Aktuality > 2008

První tóny Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov zazní už za týden

Už za týden se otevřou pomyslné brány 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. 18. července v 19.30 zazní první tóny zahajovacího operního gala koncertu v zámecké letní Jízdárně. Vybrané árie na téma láska a smrt zazpívají pěvci Metropolitní opery v New Yorku, známí i z jiných slavných operních domů. Na pódiu se v doprovodu Pražské komorní filharmonie řízené holandským dirigentem Danielem Raiskinem představí sopranistka Alison Bolshoi, barytonista Richard Zeller a basista Eric Jordan. Ve stejný den se uskuteční od 21.30 na otáčivém hledišti předpremiéra Verdiho opery Síla osudu, rovněž za účasti zahraničních hvězd, jihokorejské sopranistky Khyunghye LA, tenoristy Raúla Melo a dirigenta Johna Keenana. Oba pánové působí také v Metropolitní opeře. Realizace šesti představení na otáčivém hledišti je první koprodukcí MHF ČK a Jihočeského divadla. Diváci se mohou těšit nejen na výborné výkony našich a zahraničních operních hvězd, krásnou hudbu, ale i na nevšední scénické pojetí opery.

Carl Orff: Carmina Burana, Jižní terasy zámku, 20.7.2007, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, zdroj: © Auviex s.r.o., foto: Libor Sváček Pavel Šporcl, Joo Young Oh (J. Korea) - housle, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent: Amos Talmon (Israel), Zámecká jízdárna, 21.7.2007, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, zdroj: © Auviex s.r.o., foto: Libor Sváček Irská noc, Pivovarská zahrada, 11.8.2007, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, zdroj: Auviex s.r.o., foto: Libor Sváček

Během prvního festivalového víkendu se budou v Maškarním sále konat dva koncerty Filharmonického komorního orchestru řízeného kanadským dirigentem Kerry Strattonem. Houslová sóla známých a oblíbených děl Mozarta, Vivaldiho a Bendy zahrají mladí housloví virtuosové, kteří se už prosadili ve světě a spolu s nimi vystoupí i jihokorejská houslistka Ui-Youn Hong.

Festival v následujících několika týdnech nabídne řadu dalších hudebních setkání různých žánrů, na kterých vystoupí prvotřídní umělci. Jen namátkou: první dáma klarinetu Sharon Kam, klavírní virtuos Martin Kasík, americký legendární jazzový trumpetista Bobby Shew, kytarové duo Katona Twins, světoznámý flétnista Sir James Galway a jeho paní Lady Jeanne, Markéta Irglová a Glen Hansard, muzikálové hvězdy přímo z Broadwaye a řada dalších.

Kdo už v minulosti festival navštívil ví, že koncerty mají neopakovatelnou atmosféru a některé jsou umocněné ještě o gurmánské zážitky, letos tomu tak bude během Řecké noci, na kterou se mimo jiných už chystají i Martha a Tena Elefteriadu.

Další informace: