Aktuality > 2008

Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta

V těchto dnech vrcholí přípravy na festival jazzové a alternativní hudby s názvem JAZZKY KRUMLOV, který proběhne ve dnech 10. - 13. září 2008. Tento pro mnohé nový název v sobě skrývá praxi a zkušenosti získané při pořádání festivalu Jazz na konci léta, kterého mohli fanoušci hudby zaznamenat již devět ročníků v uplynulých letech.

Změna názvu není samoúčelná, ale předcházela jí změna koncepce celého projektu, který rozvinul jednotlivé akce do celého roku a pořádá pravidelné, nejen jazzové koncerty na nové domovské scéně divadelního klubu ÁNTRÉ. „Z tohoto důvodu jméno odkazující na konec léta pozbylo logiku a bylo nahrazeno mnohem patriotičtějším JAZZKY KRUMLOV“, uvádí Josef Šmejkal, jeden z pořadatelů festivalu. Open air přehlídka kapel v období babího léta tak zůstává pomyslným vrcholem celoročního úsilí a budou se na ní prezentovat ta hudební uskupení, pro která je klubová scéna malá.

Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta Jazzky Krumlov 2008 - Jazz na konci léta

Co pořadatelé festivalu připravili na zářijový prodloužený víkend, shrnuje ve výčtu kapel Josef Šmejkal: „Úvod festivalu obstarají tradičně menší formace, které nejsou masově známé, ale rozhodně si zaslouží pozornost diváků. Ve středu 10.9. přijedou pop-rock-jazzoví Loading, kteří zahrají v Café Retro. Jedná se o velmi živou taneční hudbu, které vévodí vokál Kateřiny Klečkové. Ve čtvrtek 11.9. představí frontman kapely The Hammers Filip Spálený svůj jazzový program všem návštěvníkům Hospody 99. Tady pořádáme koncerty každoročně, místo má již své stálé příznivce a čeká, až jej objeví i další.

Dobrou zprávou pro všechny hudbymilce je, že vstup na tyto úvodní koncerty je zdarma.

Další den, v pátek 12.9., bude příležitost shlédnout rovnou dvě kapely, tentokrát již zvučných jmen, a to na Dvorku U Malého Vítka, přímo v centru Českého Krumlova. Jako první vystoupí v 19 hodin vokální ´a cappella´ kvartet Yellow Sisters se svým ethnofolk-soul-funky-jazz programem, poté se představí v současnosti nejvýznamnější postava slovenského jazzu a blues Peter Lipa s výtečným čtyřčlenným doprovodným bandem. Koncerty u Malého Vítka si vždy získají obecenstvo svou atmosférou. Prostor Dvorku je ovšem omezený a ti, kdo si chtějí užít dvě špičkové kapely, by si měli lístky včas obstarat.

V sobotu 13.9. od 20 hodin bude festival pokračovat a vrcholit v Pivovarských zahradách koncertem Dana Bárty s kapelou Illustratosphere.

Bárta je nejsvětlejším zjevem domácího jazzu s přesahem k mnoha jiným žánrům a koncerty této formace jsou obrovským zážitkem. Jelikož kvalita provedení velice závisí na dokonalém ozvučení koncertu, zvolili jsme jako místo konání Pivovarské zahrady, kde padají všechna omezení vnitřních sálů a kde je možné dosáhnout křišťálové čistoty poslechu.“

Oba víkendové koncerty jsou samozřejmě placené, a tak kdo se chce zúčastnit a přitom snížit náklady, může využít předprodeje. Předprodej se koná v Infocentrech v Českém Krumlově a na internetu na adrese www.ticketportal.cz. Lístky na páteční dvojkoncert budou k dostání za 180,- Kč, na místě však za 220,- Kč. Koncert Dana Bárty a Illustratosphere bude ke koupi za 200,- Kč a v den konání koncertu za 250,- Kč.

Více informací a aktuální program naleznete na www.ckrumlov.cz/jazz2008.