Aktuality > 2008

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

Ulice historického centra Českého Krumlova ožijí tancem a zpěvem, pouličními divadelníky a muzikanty, místní krčmy nabídnou tradiční dobovou kuchyni a náměstí se promění v dějiště staročeského jarmarku. Ve dnech 26. až 28. září prostoupí město slavnostní atmosféra. Důvodem je již sedmý ročník Svatováclavských slavností, svátku oslavujícího patrona nejen celé české země, ale i Českého Krumlova a … pivovarníků a vinařů.

Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek

Slavnosti jsou však i příležitostí, jak dát vyniknout bohatým a pestrým krumlovským kulturním aktivitám. Řada galerií a muzeí otevře své brány návštěvníkům bez rozdílu věku. Poprvé v rámci Svatováclavských slavností přivítá návštěvníky i letošní novinka Museum Fotoateliér Seidel. Poznejte místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie a kde se zastavil čas.

Již v pátek roztančí město Mezinárodní folklorní festival. Vlastní start festivalu se uskuteční v 19:00 hodin na různých místech centra města. Dějištěm přehlídky folkloru bude například II. nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov, atrium Hotelu Růže, Široká ulice či Na Ostrově.

Návštěvníci se mohou těšit kromě několika novinek i na již prověřené aktivity z předešlých ročníků. Trhovci na oblíbeném Svatováclavském jarmarku na náměstí nabídnou pestrý sortiment řemeslných výrobků a propagovat budou i výrobky národní značky kvality Klasa. Pivo bude čepovat Budějovický Budvar, generální partner Svatováclavských slavností.

Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007 Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek

Potěší koncert duchovní hudby v Klášteře Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou, na kterém vystoupí komorní sbor Capella Moraviae a městský pěvecký sbor Perchta. Pestrá programová nabídka obsahuje dále i Svatováclavskou mši svatou v kostele sv. Víta, během které budou znovuvysvěceny místní varhany. Římskokatolická farnost - prelatura Český Krumlov připravila na nedělní odpoledne varhanní koncert v kostele sv. Víta, na kterém od 17:00 hodin vystoupí Vladimír Roubal, regenschori Strahovského kláštera v Praze.

Umělecký happening k svátku sv. Václava, během kterého českokrumlovský výtvarník, hudebník a muž devatera řemesel Karel Dvořák bude vytvářet další součást vznikající sochy Sv. Václava, tentokrát to bude koňský postroj (v minulých letech již bylo vyrobeno svatováclavské kopí, prapor a helmice), začne v sobotu ve 20:30 hodin na náměstí Svornosti. Folklórní inspirace - inspirace folklórem s vystoupením řady hudebních skupin, mimořádné prohlídky kostela sv. Víta a kaple sv. Václava s výkladem, exkurze do pivovaru Eggenberg, Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií se vstupem zdarma či večerní plavba na vorech představuje pouze ochutnávku z programové nabídky, ze které si s potěšením uloupne nejeden milovník stylových městských slavností. Zatímco slavnosti rozevřou svou náruč všem, od nejmenších po největší, jistého privilegia se dostane Václavům a Václavkám. Právě oni se mohou na sobotním dopoledním setkání Václavů a Václavek zvěčnit v pamětní knize Svatováclavských slavností, hned vedle osobností kulturního a společenského života.

International Art Studio Na Fortně, Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007 Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival, 28. - 30.9.2007, foto: © 2007 Lubor Mrázek

Nedělní program Svatováclavských slavností ocení především děti a jejich rodiče. Ti mohou vzít své ratolesti například na Pohádkovou prohlídku s divadlem Mimotaurus do Pohádkového domu, do Regionálního muzea Český Krumlov na soutěž Malý cestovatel aneb z Čech až do nového světa a nebo na prohlídky s vláčkem do českokrumlovského podzemí do Grafitového dolu.

Vybrané restaurace představí speciální Svatováclavské menu - chutná jídla české kuchyně připravená dle starých receptů z tradičních surovin.

Pro maminky s malými dětmi bude připraveno zázemí, ve kterém naleznou potřebný klid a útočiště, pokud budou potřebovat nakrmit či přebalit své potomky. Služby mimibaru pro nejmenší návštěvníky Svatováclavských slavností budou nabízeny v sobotu na nádvoří Prelatury v Horní ulici.

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově patří všem a všem také nabízejí zábavu, ponaučení a nevšední zážitky. Přijeďte ochutnat tradice v našem podání.

Více informací a aktuální program naleznete na www.ckrumlov.cz/svs2008.