Aktuality > 2007

V Českém Krumlově o ochraně evropské přírody - Europarc 2007

V Českém Krumlově o ochraně evropské přírody - Europarc 2007 První výročnízasedání Federace Europarc v České republice se uskuteční od 26. do 30. září v Českém Krumlově v prostorách Zámecké jízdárny.
Europarc Federation je sdružení Evropských chráněných území spojující národní parky, regionální parky, přírodní parky a biosférické rezervace ve 38 zemích Evropy s cílem chránit jedinečnou rozmanitost přírody, nalezišť vzácných druhů a krajiny. Federace založená v roce 1973 jako nezávislá nevládní organizace má 340 členů v 38 zemích a zahrnuje 400 chráněných území, včetně českých národních parků a chráněných krajinných oblastí. V roce 2000 byla založena Národní sekce Europarc Česká republika, jejímž členy jsou Agentura ochrany přírody a krajiny a Správa Národních parků Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko a Podyjí a nově i Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Konference, na niž by se mohlo sjet až 350 účastníků, je zaměřena na přeshraniční spolupráci při péči o chráněná území v Evropě. Slavnostní zahájení s plenárním zasedáním členů Federace Europarc se uskuteční 27. září za účasti prezidentky mezinárodní federace, ministra životního prostředí ČR a starosty Českého Krumlova. Účast na zahájení a úvodní přednášku přislíbil také Václav Havel.

Konference je určena odborníkům, ale pro veřejnost se připravuje řada doprovodných akcí přesahujících dobu konání konference, např. i v rámci říjnového Ekofilmu.
V Městské galerii na Prelatuře bude k vidění od 15. září do 14. října fotografická výstava Národní parky - Bohumír Prokůpek. Přední fotograf-krajinář, učitel na pražské FAMU představí kolekci černobílých fotografií z posledních let.
Od 24. září do 18. listopadu bude v Regionálním muzeu v Českém Krumlově instalována výstava Naše nejkrásnější krajiny v dílech umělců a dokumentech, prezentující desítky převážně historických uměleckých děl, zejména obrazů a fotografií českých umělců z chráněných území.