Aktuality > 2008

Pozvánka na třetí festivalový týden MHF 2008

4. srpna - 10. srpna

V následujícím týdnu jsou na programu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov koncerty od čtvrtka do soboty.
Klavírní recitál na zámku

Čtvrtek 7. srpna - klavírní recitál Martina Kasíka

V programu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov jsou vedle velkých koncertů různých žánrů i komornější večery, mezi které patří i čtvrteční klavírní recitál jednoho z našich výrazných klavíristů současnosti, Martina Kasíka, který se uskuteční v Maškarním sále krumlovského zámku.

Kasík získal během své dosavadní kariéry různá ocenění mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského jara 1998, a také jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999. Koncertoval v řadě slavných koncertních sálů Evropy, USA, Japonska, Taiwanu a Singapuru. Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Rotterdam Symphonic Orchestra, Helsinki Philharmonic. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku. Přijďte se zítra zaposlouchat do skladeb Janáčka, Martinů a Musorgského.

On-line rezervace vstupenek


Pátek 8. srpna - Hudba z doby Rožmberků

Koncerty v kostelech mají vždy zvláštní, neopakovatelnou atmosféru. V pátek zazní v kostele sv. Víta v Českém Krumlově hudba z doby Rožmberků, přesněji společný zpěv literátského bratrstva a žákovského sboru, zrekonstruovaný podle původních pramenů pocházejících ze jmenovaného kostela, v podání souboru Fraternitas Litteratorum a chlapeckého sboru Bonifantes. Novodobá premiéra nese název podle titulní skladby ze sbírky kánonů věnované Vilémovi z Rožmberka, Rosa florum gloria.

Vokální soubor Fraternitas Litteratorum vznikl jako mužský ansámbl v roce 1998 z iniciativy zpěváka Stanislava Předoty a navazuje na bohatou tradici českých literátských bratrstev renesanční epochy. Chlapecký sbor Bonifantes byl založen v roce 1999 a během krátké doby své existence se zařadil mezi špičková sborová tělesa v České republice. Až 100 členný sbor chlapců ve věku 4 až 18 let mívá přes 100 koncertů a vystoupení ročně. Mezi dosavadní úspěchy patří několik koncertních turné např. po Německu, Francii, Belgii, Dánsku, Španělsku, či USA, účinkování v operních představeních a filmech. Za poslední tři roky své činnosti se sbor zúčastnil šesti mezinárodních soutěží, na kterých získal osm zlatých a dvě stříbrné medaile, dva tituly laureáta soutěže a jeho sbormistr cenu za mimořádný dirigentský výkon.

On-line rezervace vstupenek

Sobota 9. srpna - Noc na Broadway v Pivovarské zahradě

Po sedmi letech se na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov vrátí muzikálové melodie. Devátého srpna se v Pivovarské zahradě bude konat Noc na Broadway, během které zazní známé melodie světových muzikálů ( např. My Fair Lady, Fantom opery, West Side Story, Candide, Chicago a další) v podání tří zpěváků a dirigenta broadwayských divadelních scén a Moravské filharmonie Olomouc.

Mezi protagonisty bude Debbie Gravitte, která patří k nejlepším zpěvačkám Broadwaye současnosti. Její různorodá kariéra ji však zavedla i do koncertních síní. Po svém muzikálovém debutu se objevila v řadě představení (Zorba, Chicago, Les Miserables aj.). Vystupuje také ve vybraných nočních klubech. Zpívala s řadou symfonických orchestrů, byla hvězdou mnoha televizních pořadů. Zatím poslední CD, které dokončila, nese titul Defying Gravity. Je vzornou matkou tří dětí.

Pozvěte posluchače na koncert.

Zvu vás, abyste vstoupili do světa hudby. Hudby, kterou jste možná živě dosud nikdy neslyšeli, hudby z Broadwaye! Přijďte a poslechněte si tři z nejlepších účinkujících na Broadway během večera, na který hned tak nezapomenete!

