté podpoře Plzeňského prazdroje, MEDIA Programu Evropské komise, Česko-německého fondu budoucnosti a Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie. Festival je také podpořen grantem z Trustu pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě.

Více informací najdete v tiskové zprávě, kterou si můžete stáhnout zde.


Kontakt:

Filip Šebek, tiskový mluvčí

MFF Jeden svět
One World International Film Festival
People in Need / Člověk v tísni
Sokolska 18
120 00 Prague 2, Czech Republic

Tel: +420 226 200 420
Fax: +420 226 200 401
filip.sebek@oneworld.cz
Svaté město uvádí / Izrael / 2006 / 82 min.

Termín Od - Do
09.04.2008   (St) 17:30 - 19:00

V létě 2006 se měl stát Jeruzalém poprvé v historii hostitelem festivalu World Pride, s plánovaným vyvrcholením v podobě gay pride parade – tradičního pochodu za práva gayů a leseb. Připravovaný festival se však setkal s enormním odporem představitelů židovské, muslimské i křesťanské náboženské komunity. Především ultraortodoxní Židé neváhali použít veškerých prostředků, včetně zastrašování a hrozeb fyzickou likvidací, aby plánované akci zabránili. Jejich nesmiřitelný odpor rozpoutal v ulicích Jeruzaléma ve dnech předcházejících plánovanému pochodu vlnu násilí. Dokumentární film Svaté město uvádí ukazuje odhodlání a statečnost pořadatelů pochodu z organizace Open House. Pro ty se v narůstající homofobní atmosféře a tváří v tvář výhrůžkám a násilí stalo uskutečnění pochodu mnohem podstatnější záležitostí než pouze vyjádřením svobodného názoru. Režisér Nitzan Gilady přináší unikátní pohled na přípravu festivalu oslavující toleranci v prostředí konzervativní společnosti, která nepřipouští žádnou diskusi na téma menšin s odlišnou sexuální orientací.
Žirafa v nesnázích / Belgie, Francie / 2007 / 12 min.

Termín Od - Do
09.04.2008   (St) 20:00 - 20:15

Jednoho dne Žirafa zjistila, že jí místní samovládce odpojil vodu. Jakmile se postavila proti jeho nespravedlivému
činu, byla vyhoštěna ze své domoviny. Přijetí v nové zemi nebylo jednoduché. Po nekonečném čekání na podání žádosti o azyl ji v novém podnájmu přivítaly podezřívavé pohledy nevrlé majitelky domu. A když jí druhý den pro její cizí původ odmítali v jedné práci za druhou, začala propadat zoufalství. Až když poznala přátelského psího zahradníka a v nové práci využila svůj dlouhý krk, zasvitlo jí na lepší časy. Ke šťastnému životu v nové zemi je však zapotřebí kladné vyřízení žádosti o azyl… Hravý animovaný snímek režisérky Pascale Hecquetové s řadou vtipných momentů výstižně ukazuje typické překážky, se kterými se musí v nové zemi vypořádat téměř každý imigrant, Žirafu nevyjímaje.
V Barkingu jsou všichni bílí / Velká Británie / 2007 / 73 min.

Termín Od - Do
09.04.2008   (St) 20:15

V BARKINGU JSOU VŠICHNI BÍLÍ / All White In Barking / Velká Británie / 2007 / 73 min.
Obyvatelé londýnského předměstí Barking se obtížně smiřují s desetitisícovým přílivem přistěhovalců z celého světa. Starousedlíci Susan a Jeff ani nezdraví své nigerijské sousedy, protože „nejsou jako oni“. Dave se stal aktivistou Britské nacionalistické strany za bělošský Barking, třebaže obě jeho dcery si našly vztah právě k mužům, proti nimž on brojí. Naopak židovský majitel butiku Monty, který kdysi přežil holocaust, udržuje zvláštní vztah s černou ošetřovatelkou Betty. Dokument V Barkingu jsou všichni bílí řibližuje s nečekaným humorem postoje starousedlíků vůči novým, kulturně odlišným sousedům. Autor Marc Isaacs ovšem nikoho neodsuzuje, spíše se snaží porozumět logice překotně se proměňující komunity a někdy až grotesknímu překonávání psychických bariér mezi kulturami. Obyvatele přitom chytá za slova, aby bezděčně odhalil jejich xenofobní postoje, vznikající
z neznalosti či z pocitu ohrožení.
Shit and Chicks / Nizozemí / 2006 / 10 min.

