náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov
Telefon: +420 380 704 622
Poloha: Český Krumlov
Typ: Pěší turistika
Tisíce poutníků se každým rokem pokouší ujít alespoň kousek Svatojakubské cesty, v rozjímání najít rovnováhu,vyzkoušet si vlastní vytrvalost a načerpat novou sílu.
Seberte odvahu, sbalte si batoh, zavažte tkaničky bot a vydejte se po stopách svatého Jakuba po starých obchodních a poutních cestách. Putujte se Šumavy přes jihovýchodní předhůří Alp do údolí Innu v Tyrolsku
Již od počátků evropské kultury tvoří cesty do poutních míst významnou část naší historie. Jedna z nejznámějších, Svatojakubská cesta do španělského Santiaga de Compostella, města zapsaného stejně tak jako Český Krumlov na seznam světového dědictví UNESCO, byla otevřena právě v Českém Krumlově.
Český Krumlov je počátkem prvního úseku poutní cesty Ježíšova následovníka a apoštola sv. Jakuba. Trasa dlouhá 135 km začíná na I. zámeckém nádvoří, pokračuje přes Kájov, Světlík, Frymburk, Přední Výtoň a Svatý Tomáš přes oblast rakouského Mühlviertelu a později Bavorska, až k pověstmi opředenému poutnímu místu ve Španělsku. Cesta je značena symbolem Svatojakubské mušle
Podle legendy byl Sv. Jakub v roce 44 našeho letopočtu zavražděn králem Herodem.
Jeho učedníci jeho mrtvolu v noci unesli a pluli s ní po Středozemním moři kolem Španělska na sever a dopluli až k pobřeží Galície. Zde ji pohřbili na místě určeném bohem četnými zázračnými úkazy.
Hrob byl devátém století objeven jedním zbožným poustevníkem.
Mušle hřebenatka, nazývaná svatojakubská, je od pradávna poznávacím znamením svatojakubských poutníků na jejich cestách Evropou.
Tento název mušle vznikl na základě jedné legendy:
Mladý šlechtic jel na koni vstříc lodi, která vezla ostatky apoštola Jakuba do Španělska. Nešťastnou náhodou se přitom začal topit v moři. Jakub však zázračným způsobem zachránil jeho život a pomohl rytíři zpět na břeh. Jeho tělo přitom bylo pokryto mušlemi a z tohoto důvodu se mušle stala ochranným znamením.
Již od středověku slouží mušle svatojakubským poutníkům, navštěvujícím hrob svatého Jakuba v Santiagu de Compostela, jako poznávací znamení. Původně sloužila také jako důkaz poutnictví. Mušle se prodávaly na poutním místě a poutníci si je upevňovali na oblečení, převážně na klobouku.
Četní poutníci podnikají přibližně 60 kilometrovou zacházku k mysu Finisterre - na „Konec světa“, kde v moři sami mušle sbírají.
Etapa 1- z Českého Krumlova na Šumavu (27km)
Cesta začíná v Českém Krumlově a vede po trase:
Český Krumlov, 492m
Kájov, 564m
Zde stojí jeden z nejznámějších gotických mariánských poutních kostelů v jižních Čechách, původně německy nazývaný Maria Gojau. Mariánské pouti se zde konají již od roku 1263. Gotický kostel byl zřízen v 15. století po skončení husitských válek.
Světlík, 802m
Na ploché vyvýšenině s rozhledem do krajiny leží Světlík se svým novogotickým kostelem, jehož počátky jsou datovány do 13. století; již v roce 1258 byl zasvěcen sv. Jakubovi Staršímu.
Frymburk/Friedberg, 730m
Malá obec na břehu Lipenské přehrady s kostelem Sv. Bartoloměje. Odsud vede cesta přívozem přes přehradu.
Etapa 2 - Vzhůru do výšin Šumavy / 10km /
Přední Výtoň/Vorderheuraffl, 740m
se svým novogotickým kostelem sv. Filipa a Jakuba, upomínajícím na kdysi velký klášter řádu Paulínů v letech 1259 až 1559. Za dob mnichů byla Přední Výtoň také poutním místem.
Vítkuv Hrádek/Wittinghausen, 88o m
se svým kdysi původně gotickým poutním kostelem sv Tomáše.
Po pěší stezce cesta pokračuje lesem dolů k hraničnímu přechodu Koranda/St. Oswald.
Informační leták a další informace:
Infocentrum Český Krumlov
náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Tel.: +420/380/704 622-3
info@ckrumlov.cz
www.ckrumlov.cz/info
Na níže uvedených serverech najdete další informace‚ na téma Svatojakubské cesty:
www.jakobus-gesellschaften.de
www.jakobus-weg.de
www.jakobusweg.com
www.jakobsweg-tirol.net
www.jakobsweg.ch
www.pilgerandenken.de