Druhou zpěvačkou bude Jan Horvath. Kromě toho, že účinkuje v několika broadwayských muzikálech, vystupuje jako sólistka se slavnými symfonickými orchestry v USA a po celém světě. Osobně si považuje zpívání v Bernsteinově Mši uvedené ve Vatikánu a v Carnegie Hall. Mimo jiných spolupracovala i s Yoko Ono, hrála v jejím muzikálu New York Rock. Spolupracuje s nejlepšími popovými dirigenty současnosti, mezi které se řadí Skitch Henderson, Peter Nero, Marvin Hamlisch a další. V roce 2005 se představila také jako autorka písní, premiéru měla její "Immigrant's Anthem" s Cincinnati Pops Orchestra. Tento rok představila jinou originální píseň pod názvem "Adolescent's Lament", ve které hraje mimo jiné i na svou tubu.

Jak se připravujete na svůj koncert Českém Krumlově?

Svou účastí na festivalu jsem velmi nadšená. V České republice jsem ještě nikdy nebyla, ale již mnoho let si dopisuji s přítelem ze Zlína! Když byl pouhý teenager, vytočil na telefonu čísla své vlastní adresy ve Zlíně. Ta čísla skládala mé telefonní číslo v New York City! Mluvili jsme spolu jen krátce, protože on tehdy neuměl moc anglicky. Byl schopen říct mi svou adresu, a tak jsem si s ním začala dopisovat. Po letech přijel do Ameriky na návštěvu! Jsem tak vzrušená, že konečně přijíždím do jeho země a že budu zpívat jeho krajanům. Tady v New Yorku také studuji jógu s českou ženou, která se jmenuje Consuela Morávková. Je to úžasný člověk a je mi velkou inspirací. Takže mám nějaké české kontakty! Jsem vděčná za příležitost přijet do vaší země a zpívat pro vás hudbu z Broadwaye! Děkuji vám a těším se na vás!

Dvě půvabné zpěvačky doplní sympatický muž, Doug La Brecque. Doug doslova uchvátil publikum v rolích Fantóma a Raoula v inscenaci Fantóm opery. Hvězdou Broadwaye se ale stal již dříve, a to jako Ravenal v novém nastudování slavné Lodi komediantů od J. Kerna a O. Hammersteina. V této roli vystupoval také v Kanadě a v Chicagu. Byl jedním z hostů na oslavách 100. narozenin O. Hammersteina a procestoval USA v muzikálu Les Miserables. Hrál hlavní role v dalších představeních (Candide, Chorus Line, Man of La Mancha aj.). Vystupuje také na koncertech, byl sólistou mnoha předních světových orchestrů. Jeho nahrávky jsou věnovány především muzikálovému repertoáru.

Jak byste pozval posluchače na Noc na Broadway?

Tohle je má první návštěva České republiky a velice se na ni těším. Posluchačům bych řekl: Přijďte si užít báječný večer hudby se zpěváky - veterány americké Broadwaye!

Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit Randall Craig Fleischer. Fleischer se stal nejprve bakalářem hudby na Oberlin Conservatory of Music, magisterského titulu dosáhl na Indiana University School of Music, v letech 1986-1989 byl asistentem dirigenta American Symphony Orchestra. Studoval také u Leonarda Bernsteina v Tanglewoodu, letním středisku Bostonského symfonického orchestru. Mezinárodně na sebe poprvé upozornil v roce 1990, když dirigoval Dvořákův violoncellový koncert, s Mstislavem Rostropovičem jako sólistou, na turné National Symphony Orchestra po Japonsku a SSSR. V roce 1995 debutoval v New York City Opera jako dirigent Mozartovy Kouzelné flétny. Jako skladatel patří k důležitým představitelům syntézy symfonické hudby s rockem a folklórními inspiracemi tzv. world music. Dnes jsou takové snahy stále běžnější, R. C. Fleischer však byl jejich průkopníkem už před dvaceti lety. Vášnivě se věnuje hudební výchově, je spoluautorem řady programů pro děti.

Těšíte se na ten koncert a jak byste pozval návštěvníky?

Bude to má první návštěva vaší republiky. Matka mé ženy je z Čech. Slyšel jsem o věhlasu Mezinárodního hudebního festivalu a velice se těším! Přijďte se podívat, nedovedu si představit lépe strávený večer!

On-line rezervace vstupenek

Více o programu, tiskové zprávy, zpravodaje, rozhovory, fotky z koncertů a další najdete na www.ckrumlov.cz/mhf2008 nebo www.festivalkrumlov.cz

Další informace: