Aktuality > 2008

Otáčivé hlediště - divadlo s nejvyšším stropem na světě

Otáčivé hlediště Český Krumlov oslaví letošního 8. června 50 let od svého založení. V průběhu bohatého půlstoletí se před otáčivým hledištěm odehrálo na 2800 divadelních představení, která zhlédlo více než 1 700 000 diváků.

První experimentální otáčivé hlediště, úprava před dokončením, záběr z prvních zkoušek, 1958, dobová fotografie z pozůstalosti Joana Brehmse Druhé otáčivé hlediště v zahradě zámku Český Krumlov, stav kolem roku 1960, foto: V. Hyhlík Třetí otáčivé hlediště v zahradě zámku Český Krumlov, stav kolem roku 1963, dobová fotografie z pozůstalosti Joana Brehmse

V tomto divadle „s nejvyšším stropem na světě“ se vystřídaly činoherní, operní, baletní i loutkoherecké inscenace. Unikátní prostor s možností velké proměnlivosti a variabilnosti v průběhu představení inspiroval mnoho významných režisérů, choreografů, scénických výtvarníků, pěveckých i hereckých osobností. Z poslední doby jmenujme například režiséra Jiřího Menzela, který tu vytvořil proslavené inscenace shakespearovských komedií Sen noci svatojánské, Veselé paničky windsorské a Goldoniho Sluhu dvou pánů, či Jana Kačera, který zde poprvé představil Shakespearovu Bouři a ve dvou inscenacích uvedl Verdiho Rigoletta. V letošním jubilejním roce přichystalo Jihočeské divadlo pro své publikum řadu atraktivních novinek.

Otáčivé hlediště v zahradě zámku Český Krumlov 23. července 2004 - P. I. Čajkovskij - Labutí jezero - baletní pohádka na otáčivém hledišti, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, zdroj: © Auviex s.r.o., foto: Libor Sváček ..

Diváci se mohou těšit na nové zpracování legendy o zbojníkovi ze sherwoodského lesa Robin Hood (6. června – 6. července), které bude uvedeno ve světové premiéře 6. června. Z činoherních produkcí se pro letošní léto vrací úspěšná romantická komedie Tři mušketýři (8.–13. července) s Ondřejem Veselým v hlavní roli a Sluha dvou pánů (30. července – 17. srpna) v režii Jiřího Menzela. Již téměř vyprodaná jsou plánovaná představení Straussovy opery Cikánský baron (20.–31.srpna) i Dvořákova Rusalka (25.–27. července) v titulní roli se světovou sopranistkou Evou Urbanovou. Novinkou a zároveň vrcholem letošního „léta pod hvězdami“ bude bezesporu série šesti představení Verdiho opery Síla osudu na Otáčivém hledišti (18.–23. července), kterou připravuje Jihočeské divadlo v koprodukci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov. Slavnostní premiéra 19. července, předpremiéra a první repríza proběhne za účasti hostů z Metropolitní opery v New Yorku. Pozvání přijali tenorista Allan Glassman, sopranistka Kyunghye La a dirigent John Keenan.

Více na: www.ckrumlov.cz/otacivehlediste