Aktuality > 2010

Krumlovský advent 2010

Krumlovské uličky pokryl bílý sníh, skrytá zákoutí osvítila vánoční výzdoba, městem zní koledy a voní svařené víno a vánoční punč. Rozsvícení vánočního stromku započalo adventní čas v Českém Krumlově.

Za doprovodu vánočních melodií se první adventní neděli (28. 11.) na náměstí rozzářil vánoční stromek a otevřel tak období klidu a poezie. Adventní čas vyplní koncerty, vánoční pohádky a každý adventní víkend vás přivítá vánoční jarmark. Trhovci ve svých stáncích nabízejí tradiční vánoční dekorace, šperky nebo keramiku, ale také čerstvé staročeské brambůrky nebo uzeniny.

Druhá, bronzová, adventní neděle (5. 12.) bude plná čertovských her, při kterých budou asistovat hodní andělé, a na náměstí zavítá i Mikuláš. Ještě než vyrazíte do víru her, můžete navštívit vánoční pohádku v Městském divadle. Již tradiční adventní akcí je charitativní bleší trh (11. - 23.12.) v Traveller's hostelu. Nakoupíte zde originální vánoční dárky a zároveň pomůžete dětem bez domova. Výtěžek trhu je totiž každoročně věnován dětskému domovu v Horní Plané. Bleší trh zahájí charitativním koncert, kde vystoupí El Tenere nebo Krumlov classic guitar duo.

Krumlovský Betlém - reliéf z výtvané dílny ZUŠ Český Krumlov

Vánoční koledy v různých jazycích zazní pod vánočním stromkem na třetí, stříbrnou, adventní neděli (12.12.). Hudba rozezní i prostory klášterního kostela. Své nástroje v kostele rozehraje Krumlovský komorní orchestr a doprovodí pěvecký sbor Perchta. Tento víkend jste srdečně zváni také do Musea Fotoateliér Seidel. Právě zde se můžete nechat vyfotografovat před historickým pozadím a získat tak originální přání, kterým potěšíte rodinu i přátele.

Na čtvrtou, zlatou, adventní neděli (19. 12.) zavítá na krumlovské náměstí Ježíškův poštovní úřad. Šikovní pošťáci, pan Kolbaba a pan Zima, vám řádně orazítkují dopisy a přání se vydají na cestu k Ježíškovi. Pošťáci přijíždějí také se zábavnými představeními, která jsou inspirována českými zvyky a tradicemi. Zavítejte i do Regionálního muzea. Tuto adventní neděli je vám muzeum otevřeno zdarma. Do tónů vánoční mše Jana Jakuba Ryby „Hej mistře" se můžete zaposlouchat na koncertu smyčcového orchestru v zámecké jízdárně. Kouzelným završením předvánočního období je živý Betlém (23. 12.) - biblický příběh ztvárněný písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu.

O Vánoce nemohou být ochuzeni ani českokrumlovští medvědi. Ze spánku se probouzejí na Štědrý den (24. 12.), aby si pochutnali na připravených laskominách a popřáli vám krásné svátky. Nezapomenutelnou atmosféru má v Českém Krumlově také silvestrovská noc a vítání nového roku (31. 12.).

Celé toto poetické období uzavře příchod tří králů (6. 1. 2011). Společně s nimi můžete sfouknout vánoční stromek a těšit se na další českokrumlovské akce, které vás během roku čekají.

Město Český Krumlov děkuje partnerům za finanční podporu programu. Velké díky patří generálnímu partnerovi národnímu podniku Budějovický Budvar a hlavnímu partnerovi České centrále cestovního ruchu - CzechTourism.