Termín Od - Do
10.04.2008   (Čt) 17:30 - 17:40

SHIT AND CHICKS / Nizozemí / 2006 / 10 min.
Hlavní postavou filmu je 64letý pan Rogation z jihozápadní Ghany. Celý život byl vojákem u námořnictva a do své rodné vesnice se vrátil až jako důchodce. Nikdy ale nezapomněl na jedinečný způsob krmení kuřat, který mu kdysi ukázal otec a jenž se v jeho rodině předává po dlouhé generace. Základem je kravský trus, který se napěchuje do
malého barelu, pořádně zalije vodou a zahrabe poblíž určeného stromu. Snímek odkrývá další tajemství této starodávné techniky, díky které pan Rogation nemusí kupovat svým kuřatům drahé krmení. Filmový debut Holanďana Keese van der Geesta plynoucí poklidným tempem se bez dialogů či komentáře zcela koncentruje na ukázku Rogationovy důmyslné a zcela přírodní chovatelské metody.
Cesta za světlem / USA / 2007 / 82 min.

Termín Od - Do
10.04.2008   (Čt) 17:40

CESTA ZA SVĚTLEM / Into the Light / USA / 2007 / 82 min.
V Africe umírá podle statistik denně 6500 tisíce lidí na AIDS. Tanzanie je jednou z nejpostiženějších zemí světa, HIV pozitivní je každý třicátý člověk. Místní socioložka Mama Liymoová pátrá spolu s režisérem Petrem Glenem po příčinách, proč se v Tanzanii navzdory intenzivní informační kampani nedaří lavinovité šíření viru HIV zastavit. Při rozhovorech s vesničany, žijícími mnohdy daleko z dosahu dostupné lékařské péče, vyjdou najevo hluboce
zakořeněné předsudky a tradice, které pandemii viru velmi napomáhají. V řadě oblastí například stále přetrvává polygamie a nejen to - součástí dobrého vychování je při oslavách a větších sešlostech dát své manželky mužským hostům k dispozici. Ve snímku vystupuje několik lidí, jimž AIDS tvrdě zasáhl do života, nejen dospělých, ale i dětí. Navzdory neradostným statistikám však autoři snímku věří, že i Tanzanie najde svou cestu zpět na světlo.
Kongo: hluboké ticho / USA, Kongo / 2007 / 77 min.

Termín Od - Do
10.04.2008   (Čt) 20:00

KONGO: HLUBOKÉ TICHO / The Greatest Silence: Rape in the Congo / USA, Kongo / 2007 / 77 min.
Občanská válka v Konžské demokratické republice je jedním z nejvleklejších a nejzapomenutějších světových konfliktů. Přestože na dodržování míru po letech válek dohlížejí tisíce vojáků OSN, především na východě země se stále bojuje. Oběťmi vleklých bojů jsou také statisíce dívek a žen, které jsou masivně a velmi brutálními způsoby znásilňovány. Kromě častých zdravotních problémů trpí znásilněné ženy mnohdy i vyloučením z vlastních rodin a
zavržením okolím. Konflikt za sebou nechává také celou generaci sirotků počatých násilím. Sugestivní snímek americké dokumentaristky Lisy F. Jacksonové přináší znepokojivá svědectví o životech a utrpení znásilněných žen ve válkou zbídačené zemi. Autorka pátrá po příčinách současného jevu, kdy znásilnění není pouhým násilným
aktem a výrazem chtíče vojáků, ale stává se systémovým prostředkem k porážce a ponížení nepřítele. Snímek
obsahuje autentické výpovědi nejen obětí znásilnění, ale i jejich pachatelů. Citlivost režisérčina přístupu k postavám
filmu umocňuje skutečnost, že byla kdysi sama brutálně znásilněna.
Poprvé / Polsko / 2007 / 20 min.

