Aktuality > 2007

Český Krumlov zahalí barokní noc

Český Krumlov si celý rok připomíná patnácté výročí od zápisu na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. Oslavy na počest významné události vrcholí ve městě právě v těchto dnech.

Zatím ještě rouškou tajemství zahalený průvodce barokní nocí vybídne 30. listopadu v půl šesté na náměstí Svornosti obyvatele města i návštěvníky k průvodu do kláštera rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Děti z hudebních souborů budou všem zpříjemňovat cestu přes Latrán do klášterní zahrady a za svitu svíček zahrají na bubínky a píšťalky.

Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © 2007 Lubor Mrázek Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 29.6. a 30.6.2007, Festival komorní hudby Český Krumlov

Klášter se příchozím představí doslova v netradičním světle. Barokní iluminace v podobě svíček, lampionů a dalších dobových světelných prvků rozsvítí budovu i klášterní zahradu a pozvou příchozí k obdivování krás nezvykle nasvíceného místa. Úderem devatenácté hodiny se klášterem rozezvučí Missa Brevis (Svatá mše) od Jiřího Pavlici v podání Městského pěveckého sboru Perchta a sólistů Smyčcového komorního orchestru Český Krumlov.

Zapsání památky na Seznam UNESCO je jednak vysoce prestižní záležitostí, ale jde i o jakousi záruku kvality v oblasti turismu a motivaci k návštěvě. Památky UNESCO jsou také velkou učebnicí dějin kultur, jsou důkazem nádherné rozmanitosti a v mnoha zemích také vlajkovými loďmi péče o kulturní dědictví. „Rádi bychom, aby si především místní lidé uvědomili, v jakém pěkném společenství se Český Krumlov nachází, a aby si oni sami co nejvíc oslavy užili. Snažíme se je motivovat k tomu, aby se aktivně zapojili do bohatého podzimního programu,“ říká místostarostka města Jitka Zikmundová. Důraz přitom klade na děti a mladé lidi.

UNESCO dětem - děti pro UNESCO

Právě žákům základních škol byla určená zajímavá soutěž s názvem Děti pro UNESCO - UNESCO dětem, vyhlášená v polovině září. „Vyzvali jsme školní kolektivy, aby vytvořily netradičního průvodce městem pro děti,“ upřesňuje místostarostka s tím, že podmínkou soutěže je, aby žáci uměli svoje dílo veřejně představit. V den zápisu města na Seznam UNESCO, tedy 4. prosince, se návrhy slavnostně odprezentují veřejnosti a v rámci Slavnostního koncertu pro město Český Krumlov bude vyhlášen vítězný tým.

Krumlováci tedy mají co oslavovat a jejich radost s nimi může sdílet každý: stačí si na internetu kliknout na www.ckrumlov.cz/oslavy2007.