Aktuality > 2008

Startuje Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta

Středa 10.9.2008 a čtvrtek 11.9.2008, 20:00 - VSTUP ZDARMA

Ve středu 10. září přijedou pop-rock-jazzoví Loading, kteří zahrají v Café Retro. Jedná se o velmi živou taneční hudbu, které vévodí vokál Kateřiny Klečkové. Loading je hudba pro uši, které ocení kvalitní zvuk, dynamické kontrasty, profesionalitu... Všechno se vším ladí, všechno se vším kontrastuje. Lehkost, barvy, naléhavost. Zpěvačka dokáže s něhou popěvovat, dramaticky frázovat, vztekle zaječet i vášnivě šepotat.

Ve čtvrtek 11. září pak představí The Hammers svůj jazzový program všem návštěvníkům Hospody 99. Všechny vlastnosti typické pro dynamickou rytmickou sekci účinně zjemňuje Zuzana Dubnová, respektive její zpěv. Za zmínku stojí i to, že kapelníkem je protřelý baskytarista Filip Spálený syn Jana Spáleného, který v mnoha svých projektech předvedl, že špatnými muzikanty se obklopit nenechá.

Pátek 12.9.2008, 19:00 Yellow Sisters, Peter Lipa Band

V pátek v podvečer bude možné shlédnout jedinečný dvojkoncert, který zahájí Yellow Sisters a ukončí Peter Lipa Band. Koncert se koná v rámci festivalu Jazzky Krumlov ´08 a odehraje se na Dvorku U malého Vítka, přímo v centru Českého Krumlova.

Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta

Ženský vokální acappella kvartet, existující od roku 2005, se prochází s lehkostí sobě vlastní nejen po pódiu, ale také napříč žánry soulu, funky, r‘n‘b, world music, jazzu i reggae. Žluté sestry ve svých autorských písních experimentují s hlasem a hledají originální způsoby vyjádření melodie a rytmu.

Stejně jako jejich CD Singalana, které si nadšené posluchače stále nachází a dobývá svou originalitou a bezprostředností, tak i živé vystoupení patří k zážitkům, jaké jen tak návštěvník koncertu nezapomene.

Atmosféru večera pak doplní Peter Lipa. Zpěvák, skladatel, organizátor (Bratislavské jazzové dni) a dalších mnoho funkcí v sobě kloubí tento gigant slovenské jazzové scény. Jeho tvorba, vycházející z jazzu, blues a soulu, vyústila v nadstylové písničkářství. Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standardů přes dixieland a latinu až po funky nebo rock. Peter Lipa se nijak netají tím, že velký vliv na jeho tvorbu mají Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Velkou Lipovou předností je jeho schopnost spontánní improvizace, na kterou skvěle reaguje jeho doprovodná kapela ve složení Tatár, Buntaj, Gašpar a Žáček.

Lístky na páteční dvojkoncert budou k mání za 180,- Kč, na místě však za 220,-Kč.

Sobota 13.9.2008 DAN BÁRTA & Illustratosphere

V sobotu 13. září ve 20 hodin se v Pivovarských zahradách v rámci festivalu JAZZKY KRUMLOV ´08 představí zpěvák Dan Bárta s muzikanty z Illustratosphere.

Z klokotu devadesátých let se Dan Bárta vynořil jako osobnost, která vnímá a tvoří muziku všemi smysly. Cit, emoce a rozum se v jeho písních vyvažují. Jeho muzikantská cesta začala s rockovou skupinou Alice, která předskakovala tehdy mnohem slavnější Lucii. Po vydání tří desek muzikanti řešili co dál. Každý byl trochu jinde a Bárta se dostal do skupiny lidí kolem Romana Holého a J.A.R.

V roce 1999 vydal desku, která se jmenuje Dan Bárta & ..., jež byla zmapováním Bártovy cesty od Alice k dalším projektům a jazzu a na které je jasně slyšet, že Bárta stále přetváří ustálené tvůrčí procesy, používá náročnější pěvecké formy a odhaluje do té které doby nedosažitelné mety.

Deset let tedy Dan Bárta zrál a hledal, než v roce 2000 přišlo album Illustratosphere které zpěvák uchopil i textařsky. A posluchači šli znovu za ním, nadšeni jazzovou muzikou, lehkostí a obrazností nových písní. Z projektu vyrostla vyhledávaná koncertní kapela Illustratosphere s kytaristou Miroslavem Chyškou (posléze ho nahradil Jaroslav Friedl), hráčem na klávesy Filipem Jelínkem a muzikanty Robert Balzar Tria basistou Robertem Balzarem, pianistou Stanislavem Máchou, a bubeníkem Jiřím Slavíčkem.

Tato sestava vytvořila nové album Entropicture a důkazem toho, co dokáží tito pánové na pódiu a že jsou koncerty tím hlavním motorem zpěváka i kapely bylo další živé 2CD Retropicture - Livě.

Očividnou, či lépe řečeno ušislyšnou radost všech diváků na koncertech podpořily i chválou nešetřící recenze.

Letos na jaře pak Bárta se stejnou partou vydal desku Animage, která opět nafukuje a deformuje pomyslné hranice jednotlivých žánrů a klíží je dohromady s lehkostí této kapele vlastní.

U Bárty a ostatních muzikantů je po letech společného hraní jasně patrno, že tahle parta, byť jednotlivých individualit, se vyvíjí jako jeden perfektně spolupracující celek. Příkladem toho je, že i písně staršího data, které sahají až do Bártova období se skupinou Alice, jsou po letech znovu uchopeny a zahrány prostě tak, jak to zpěvák a jeho spoluhráči slyší a cítí dnes.

Koncert Dana Bárty a Illustratosphere bude k dostání za 200,- Kč a v den konání koncertu za 250,- Kč.

Předprodej se koná v Infocentrech v Českém Krumlově a v obchodech DISC CLASSIC a DISC MUSIC (Latrán 2, Radniční 28)

Další informace www.jazz-krumlov.cz