Termín Od - Do
11.04.2008   (Pá) 17:30 - 17:50

POPRVÉ / First Day / Polsko / 2007 / 20 min. 11.4. – 17:30
Kultivovaně komponované podobenství Poprvé ukazuje odlehlou sibiřskou osadu, kde se čas jako by zastavil. Muži připravují sítě na rybolov, ženy vaří v tradičních jurtách a skupinka dětí se bezstarostně baví nejrůznějšími hrami.
Z poklidné idyly je náhle vytrhne příjezd lodi se školní inspektorkou, která i v této pustině hledá děti školou povinné.
A tak jsou malí Igor, Artur, Inesa a další naloženi na loď, poté do vrtulníku a po celodenní cestě přistávají v městečku Aksarca. První slzy roní v místním internátě, další jim stékají po tvářích ve třídě, kde jim učitelka ukazuje obrázky Kremlu, místa, „…kde pracuje Vladimir Putin, aby učinil Rusko mocnější a krásnější zemí“. Malá Inesa si místo poslouchání výkladu o krásách Moskvy maluje obrázek s jurtou, uslzený Igor neustále kouká z okna. Oba tuší, že doba dětství jim definitivně skončila, navíc tak daleko od důvěrně známého prostředí Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů IDFA.
Jihad TV / Velká Británie / 2006 / 46 min.

Termín Od - Do
11.04.2008   (Pá) 17:50 - 19:00

JIHAD TV / Velká Británie / 2006 / 46 min.
Pro současný terorismus je stejně jako plastické trhaviny důležitá propaganda. Bezprecedentní mediální zbraní al-Káidy jsou záběry úspěšných útoků radikálních islámských bojovníků.
Na internet jsou umisťovány téměř denně:
smějící se sebevražední atentátníci před akcí či známé bestiální popravy unesených. Ne náhodou se pro takové materiály vžil název Jihad TV, neboť mají u mladých muslimů vzbuzovat vzrušení z boje i touhu přidat se k teroristům. Nic ale není tak jednoduché. Protiamerickou i protižidovskou nenávist šíří na Blízkém východě také krvavé videohry Hizballáhu nebo dětské pořady syrské televize. Investigativní reportáž britského televizního kanálu Channel 4 natočil Paul Eedle, jenž se zabývá islámskými radikálními skupinami od 80. let. Snaží se dopátrat, jaký vliv může mít taková propaganda na muslimskou mládež v arabském světě, ale i v samotné Británii. Jeho závěry nejsou až tak pesimistické, byť množství záběrů „televize nenávisti" značně stoupá.
Občan Havel / Česká republika / 2007 / 150 min.

Termín Od - Do
11.04.2008   (Pá) 20:00

OBČAN HAVEL / Citizen Havel / Česká republika / 2007 / 150 min.
Film Občan Havel s podtitulem Scény z prezidentské kuchyně nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Film jej zachycuje v nejrůznějších situacích - při politických jednáních i ve chvílích, v jakých ho média běžně neprezentují, například když se dokáže rozčílit a nadávat na špatně ušité košile.
Stejně jako v jeho životě hrají i ve snímku důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale například i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel
Koutecký sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího
filmového projektu se Koutecký bohužel nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal
režisér Miroslav Janek. Festival Jeden svět uvádí ve světové premiéře rozšířenou režisérskou verzi filmu. Diváci v ní uvidí řadu scén, které se do dvouhodinového filmu putujícího po českých kinech nevešly.
Obchodník s čajem / Velká Británie / 2006 / 38 min.

Termín Od - Do
12.04.2008   (So) 16:00

OBCHODNÍK S ČAJEM / Tea Boy of Gaza / Velká Británie / 2006 / 38 min.
Dvanáctiletý Mahmoud prodává čaj. Každý den se musí tajně vplížit do nemocnice v pásmu Gazy, aby rodině pomohl s obživou. Ale obchody jdou den ode dne hůře. Po předloňském vítězství hnutí Hamás v palestinských volbách zastavilo mezinárodní společenství finanční pomoc v hodnotě miliardy dolarů. Šest měsíců poté chybějí palestinské samosprávě peníze a původně třicetiprocentní nezaměstnanost závratně roste. Nemocnici se pokoušejí
ovládnout ozbrojenci, zatímco státní zaměstnanci, mezi nimi i lékaři a ošetřovatelé, nedostávají už šest měsíců plat.
Zdařilý středometrážní film Obchodník s čajem The Tea Boy of Gaza, natočený před nedávným opětovným
obsazením pásma Gazy izraelskou armádou, je příkladem publicistického formátu BBC World. Přibližuje autentickou atmosféru ohniska blízkovýchodního konfliktu a ukazuje jeho naléhavou politickou, ale i lidskou tvář. Zatímco stoupenci Hamásu stále věří, že právě toto hnutí jim zajistí zlepšení katastrofické situace i nápravu křivd, a jsou připraveni trpět, jiní, jako chirurg Jomma Al Saqqa, o prospěšnosti této vlády pochybují. A malý Mahmoud?
Politiku nenávidí – snaží se jen přežít a prodat nějaký čaj.
Pracující máma / Izrael, Bolívie, USA / 2006 / 78 min.

Termín Od - Do
12.04.2008   (So) 16:50

PRACUJÍCÍ MÁMA / Working Mom / Izrael, Bolívie, USA / 2006 / 78 min. 12.4. – 16:00
Poutavý snímek sleduje osud ženy, která se pokusila zajistit svou chudou rodinu. Ztratila při tom ovšem mnohem více, než předpokládala. V roce 1990 zanechala Marisa Villozialová svého tříletého syna a o rok mladší dcerku na výchovu u svých rodičů a odešla z Bolívie, aby si za mořem našla práci. Dostala se až do Izraele, kde patnáct let do úmoru pracovala jako uklízečka. Vydělané peníze posílala domů ve víře, že se jí takto podaří vybudovat pro
rodinu dům a dětem zajistit lepší život. Dospívání dětí ale mohla sledovat jen na fotografiích a jediný kontakt s rodinou udržovala pravidelnými telefonáty. Když se v roce 2005 vrátila zpět, zjistila, že ji místo vysněného domu
čeká jen nedostavěná ruina a že se svým dětem naprosto odcizila. Působivé jsou ve snímku intimními záběry
mlčících tváří: při setkání na letišti i v momentě zklamání z nemožnosti navázat vzájemný kontakt. Drama ze
skutečného života, které upozorňuje na témata, jako je chudoba a odcizení v globalizovaném světě.
DMZ / Finsko / 2007 / 4 min.

Termín Od - Do
12.04.2008   (So) 18:00 - 18:10

DMZ / Finsko / 2007 / 4 min.
Jednu z nejpřísněji střežených hranic na světě určuje 38. severní rovnoběžka, která přesně v polovině protíná Korejský poloostrov. V roce 1953 byla na hranicích vytvořena čtyřkilometrová demilitarizovaná zóna, jejímž středem prochází vojenská demarkační linie. Zde byla v roce 1953 podepsána dohoda o zastavení bojů. Jelikož tato dohoda nebyla podpořena následnými mírovými smlouvami, jsou technicky vzato Severní a Jižní Korea stále ve válečném stavu. Na tuto absurdní skutečnost se rozhodla upozornit dvojice finských tvůrců. Na minimalistickém prostoru pouhých čtyř minut představují v klipovitém, a místy až rozverném střihu nejrůznější obrázky ze současné KLDR. V horečném tempu se střídají záběry na nácvik vojenských pochodů, průvody vystrojených mažoretek, komunistické pomníky, na všudypřítomnou tvář Kim Čong-ila, ale i fotografie zoufalých pokusů o přechod přísně
střežených hranic. Ve snímku plném dynamické hudby nechybí řada mrazivě humorných záběrů ukazující realitu života Severní Koreje v celé její hrůzně absurditě.
Severní Korea, jeden den života / Nizození / 2004 / 48 min.

Termín Od - Do
12.04.2008   (So) 18:10

SEVERNÍ KOREA, JEDEN DEN ŽIVOTA / North Korea, A Day in the Life / Nizození / 2004 / 48 min.
V dokumentu Severní Korea, jeden den života vystupuje se svou rodinou dělnice Hong Sun Hui, která pracuje v továrně na výrobu oblečení. Spolu se svými blízkými provede diváka běžným dnem v zemi Milovaného Vůdce. Lidé zde pokorně snášejí ustavičně útočící propagandu a v poklidu vykonávají své povinnosti. Dcera Hong se ve školce učí, že „květiny potřebují k růstu Slunce a ona lásku Velkého Vůdce". Systém výchovy v intencích ideologie a všudypřítomná kontrola působí děsivě a absurdně. Přesto i zde existuje způsob možného úniku od krušné reality: hodiny angličtiny pro bratra Hong znamenají jiskru naděje. Avšak i pro něj zůstává internet jen heslem v slovníku
cizích slov, jehož význam pouze matně tuší.
Ohnivé jezero / USA / 2006 / 152 min.

Termín Od - Do
12.04.2008   (So) 20:00

OHNIVÉ JEZERO / Lake of Fire / USA / 2006 / 152 min.
Odvážný pohled na jedno z nejvíce polemických a diskutovaných témat současnosti – na problematiku potratů ve
Spojených státech. Snímek, jehož název pro křesťany symbolizuje vizi pekla, které čeká všechny zastánce
přerušení těhotenství, vznikal celých patnáct let a rozhodně divákům nenabízí jednoznačné zodpovězení otázky,
zda s potraty souhlasit, či ne. Naopak, režisér Tony Kaye zde poskytuje prostor celému spektru výrazně protichůdných názorů. Z různých úhlů pohledu a s využitím široké škály rozhovorů s fundamentalisty, stoupenci
legalizace potratů, lékaři, sociology i s politiky (mezi kterými nechybí takové osobnosti jako např. Noam Chomsky,
Alan Dershowitz nebo Randall Terry) konfrontuje jak fyzické, tak psychické důsledky potratu, čímž téma nabývá
nebývalé komplexnosti. Černobílý, a přesto barvitý snímek pak přesahuje základní diskusi o problematice potratů:
je skvělou metaforou na téma úvah o svobodě volby a o možnosti rozhodování v obecné rovině.
Výstavy fotografií "Krásní a chudí" (Etiopie 2004)

Termín Od - Do
09.04.2008 - 12.04.2008   (St-So) 10:00 - 21:00

NZDM Bouda Špičák 114, Český Krumlov, tel.: 774 137 676

V červnu 2004 jsem poprvé v životě přijel do Etiopie. Na vlastní oči jsem se přesvědčil o tom, že vše je zde prostoupeno chudobou, život Etiopanů sužuje malárie, AIDS a další nemoci, jediným zdrojem vody pro místní obyvatele bývají často až několik kilometrů vzdálené zabahněné jámy, jen méně něž polovina dětí chodí do školy a v jedné třídě takové školy bývá až 150 dětí. Na to všechno jsem byl připravený, jakkoliv divně to možná zní. Co mě zaskočilo, byla krása. Krása lidí, kteří zde žijí, říká Karel Strachota, autor fotografií.