Podzimní sezóna v Egon Schiele Art Centru bude věnována mimořádně talentovaným umělcům s tragickým osudem a současníkům Egona Schieleho.
V galerii nesoucí jméno jednoho z významných umělců 20. století, nabízející na 3000 m2 výstavní plochy, si můžete do konce ledna příštího roku prohlédnout díla Hermanna Stennera, Jindřícha Pruchy či Zdeňka Rykra.
Hermann Stenner se narodil v roce 1891, zemřel v roce 1914 a stejně jako Egon Schiele (1890-1918) patří k mimořádným osobnostem výtvarného umění 20. století. A to i přesto, že byl jeho život předčasně ukončen, v jeho případě na frontě 1. světové války. Přes pouhých 5 tvůrčích let je jeho přesvědčivé dílo poměrně rozsáhlé. Pro premiérovou výstavu v České republice se podařilo zajistit na 200 prací. Olejomalby a práce na papíru ukazují impresionistické začátky roku 1909 a postupný vývoj k výrazově silnější malbě s pevnou linkou a sytými barvami.
Dalším umělcem, jehož díla nyní vystavuje galerie Egon Schiele Art Centrum, je Jindřich Prucha. Ten od 1905 na filosofické fakultě v Praze studoval češtinu a němčinu, v letech 1907 až 1908 navštěvoval soukromou malířskou školu Ludvíka Vacátka, v roce 1909 byl přijat do spolku výtvarných umělců Mánes jako mimořádný člen; od roku 1911 studoval v Mnichově na akademii u Ludwiga Hertericha. V té době vystavoval se SVU Mánes ve Vídni a stal se řádným členem, od podzimu 1912 začal v Praze na technice studovat u Adolfa Liebschera kreslení, ale již počátkem roku 1913 se rozhodl věnovat pouze malbě a vrátil se k rodičům a sestře, jež se natrvalo usadili v Železných horách.
Po vyhlášení mobilizace narukoval a byl vyslán na frontu do Haliče, kde 1. září 1914 u obce Komarovo padl. Bylo mu necelých osmadvacet.
Galerie Egon Schiele Art Centrum nabízí kromě sezonních výstav i stálou expozici vybraných děl malíře Egon Schieleho, jehož tvorbu Český Krumlov významně ovlivnil.
Bližší informace o galerii naleznete na www.schieleartcentrum.cz.